💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Стас ЮрасовВійна
10 березня 2022, 08:04
2022-03-10
Закарпаття – тихий та майже недоступний рай для біженця: житло, ціни, валюта, військкомат
Закарпаття — невеликий, але дуже спокійний регіон, якого поки майже ніяк не торкнулася війна. Але дихання фронту відчувається і тут. І це добре відчувається за настроєм людей. Хоча тут немає сирен повітряної тривоги. Пролунала тільки одна. І то — помилково.
На Закарпатті всі готелі та санаторії забиті. Наприклад, в готелі «Червона Рута» в Шаяні бажаючих отримати тимчасове житло записують в товстий зошит — в чергу. Це люксовий готель і він скинув ціни для біженців відсотків на 30%. Великий номер, де можуть жити двоє дорослих і двоє дітей коштує близько 2 тисяч гривень на добу.
У Закарпатті є і готелі, які увійшли в становище біженців зі сходу і істотно знизили ціни. Є приклад одного такого: у звичайний час номер коштує 1,5 тисяч грн на добу, а у військовий для переселенців — всього 300 грн. Правда, бажаючих знову-таки черга.
Є і антиприклади. Готелі та санаторії, які навпаки задирають ціни за умови проживання на кшталт гуртожитку. Але таких мінімум. В основному люди входять в положення вимушених гостей, роблять знижки, селять з домашніми тваринами.
Єдина велика проблема — місць ніде не залишилося. Від слову зовсім.
Ціни
У Закарпатті дефіцит на товари масового споживання в цілому не відчувається. І тому ціни знаходяться в межах довоєнних.
Правда, вже намалювалися групи товарів, поставки яких у зв’язку з війною ускладнилися або припинилися взагалі. Це стосується, наприклад, кормів для тварин.
Royal Canin доводиться замовляти з інших регіонів. У магазинах забирають останні упаковки.
Бензин
Він є на заправках, його підвозять. Але іноді можна потрапити в ситуацію, коли цистерна порожня, а нову ще не підвезли через логістичні проблеми або дефіцит в країні.
Блокпост
У перший тиждень війни їх побудували дуже багато. Але нічого не відбувалося і багато блокпостів пустували. Тоді деякі, не критично важливі, вирішено було розібрати. А як правило — просто зрушити в бік узбіччя, щоб не створювати заторів.
Валюта
Примітно, що на чорному ринку працюють обмінники, що дозволяють купити валюту, як правило, за завищеним курсом.
Військкомат
Закарпаття першою з усіх українських областей ввела правило про те, що всі приїжджаючі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні стати на військовий облік.
Їх чекає різна доля.
І все залежить від дійсного бажання відправитися служити в теробороні або ЗСУ самих чоловіків, а також від настроїв військових в конкретному військкоматі.
Є варіант потрапляння в місцеву тероборону, де в принципі поки немає екшену, але зате навчать базовим речам. Були випадки, коли відправляли людей і в місцеву учебку. На пару тижнів. Що далі — після учебки — поки не ясно. Зрозуміло одне — відразу на фронт тут приїжджих без досвіду військових дій ніхто кидати не буде. Спочатку — підготовка.
Алкоголь
У перший тиждень війни продавався в кафе і ресторанах. У другий — все менше. Практично перестали продавати в публічних місцях.
UPD.На Львівщині побудують найбільше житло з конопель. Що це за проєкт
З 2015 року в Україні працює компанія Hempire, яка виготовляє екологічний будівельний матеріал на основі промислових конопель. На днях компанія анонсувала створення «найбільшого житлового проєкту з конопель в Україні». Журналіст dev.ua дізнався в засновника компанії Сергія Коваленкова деталі щодо новобудови.
Жанна та її команда. Історія власниці IT-бізнесів зі Сваляви, яка підкорила Київ та повернулася в рідне Закарпаття для будівництва Кремнієвої долини
Бізнесвумен Жанну Капіцу, яка нещодано стала головою Закарпатського IT-кластера, знають багато українських і міжнародних IT-компаній, адже вона вибудувала декілька успішних бізнесів у сфері HR, headhunting, fintech, digital.