Наталя ХандусенкоНавколо IT
16 серпня 2023, 12:11
2023-08-16
Команда України з ракетомоделювання привезла шість золотих медалей з чемпіонату світу в США
Цього літа збірна України з ракетомоделювання виборола шість золотих нагород на чемпіонаті світу в США та посіла друге загальнокомандне місце у неофіційному заліку, де їм довелося конкурувати з представниками 17 країн.
Цього літа збірна України з ракетомоделювання виборола шість золотих нагород на чемпіонаті світу в США та посіла друге загальнокомандне місце у неофіційному заліку, де їм довелося конкурувати з представниками 17 країн.
Ракетомоделювання — це технічний вид спорту, де учасники запускають власноруч розроблені ракети. В залежності від класу моделей ракет оцінювати можуть за відповідність до прототипу і реалізм, висоту чи тривалість польоту та точність посадки для радіокерованих ракетних планерів.
В Україні зараз не проводять змагань з ракетомоделювання, тому що закрите небо. Зазвичай, під час занять спортсмени готуються до кубків етапу світу та на майбутнє, працюють над удосконаленням моделей.
За місяць до змагань українська збірна поїхала за кордон, щоб отримати американські візи. Через бюрократичні моменти спортсмени до останнього не знали, хто з них потрапить на чемпіонат, пишеLIGA.Tech.
Підготовка відбувалася у стислі терміни. На конкурс спортсмени їхали вже з готовими моделями, але можливості випробувати їх на практиці майже не було.
Можливість політати заздалегідь — це від 60 до 90% результату, залежно від класу змагань. Українським спортсменам довелося покладатися на попередній досвід і загальні розрахунки.
Складнощів додало те, що у конструкції моделей довелося вносити зміни, оскільки за пів року до чемпіонату організатори оновили технічні вимоги. У США «літають» на інших типах двигунів, ніж у Європі.
Українські спортсмени були змушені змінити конструкцію своїх моделей на більш жорстку та міцну, але так, щоб водночас зберегти легку вагу.
Джерело: LIGA.Tech
«У правилах було вказано, що в класі моделей на висоту польоту S1A потрібно літати лише на одноступеневих моделях, тому нам довелося повністю переробляти конструкцію під інші двигуни, більш жорсткі, більші за масою та розмірами», — пояснює Софія Фісун з Дніпра, яка виборола 1 місце у класі S1A — моделі ракет на висоту польоту та 1 місце у жіночому заліку в цьому ж класі.
Джерело: LIGA.Tech, Денис Мозок на чемпіонаті світу
На чемпіонаті світу Денис Мозок літав одразу у декількох класах — S3A (клас із парашутом), S4A (ракетопланер), у S6A (клас зі стрічкою) і у класі S8D (керований радіоракетопланер).
Найскладніший був клас S4A, в якому Денис посів перше місце, тому що спортсмен робив все за новою технологією: сам розробив 3D-модель крила, сам відфрезерував на верстаті та сам збирав цю модель.
«Я навіть не знав, як вона полетить, але вийшло, що гарно. Можливо, тепер ми будемо робити так всі ракетоплани», — розповідає чемпіон.
Українські чемпіони мріють, щоб більше молоді поділяло їхнє захоплення: «У нас не дуже популяризований цей спорт. Коли більше людей — змагання проходять краще. Більший стимул боротися за перше місце».