💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Дмитро БунецькийНаукпоп
2 вересня 2022, 12:03
2022-09-02
Земля продовжує нагріватися, а рівень моря зріс на 10 см за 30 років: опубліковано глобальний кліматичний звіт
Згідно із 32-м щорічним звітом про стан клімату, у 2021 році концентрація парникових газів, глобальний рівень моря та вміст тепла в океані досягли рекордного рівня.
Міжнародний щорічний огляд світового клімату, очолюваний ученими з Національних центрів екологічної інформації (NOAA) й опублікований Бюлетенем Американського метеорологічного товариства (AMS), базується на внесках понад 530 учених із понад 60 країн.
Це найповніша інформація про кліматичні показники Землі, значні погодні явища й інші дані, зібрані станціями моніторингу навколишнього середовища й інструментами, розташованими на суші, воді, льоду та в космосі.
«Дані, представлені в цьому звіті, чіткі — ми продовжуємо бачити все більш переконливі наукові докази того, що зміна клімату має глобальний вплив і не демонструє жодних ознак сповільнення», — каже адміністратор NOAA Рік Спінрад. — Річні повені, виняткова посуха й історична спека цього року свідчать про те, що кліматична криза не є майбутньою загрозою, а є чимось, на що ми маємо звернути увагу сьогодні».
Основні висновки звіту
Парникові гази на Землі були найвищими за всю історію спостережень. Вуглекислий газ, метан і закис азоту піднялися до нових рекордів протягом 2021 року.
Середньорічна концентрація метану в атмосфері також була найвищою за всю історію спостережень, а щорічне збільшення на 18 частин на мільярд (ppb) було найвищим з початку вимірювань. Річний приріст метану прискорився з 2014 року.
Річний приріст оксиду азоту на 1,3 частки на мільярд став третім за величиною з 2001 року, глобальна середньорічна концентрація в атмосфері становить 334,3 частки на мільярд.
Тенденція до потепління Землі триває. Низка наукових аналізів показує, що річна глобальна температура поверхні була на 0,21–0,28 градуса C вищою за середню за 1991–2020 роки. 2021 рік став одним із шести найтепліших років з початку ведення записів у середині-кінці 1800-х років.
Тепло океану та глобальний рівень моря були найвищими за всю історію спостережень. Океан поглинає 90% надлишкової енергії, захопленої в системі Землі парниковими газами та іншими факторами. Глобальний вміст тепла в океані, виміряний від поверхні океану до глибини понад 6000 футів, продовжував збільшуватися і досяг нових рекордних значень у 2021 році.
Десятий рік поспіль глобальний середній рівень моря підіймається і побив новий рекорд — на близько 97,0 мм вище, ніж середній показник 1993 року.
В Антарктиді холодне повітря всередині сильного, стабільного полярного вихору сприяло найхолоднішій зимі (з квітня до вересня) на Південному полюсі. На Антарктичному півострові, єдиній частині континенту, яка виходить за Південне полярне коло, одна станція зафіксувала свою найвищу річну температуру за всю історію, інша зафіксувала другу найвищу зареєстровану температуру.
Загалом в Арктиці було прохолодніше — найхолодніший рік із 2013 року, але все ще 13-й найтепліший рік за 122 роки. Улітку спостерігалася надзвичайна спека.
Хоча мінімальна площа морського льоду в Арктиці була 12-ю найменшою площею за 43 роки, кількість багаторічного льоду — льоду, який переживає один або кілька літніх сезонів танення — залишилася в Арктиці, була другою найнижчою за всю історію спостережень. Це вказує на тривалий перехід Арктики до молодшого, тоншого крижаного покриву, який, найімовірніше, повністю розтане в майбутньому.
Активність тропічного циклону була значно вищою за середню. Минулого року було 97 названих тропічних штормів під час сезонів штормів у Північній і Південній півкулях, що значно перевищує середній показник за 1991–2020 роки (87).
Сім тропічних циклонів досягли категорії 5 інтенсивності за шкалою ураганних вітрів. Зі збитками в 75 мільярдів доларів США Іда стала найдорожчим лихом у США 2021 року та п’ятим найдорожчим ураганом за всю історію спостережень з 1980 року. Супертайфун Рай став третім найдорожчим тайфуном в історії Філіппін. Загинули понад 400 людей, збитки склали близько 1 млрд доларів.
Знайомтесь, Зої. Вперше науковці дали ім'я не урагану, як зазвичай, а підвищенню температури: чому це важливо
Після того, як температура в Іспанії досягла 44,4 градусів за Цельсієм, вчені вперше в історії дали ім’я явищу під назвою «хвиля спеки» — це коли висока температура тримається кілька днів, а може й більше. Зої (Zoe) — так її назвали — була зареєстрована 24-27 липня в Севільї, на південному заході країни.
UPD.На Львівщині побудують найбільше житло з конопель. Що це за проєкт
З 2015 року в Україні працює компанія Hempire, яка виготовляє екологічний будівельний матеріал на основі промислових конопель. На днях компанія анонсувала створення «найбільшого житлового проєкту з конопель в Україні». Журналіст dev.ua дізнався в засновника компанії Сергія Коваленкова деталі щодо новобудови.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі