💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаCтартап
12 августа 2024, 09:01
2024-08-12
«Мета – стати оборонним кластером №1 зі сторони бізнесу». Як влаштований новостворений кластер miltech стартапів Techosystem Defense
Наприкінці липня громадська спілка Techosystem анонсувала створення нового кластера з розвитку українських оборонних стартапів — Techosystem Defense. На сьогодні до кластеру входять 13 компаній. Його очолив Єгор Дудінов, СЕО компанії Falcons, яка розробила систему радіоелектронної розвідки, що вже працює на передовій. Ми зв’язалися з главою оборонного кластеру і поговорили про пошук нових інвестицій, хто може долучитися до Techosystem Defense, яким буде діалог з державою та плани на майбутнє нової організації.
— Кому, як і коли прийшла ідея створити Techosystem Defense?
— DefenseTech пронизує червоною ниткою всі сфери діяльності та напрямки роботи країни, і основна мета — виграти війну з найменшими людськими втратами, використовуючи передові технології. Розуміючи це, ми вирішили, що створення кластерів має початися саме з Techosystem Defense. Це дозволить ефективно поєднати всі інші напрямки економіки та технології. Наприклад, деякі наші компанії працюють на перетині DefenseTech і HealthTech та є надзвичайно ефективними як на полі бою, так і в цивільному житті.
З організаційної точки зору, в спілці кластери формуються для реалізації проєктів за різними напрямками роботи. Відповідно до «Положення про комітети та кластери», яке було прийняте в лютому 2024 року, створення кластеру ініціюється рішенням Правління Спілки на основі подання від ініціативної групи, яка має складатись щонайменше з десяти членів.
Тож створення Кластеру Techosystem Defense було зумовлене необхідністю підтримки та розвитку DefenseTech компаній, які є ключовими для зміцнення обороноздатності країни в умовах повномасштабної війни.
— Ви очолили Techosystem Defense. Чому саме вас обрали і хто ще був серед кандидатів?
— Techosystem — це демократична спілка, де кожен член має право подати свою кандидатуру на посаду голови кластеру. Обранню голови передують дебати та голосування серед членів комітету. Кандидати представляють свої бачення розвитку кластеру, зокрема проєкти та стратегії.
Дебати відбулися завдяки великій зацікавленості, оскільки на посаду голови кластеру було подано більше однієї кандидатури. Кожен кандидат мав свої сильні сторони та пропозиції, що забезпечило конкурентний процес обрання.
— Як часто голова Techosystem Defense буде змінюватися?
— Голова кластеру обирається на один календарний рік. Це означає, що кожен рік голова кластеру може змінюватися, залежно від результатів голосування та рішення Правління. Такий підхід гарантує, що обіцяні цілі будуть виконані, і кожен охочий матиме можливість проявити себе.
— В чому принципова відмінність Techosystem Defense від інших оборонних кластерів?
— Techosystem фокусується на малих та середніх підприємствах у сфері інновацій, з акцентом на DefenseTech у сфері оборони. Ми — об'єднання, створене від бізнесу та підприємців, і є інструментом в їхніх руках.
Особливий акцент робиться на ефективній комунікації та співпраці між учасниками, військовими і державними органами. Це забезпечує переваги та синергію від співпраці, дозволяючи кластеру залучати нових членів і активно заявляти про себе.
— Чи є мета стати оборонним кластером № 1 в Україні за кількістю міжнародних зв’язків, експертизи і залучених коштів?
— Ми є стейкхолдерами зі сторони підприємців, які прагнуть і будуть взаємодіяти з державою, Brave1, міжнародними стейкхолдерами та інвесторами, а також структурувати запит від бізнесу.
Для цього у нас є всі необхідні ресурси: напрацьована база не лише в оборонному кластері, але й в інших вертикалях спілки, а також потужний нетворк. Спільною працею легше досягати необхідного результату.
— Як моїй компанії долучитися до Techosystem Defense, якщо я не входжу до екосистеми Techosystem?
— Щоб ваша компанія долучилася до Techosystem Defense, спочатку потрібно стати членом спілки Techosystem, пройшовши процедуру верифікації та отримавши дві рекомендації від поточних членів. Після розгляду всіма членами кластеру і головою, компанія має обґрунтувати, чому вона хоче доєднатися до кластеру, що вона хоче дати, що вона хоче взяти.
Також є можливість долучитися як гість не більше двох разів на запрошення одного з поточних членів. Це дозволяє командам, які ще не прийняли остаточне рішення, отримати більше інформації перед вступом до спілки, хоч і з обмеженим до неї доступом.
— Чи потрібно платити членські внески для вступу чи під час перебування в Techosystem Defense? Якщо так, то яка це сума?
— Членських внесків для вступу в Techosystem Defense немає. Однак кластер функціонує на базі спілки, для вступу в котру є процедура верифікації та членський внесок. Вся інформація про це надається кандидатам на вступ.
Чому є членський внесок? Тому що спілка нікому не належить і є громадською організацією. Вона не залежить від грантодавців, оскільки більше ніж на 50% фінансується членськими внесками. Це дозволяє спілці бути незалежним гравцем на ринку.
— Як проходить процедура верифікації вступу компанії до оборонного кластеру?
— Як вже раніше зазначалося, вступ до кластеру можливий лише після вступу до спілки. Перша процедура верифікації буде перед долученням до спілки, а друга — до кластеру.
Кожен потенційний член перед вступом до спілки проходить верифікацію, і за нього голосують на Засіданні Правління. Ми співпрацюємо з Molfar OSINT agency, який перевіряє компанію на відсутність афіліації з рф та інші критичні аспекти.
Після цієї процедури, якщо член спілки бажає — подає заяву на вступ до кластеру, відбувається повторна перевірка кандидата та голосування вже членами кластеру. Для оборонних компаній ця перевірка більш глибинна і є певне обмеження, про деталі компанія дізнається лише при запиті на долучення.
Про роботу Techosystem Defense
— Як буде проходити рутинна робота кластеру? Умовно, скільки разів на місяць збиратися, що обговорювати, як саме взаємодіяти?
— Рутинна робота кластеру Techosystem Defense наразі проходить наступним чином: щотижневі зідзвони для актуалізації питань і обговорення оперативних завдань. В межах робочих груп по проєктах учасники самостійно визначають частоту та формат комунікацій. Основні засідання кластеру проводяться не рідше ніж раз на три місяці, а робоча група зустрічається раз на місяць.
Кожен член кластеру має бути максимально активним і привносити свій досвід, а експертиза повинна поширюватися між учасниками. Як тільки ми зможемо забезпечити бронювання команд, налагодити нетворкінг з нашими користувачами, ми почнемо говорити про випробування та системну комплексну роботу, яка також стане частиною рутинних процесів.
— Одна із заявлених ключових цілей кластера — це «спільне вирішення актуальних проблем і завдань». Які саме це актуальні проблеми і завдання?
— Актуальні проблеми та завдання кластера включають кілька ключових напрямків, які вимагають структурованого та поетапного підходу. Спілка є інструментом в руках бізнесу, який взаємодіє з державою та різними стейкхолдерами. Список не є вичерпним, але відображає основні напрями діяльності кластера:
— Питання бронювання членів команд стартапів;
— Співпраця з державою;
— Виконання державних замовлень;
— Залучення інвестицій для розвитку технологій та інновацій в оборонній сфері.
— З якими стейкхолдерами оборонного ринку кластеру цікаво в першу чергу налагодити відносини?
— Кінцевий користувач — військові — найважливіший стейкхолдер для кластера. Розуміння їхніх потреб і створення продуктів, які відповідатимуть цим вимогам, є нашим пріоритетом. На жаль, значення кінцевого користувача часто недооцінюється, але ми прагнемо змінити цю ситуацію.
Командири — важливо підтримувати постійний зв’язок на всіх рівнях військової ієрархії, щоб забезпечити належний зворотний зв’язок і краще розуміти стратегічні потреби. Державні інституції також грають важливу роль, і їхня участь є необхідною для успішної реалізації наших ініціатив.
— Якою буде взаємодія між учасниками кластеру, адже це доволі різні компанії — є VR, військові рації, РЕР, віртуальні симуляції, військові дрони, військові мобільні застосунки тощо.
— Взаємодія між учасниками кластеру здійснюється через регулярні зустрічі та обговорення, які дозволяють створювати робочі групи для ефективної співпраці. Це сприяє координації між різними компаніями, що працюють у різних сферах, і забезпечує злагоджену роботу в межах кластера. Глобально взаємодія здійснюється за 3-ма напрямками:
1. Забезпечення роботи всередині команд: регулярні зустрічі для обговорення поточних проєктів, обмін досвідом і координація дій.
2. Розвиток кластеру: зусилля спрямовані на залучення нових команд, що можуть долучитися до кластеру, збагачуючи його експертизу та сприяючи загальному розвитку.
3. Робота з продуктом: учасники кластеру працюють над синхронізацією та синергією між своїми продуктами. Це включає розробку комплексних рішень, які можуть включати декілька продуктів, взаємодію для перевірки гіпотез, аналітику, збір зворотного зв’язку та швидке покращення продуктів, які ще не представлені на ринку.
Таке співробітництво дає можливість створювати інтегровані рішення та швидко реагувати на зміни потреб ринку, забезпечуючи конкурентоспроможність продуктів.
Про взаємодію з державою та залучення інвестицій
— Також у кластера є мета популяризувати українські оборонні стартапи. Держава в цьому сенсі робить недостатньо?
— Держава робить багато, але також має надзвичайно багато завдань і напрямків. Можливо, ми як представники бізнесу зможемо стати тим «клеєм», який об'єднує і спрямовує певні зусилля. Це може бути реалізація точкових ініціатив чи пілотних проектів, які, хоч і не матимуть одразу великого масштабу, проте стануть основою для подальшого розширення — спочатку на національному рівні, а згодом і на міжнародному.
Вважати, що всього зроблено достатньо можна буде лише тоді, коли ми переможемо.
— Щодо залучення інвестицій Techosystem Defense, які суми вам цікаві та де плануєте в першу чергу шукати кошти — за кордоном чи в Україні?
— В Україні існує велика кількість інвесторів-янголів, які мають бажання інвестувати, але не завжди знають, як це робити. І в цьому контексті хотілося б згадати Venture Committee Techosystem, де однією з цілей є розвиток навчання для янголів-інвесторів та знайомство венчурних інвесторів з DefenseTech-стартапами.
Зараз венчурний комітет переходить на наступний рівень, розширюючи свою діяльність до міжнародного рівня: відбувається спілкування з іноземними венчурними фондами, які зацікавлені в DefenseTech.
Залучення інвестицій варіюється в залежності від потреб кожної команди. Для деяких команд актуальні невеликі суми, наприклад, від $5000, тоді як інші можуть шукати акумулювання інвестицій.
Основний фокус спрямований на залучення іноземних інвестицій, оскільки це сприяє зміцненню економіки. Проте існують певні виклики, пов’язані з українським законодавством, зокрема, недосконалість судової системи та ризики щодо прав інтелектуальної власності.
— Яка підтримка від держави вам цікава?
— Держава вже зробила багато для розвитку галузі, але важливо, щоб цей процес продовжувався і розвивався. Необхідно зберігати активний діалог між бізнесом, державою та військовими для вирішення поточних проблем та забезпечення подальшої ефективної співпраці.
Особливу увагу слід приділити підтримці стартапів, які функціонують на волонтерських засадах і не орієнтовані на отримання прибутку. Для держави важливо усвідомлювати їхні потреби і високі ризики вигорання. Один із викликів полягає в тому, що неприбуткові організації часто не вважаються критичними, що створює труднощі з доступом до важливих ресурсів, таких як бронювання.
Це дозволить їм працювати та розвиватися на більш високому рівні, уникати фіктивних договорів і отримувати необхідні ресурси для досягнення своїх цілей.
— Яким ви бачите Techosystem Defense через рік: кількість учасників, кількість залучених інвестицій, в яких напрямках спільні реалізовані проєкти?
— На сьогодні до кластеру входять 13 компаній. Ми плануємо залучення більшої кількості учасників, включаючи стартапи та компанії, що працюють у різних галузях оборонної технології та які можуть запропонувати інноваційні рішення, здатні відповісти на актуальні виклики на полі бою. Розраховуємо, що при активній роботі, через рік до кластеру приєднається більше 35 компаній, основна частина яких матиме кодифіковані та працюючі на фронті дієві рішення.
Що стосується інвестицій, деякі з них ми зможемо розголошувати, залежатиме від стейкхолдерів, які інвестують, а деякі — будуть залишатися анонімними. Те саме стосується проєктів та їхньої деталізації.
Особисто я вірю в те, що Techosystem Defence має потенціал стати платформою для об'єднання зусиль команд, що працюють над розробкою дієвих рішень для Сил безпеки й оборони України.
Потрібно збільшити кількість та якість команд, які цілеспрямовано фокусуються на нагальних і потенційних потребах армії. В умовах війни необхідно більш жорстко валідувати гіпотези і консолідувати зусилля технологічних команд, щоб швидше створювати ефективні, доступні рішення для поля бою, які працюватимуть в єдиній екосистемі. Відповідно, досвід більш досвідчених команд слугуватиме орієнтиром для нових учасників, допомагаючи їм проходити складні періоди становлення стартапів та їх продуктів більш динамічно та цілеспрямовано.
Дуже сподіваємося на те, що шлях який взяло Міністерство оборони України, зокрема зусилля Катерини Чорногоренко щодо цифровізації армії та підготовку умов для розвитку мережоцентричних рішень, незабаром принесуть свої плоди.
Це дозволить технологічним командам, а можливо й цілим кластерам, отримувати структуровану та актуальну інформацію про вже наявні рішення та засоби, а також про потреби в їх удосконаленні або розробці нових.
Лише разом та спільними зусиллями ми зможемо побороти ворога. Це стосується не лише поля бою, а й інформаційних платформ, міжнародної підтримки, участі у міжнародних заходах тощо. Наша сила — в об’єднанні, лише так ми зможемо забезпечити перемогу та побудувати сильну і стійку оборону нашої країни.
Устройство от украинских стартаперов может побороть комаров навсегда. Что такое Mosqitter и как он работает
Как заметил недавно один военный, который пожелал остаться неизвестным, орки, может, и не попадут, а комары точно съедят. И от них страдают сейчас многие украинцы.
Избавиться от комаров навсегда эффективно и экологически поможет гаджет Mosqitter. Этот стартап основали две украинки Анастасия Романова и Ольга Дьячук.
Мы решили напомнить, что может Mosqitter, о принципах его работы и особенностях на злобу дня.
(текст от 21 октября 2021 года)