До 1 травня 2025 року фізичні особи, які є контролерами іноземних компаній, мають подати відповідну звітність до української податкової (для юросіб — до 3 березня). Штрафи за неподання повідомлення про КІК у 2025 році — 908 400 грн, за незвітування — 302 800 грн. Гарна новина — до кінця війни штрафи не застосовуються. Погана — після її закінчення у резидентів з КІК буде лише 6 місяців на те, щоб подати всі пропущені звіти та виправити усі помилки.
У цьому блозі відповідаю на поширені запитання фізосіб-контролерів іноземних компаній, які часто виникають під час складання звітності.
Чи подавати звіт, якщо є підстави для звільнення доходу КІК від оподаткування?
Є багато випадків, коли можна не сплачувати податок з доходів КІК. Ба більше, як показала практика декларування за 2023 рік, переважна більшість компаній якраз і підпали під звільнення — було дуже мало реальних випадків, коли по прибутках КІК фізособі нараховувались якісь податки.
Незначні суми доходу. Якщо сума доходу всіх КІК, які контролює фізособа, не перевищує 2 000 000 євро за рік, прибутки цих КІК можуть не оподатковуватися.
Між Україною та відповідною державою є конвенція про уникнення подвійного оподаткування, і одночасно виконується одна з наступних умов:
- Компанія сплачує податок зі ставкою не менше ніж 13%. Це називається «ефективна ставка податку»: коли ставка не більш ніж на 5% менше, ніж ставка податку на прибуток в Україні (18%). Це така «всесвітня справедливість», коли говориться, що компанія вже десь заплатила зі свого прибутку податки у приблизно схожій сумі, як і в Україні, тому такі прибутки вважаються оподаткованими і їх можна повторно не оподатковувати в Україні. Якщо ж компанія у цій державі прибуток не оподатковувала, чи сплатила його за маленькою ставкою, в такому випадку доведеться сплачувати податок на прибуток додатково і в Україні.
- У компанії є незначна частка пасивних доходів, яка не перевищує 50% в загальній сумі доходів від її діяльності. Мається на увазі, що компанія отримує дохід і прибуток не лише від дивідендів, процентів, чи роялті, але і здійснює ще якусь економічну господарську діяльність з продажу товарів чи послуг і отримує прибутки від такої діяльності, але вони порівняно незначні.
- КІК є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі.
Якщо ваш КІК відповідає одному з цих критеріїв — це підстава не оподатковувати його доходи.
Але навіть якщо не буде оподаткування, звіт по КІК подавати все одно треба. Ба більше, якщо ви бачите, що маєте декілька підстав для неоподаткування, не варто вказувати у звіті якусь одну — показуйте всі! Це податкова вирішуватиме, чи дійсно ви маєте підстави для звільнення від податків — тож краще надати їй максимум аргументів.
Звітний період не збігається з календарним роком — як подати неповний звіт по КІК?
Звітним періодом по КІК є календарний рік, тож фізособа має відзвітувати за доходи, отримані з 1 січня по 31 грудня і зробити це не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Але у деяких державах звітний період не співпадає з податковим роком в Україні. Наприклад, у США — з травня по травень, в деяких державах — з липня по липень. Як результат, станом на 30 квітня у вас може ще не бути обрахованого прибутку КІК за рік.
В таких випадках українське законодавство дозволяє до 1 травня подати скорочений звіт КІК, в якому фізособа-контролер зазначає лише інформацію про КІК та її період звітування, і таким чином виконує вимогу встигнути до 1 травня (попри те що через викривлений звітний період в даній юрисдикції КІК чи довгі строки підготовки звітності ще немає податкової звітності на руках і не може правильно розрахувати всі показники).
Важливо памʼятати, що якщо ви подали скорочений звіт, то не пізніше 31 грудня маєте ще подати повний звіт КІК як «другу частину», у якій вже мають бути вказані доходи КІК, завірена фінзвітність та зобовʼязання по податках.
З практики, чимало людей чомусь думають, що можна подати скорочений звіт та цим обмежитися. Але, якщо не подати повний звіт КІК — буде штраф.
Якщо у вашій юрисдикції період податкової звітності розтягнутий настільки, що навіть до 31 грудня ви можете не встигнути подати другу частину звіту (буває і таке) — ми рекомендуємо звернутися до бухгалтера вашої КІК з питанням про можливість поділити обліковий період на календарні роки, аби вчасно отримати всі необхідні звіти та прозвітувати про КІК за українськими правилами.
Можливо, доведеться трохи переплатити за бухгалтерський облік, але штрафні санкції української податкової можуть обійтися дорожче.
Як порахувати дохід та прибуток КІК?
Оскільки доходи фізичної особи від КІК надходять в іноземній валюті, вони мають бути перераховані в гривню й оподатковуватися саме в гривні.
В Податковому кодексі сказано, що у звіті по КІК має подаватися середньозважений офіційний курс Національного банку України за звітний (податковий) період. Іронія в тому, що Податковим кодексом не вказується, яким чином цей показник рахувати.
НБУ, який публікує інформацію про курси валют, не наводить у своїй статистиці такого показника, як середньозважений курс валюти на окремий період. Для таких валют, як долар, євро, фунт або йена для стандартних періодів можна знайти середньозважені курси в якихось розʼясненнях, але щодо показників нестандартних валют, наприклад злотого чи тенге середньозважений курс за період доведеться рахувати самостійно. Ба більше, самостійно доведеться його рахувати й у випадку «нестандартного» періоду звітування.
Сам показник розраховується як результат ділення суми добутків величин валютних курсів НБУ та кількості днів їх дії у звітному періоді (році) на кількість календарних днів у цьому році (зазвичай це 365 чи 366 залежно від року). Обраховується показник до 6 знаку після коми.
Які суми включати у звіт, а які — ні?
Податковий кодекс встановлює певні обмеження щодо доходів та витрат, які можуть враховуватись при обрахунку прибутку КІК. Окрім фінзвітності КІК, до уваги важливо брати дані бухгалтерського обліку КІК та дані про певні господарські операції.
Наприклад, якщо КІК співпрацює з нерезидентами, що зареєстровані у спецюрисдикціях, або з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку організаційно-правових форм, затвердженого Кабінетом Міністрів України — ми маємо право включати такі витрати в обмеженій величині з урахуванням правила «витягнутої руки» (щоб уникнути завищення витрат та заниження прибутку самим КІК).
Лише повне бачення фінзвітності, інформації про розрахунки, оборотно-сальдових відомостей, є запорукою того, що ви не просто складете звіт по КІК для галочки, але пересвідчитеся, що показники розраховані правильно і дійсно у вас є чи нема права на звільнення від оподаткування.
Чи відображати у звіті КІК операції з компаніями зі спецюрисдикцій, якщо прибуток звільнений від оподаткування?
Уявімо, що КІК задекларував невеликий прибуток. При цьому компанія проводила якусь масовану діяльність з компаніями з окремих юрисдикцій чи низькооподатковуваними структурами. Тому сума прибутку і виявилась низькою.
Щоб уникнути таких ситуацій, податкова вимагає відображати у звітах по КІК всі операції з компаніями в спеціальних юрисдикціях чи з компаніями певних організаційно-правових форм. За незазначення такої інформації у звіті по КІК може світити штраф як за некоректно складений звіт.
Водночас якщо ви їх показуєте, будьте готові до того, що податкова може направити додаткові запити для надання пояснень, в чому полягала операція, які були суми, яким чином вони вплинули чи не вплинули на показники фінзвітності тощо.
Чи потрібно нотаріально завіряти фінансову звітність, що додається до звіту по КІК?
Загальні правила складання фінзвіту можуть відрізнятися у різних державах, та зазвичай для цілей звітування по КІК я розглядаю два основних документи. Це фінансова звітність у складі:
- балансу;
- звіту про фінансові результати.
Цих двох документів первинно достатньо для складання звіту по КІК.
В Україні не вимагають нотаріально засвідчувати фінзвітність для подання звіту по КІК. Оскільки сам звіт КІК подається в електронному форматі, то разом з ним, зазвичай завантажуються скан-копії фінзвітності, підписаної уповноваженою відповідно до статутних документів особою з зазначенням дати складання, посади та ПІБ. Цього достатньо для виконання обовʼязку щодо звітування по КІК.
Чи потрібно перекладати фінзвітність по КІК?
Якщо фінансова звітність КІК складається англійською мовою, не потрібно її перекладати. З будь-якої іншої мови звіт необхідно перекласти на українську, засвідчити нотаріально переклад та додати скан цього перекладу до звіту про КІК.
Тому, якщо компанія працює в не англомовній юрисдикції, на це варто закладати певний час, щоб встигнути оформити переклад і подати звіт по КІК в строк.
Не встигли подати звіт або виправити помилки? Без паніки
Штрафи за неправильно звітування по КІК дійсно великі. Але не варто панікувати, якщо ви щось зробили не так. У звʼязку з повномасштабною війною в Україні, податкова встановила послаблення: фізособи з КІК звільняються від відповідальності за неподання звітності, несвоєчасне подання звітності, неподання повідомлення по КІК, подання звітів з помилками за весь період, починаючи з 24 лютого 2022 року до закінчення дії воєнного стану. Тобто, весь період війни по факту є пільговим.
Але це не означає, що можна взагалі цього не робити! Якщо протягом 6 місяців з моменту закінчення воєнного стану всі ці звіти не подати та не виправити помилки, можна отримати штраф.
6 місяців — не так багато, як може здаватися. Тому я рекомендую подбати про належну звітність по КІК завчасно.