Знання іноземних мов є особливо важливим у наш час, і успішні ІТ-спеціалісти не обмежуються лише англійською. Все частіше ми працюємо в розподілених командах, розкиданих по всьому світу, і вміння говорити однією мовою з командою, в прямому, сенсі, може стати великим плюсом.
З моєї точки зору, майбутнє за самостійним вивченням мов. Звісно, це не означає, що не варто звертатися за допомогою до викладачів, йдеться радше про зміну мислення. Сьогодні перше, що робить пересічна людина, коли хоче вивчити мову, — записується на курси. У підході, який я пропагую, перший крок — це взяти на себе відповідальність і визначити свою мотивацію.
Метод самоспрямованого навчання від Лідії Грік Мачової
Вона переконана, що неможливо навчити мови будь-кого. Хороший вчитель може допомогти вам на цьому шляху, але він не може принести вам мову на срібній тарілочці. Бути самоучкою особливо легко в епоху інтернету, коли незліченна кількість текстів, відео матеріалів та вправ чекає на вас лише на відстані одного кліку. Потрібно лише знати, як це зробити.
На думку Лідії, існує чотири стовпи успішного вивчення мови:
Задоволення
Коли ви знаходите спосіб отримувати задоволення від процесу вивчення мови, він перетворюється на приємне проведення часу. Якщо вам не подобається вивчати мову, ви просто ще не знайшли свій метод.
Методи
Існують мільйони способів вивчити мову, але не всі з них допоможуть вам досягти дійсно комфортного рівня володіння мовою. Якщо вам цікаво, які методи працюють найкраще, подивіться, як вивчають мови поліглоти.
Контакти
Якщо ви хочете заговорити іншою мовою, вам потрібно контактувати з нею щодня, навіть якщо це буде лише кілька хвилин. На щастя, є багато ефективних методів і для зайнятих людей.
Система
Незалежно від того, вивчаєте ви мову за книгою чи за допомогою мовних додатків, вам потрібна система у навчанні. Інакше ви не приділите цьому достатньо часу. Найкращий спосіб — скласти план, а потім просто слідувати йому крок за кроком.
Вивчення нової мови — це не диво, а важка праця, що вимагає щоденних зусиль. Наше завдання — зробити так, щоб ці зусилля приносили задоволення, наближали нас до мети і не були схожі на роботу, а на розвагу. Ми вивчаємо мову, щоб отримати конкретну користь для себе. Людина від природи лінива і не буде робити те, що потрібно, але те, що їй приємно і цікаво — вона зробить. Саме так ми можемо «обдурити» наш мозок, щоб він швидко вчився, просто занурюючись у мовне середовище, використовуючи мову як інструмент для діяльності, яка нас цікавить.
Отже, другий крок — підготувати свій індивідуальний план, що складається з видів діяльності, які допоможуть вам покращити свої мовні навички, і слідувати цьому плану. Важливо відстежувати, що ви зробили, і радіти своїм успіхам, хвалити себе.
На перший погляд, це здається складним і нудним: плануй, виконуй, бла-бла-бла. Але насправді ваше завдання — виробити звичку і отримувати задоволення від процесу. Рекомендую книгу Джеймса Кліра «Атомні звички» і його сайт, де можна знайти багато корисної інформації, в тому числі і про мотивацію.
Але де знайти на все це час? Це ще одне питання, яке хвилює кожного. Відповідь: розставляти пріоритети, поєднувати діяльність і робити все, що в твоїх силах, а не шукати відмовки.
Щоб почати, потрібно просто почати. Ось 5 порад від Лідії про те, як не відволікатися від навчання, коли ви зайняті.
- Отримуйте задоволення. Якщо граматика здається вам нудною, замініть її на улюблену книгу мовою, яку ви вивчаєте. Одна сторінка легко перетвориться на цілий розділ, і вам навіть не здаватиметься, що ви вчитеся.
- Зосередьтеся на своїх інтересах. Розробка програмного забезпечення, здоровий спосіб життя, виховання дітей, мінімалізм… обирайте мовні матеріали на тему, яка вас хвилює, і ви здивуєтеся, як багато ви розумієте навіть на початковому рівні.
- Краще менше, ніж краще. Розділіть своє навчання на менші частини протягом дня: 10 хвилин вранці, 5 хвилин під час обідньої перерви і ще 10 перед сном — це набагато легше, ніж година за один присід.
- Змініть методи. Вам набридли паперові картки? Спробуйте замість них веселий додаток для вивчення лексики. Вам не обов’язково дотримуватися методу, який ви обрали на початку своєї навчальної подорожі.
- Занурюємося в мову. Дивіться телепередачі мовою, яку ви вивчаєте, слухайте подкасти під час поїздки на роботу, ведіть щоденник — варіантів безмежна кількість.
Метод інтенсивного читання та аудіювання від Стіва Кауфмана
Ще одна людина, яка досягла успіху у вивченні мови і про яку я хочу розповісти — Стів Кауфманн. Він розробив власну методику та навчальну платформу LingQ.
Кауфман наголошує на важливості інтенсивного читання та аудіювання мовою, що вивчається, закликаючи учнів взаємодіяти з контентом, який цікавить їх особисто. Цей підхід ґрунтується на принципі, що розуміння мови в контексті значно покращує здатність вчитися природно, подібно до того, як ми вивчаємо свою першу мову.
Метод Кауфмана не рекомендує надмірно покладатися на традиційну граматику та вивчення лексики на ранніх етапах. Натомість він заохочує учнів відкривати для себе мовні моделі та словниковий запас через контекст, що підтримується здатністю системи LingQ виділяти та відстежувати нові слова та фрази. Цей метод також цінує роль аудіювання у вивченні мови, припускаючи, що вплив розмовної мови через різні засоби масової інформації може покращити вимову, навички аудіювання та загальну вільність володіння мовою.
Вивчення мов за Кауфманом базується на наступних принципах:
- Зосередьтеся на зрозумілій інформації. Кауфман вважає, що найкращий спосіб вивчити мову — це піддавати себе якомога більшій кількості зрозумілого матеріалу. Він досягає цього, переглядаючи фільми та телешоу, слухаючи подкасти та читаючи книги мовою, яку вивчає.
- Багато читати. Він виступає за інтенсивне читання цільовою мовою, що дозволяє студентам зустрічатися з широким спектром лексики та структур речень у контексті. Він також використовує додаток LingQ, який допомагає йому відстежувати, скільки він читає, а також нову лексику.
- Прослуховування контенту. Кауфманн наголошує на перевагах прослуховування аудіо контенту мовою, що вивчається, наприклад, подкастів, аудіокниг та радіопередач, щоб покращити навички аудіювання та ознайомити студента з природними мовленнєвими моделями.
- Повторення та перегляд. Він рекомендує переглядати контент кілька разів, розширюючи словниковий запас і покращуючи розуміння за допомогою повторення і ще раз повторення. Наприклад, Кауфман говорить, що коли він вивчає нову мову, він буде слухати одну й ту ж міні-історію приблизно 40 разів. Це допомагає йому звикнути до мови, вивчаючи нові слова та фрази.
- Не хвилюйтесь про помилки. Кауфманн вважає, що робити помилки під час вивчення нової мови — це абсолютно нормально.
Він закликає учнів не дозволяти страху помилок заважати їм говорити, а знайти репетитора і почати говорити.
Давайте з’ясуємо, як використовувати зрозумілу вхідну інформацію для вивчення мови. Звички Кауфмана у вивченні мови виявилися для нього дуже успішними. Він зміг вивчити велику кількість мов до високого рівня володіння.
Ось кілька порад від Стіва про те, як використовувати зрозумілі матеріали для вивчення мови.
- Обирайте контент, який вам цікавий і який знаходиться на рівні, який ви в основному можете зрозуміти.
- Не бійтеся пропускати незрозумілі вам частини. Ви завжди можете повернутися до них пізніше.
- Не бійтеся робити помилки. Чим більше ви будете знайомитися з мовою, тим краще ви будете її розуміти та розмовляти нею.
- Намагайтеся знаходити можливості поспілкуватися з носіями мови, навіть якщо це лише кілька слів чи речень.
Навчальні інструменти
Існує просто незліченна кількість додатків та інструментів, і я закликаю вас протестувати їх, щоб знайти ті, які найкраще відповідають вашим цілям. Також зверніть увагу на ChatGPT. З ним ви можете спілкуватися, як з викладачем, просити виправлення та отримувати рекомендації щодо вибору слів у певних контекстах. Нижче я перелічую свої улюблені додатки з коротким описом.
Duolingo ідеально підходить для початківців, щоб засвоїти базовий словниковий запас. Все відбувається в ігровому форматі без великого акценту на граматику. Ви можете практикувати всі чотири навички: письмо, аудіювання, читання та говоріння.
Tutor Lily — фантастичний приклад використання штучного інтелекту для вивчення мови. Ви говорите з Лілі вголос або пишете відповіді на обрану тему. Ваші помилки будуть виправлені, запитання Лілі можна зручно перекласти, а також прослухати їх.
Clozemaster перевершує всі інші програми з розширення словникового запасу, занурюючи користувачів у контекстне навчання за допомогою вправ на завершення речень. Він пропонує велику колекцію речень із вправами на заповнення пропусків, допомагаючи користувачам вивчати слова в контексті.
Italki вирізняється своїми персоналізованими, живими заняттями, що забезпечують пряму взаємодію з носіями мови для практичного використання мови.
Він пропонує широкий вибір мовних варіантів і забезпечує гнучкість у виборі репетитора на основі індивідуальних уподобань.
Тож підсумовуючи, спробуйте поглянути на вивчення мов, як на цікаву і корисну активність, яка вам обов’язково стане у нагоді. Адже, як говориться у відомому виразі: Ти стільки раз людина, скільки мов ти знаєш.