Сфера ІТ — одна з найбільш стабільно й високооплачуваних як в Україні, так і у світі. Однак роботу айтівців не можна назвати легкою. Високий рівень концентрації, розумового навантаження та відповідальності часто змушують залучених у цій галузі фахівців замислитися над більш раннім виходом на пенсію або ж про часткову зайнятість. Водночас, безперечно, знижувати рівень якості життя нікому не хочеться. Тут і з’являється думка про пасивний дохід. Як вийти на гідний пасивний прибуток айтівцю, які інструменти обрати, як оминути шахрайські схеми? Пропоную розглянути ці — й не тільки — питання разом.
Що таке пасивний дохід і які основні кроки для його отримання
Пасивний дохід — це певна сума коштів на місяць, яку отримує людина, незалежно від своєї роботи. Людину можуть звільнити, вона втратить заробітну плату, але пасивний дохід стабільно надходитиме й далі. Очевидно, що такі додаткові надходження не падають із неба. Тому всім охочим отримувати пасивний дохід варто:
- Визначити власну ціль (місячну суму пасивного доходу).
- Вибрати підхожі інструменти для досягнення цієї цілі (облігації, акції, банківські депозити, нерухоме майно в оренду тощо).
- Розрахувати капітал, що може генерувати необхідний щомісячний прибуток (зазвичай за доходу у 6% річних із $200 000 можна отримувати $1000 на місяць, відповідно, для того, щоби щомісяця надходило $3000 пасивного доходу, треба інвестувати капітал у $600 000).
- Якщо такого капіталу немає, його треба сформувати.
- Інвестувати на основі добре розрахованого портфеля.
Які інвестиції більш перспективні і як правильно розподіляти ресурси
В інвестиційному світі є тисячі інструментів, але в кожного інвестора має бути унікальний шлях і свій індивідуальний портфель, бо ми пам’ятаємо, що цілі й завдання у всіх різні, так само як і стартові можливості.
Сьогодні в Україні набуває все більшої популярності рентний дохід від сільськогосподарської землі. Однак фондовий ринок ніхто не скасовував. Ураховуючи те, що управління брокерським рахунком ведеться онлайн, думаю, що для айтівців це найбільш привабливий спосіб інвестування. Тут знову ж таки треба враховувати такі показники, як дохідність і ризик інструментів. Візьмемо як приклад державні облігації України та США. Так, вітчизняні облігації можуть обіцяти більший прибуток, але й ризик втратити коштів в умовах воєнного стану в країні доволі високий. Натомість американські облігації матимуть нижчу дохідність, але й ризики будуть меншими. Інший приклад — державні облігації Туреччини й Аргентини, першій дефолт незнайомий, іншій — навпаки. Думаю, очевидно, у бік якої країни логічніше дивитись. З великою увагою треба підходити до вибору емітента (державний, корпоративний), вивчати його історію й аналізувати актуальну ситуацію на ринку.
Помилки в інвестиціях та оманливі шахрайські пропозиції
Інвестиційних помилок припускаються всі, незалежно від професійної орієнтації. Головне — не опускати руки й робити висновки. Серед найпоширеніших «промахів» можна назвати:
- аматорську стратегію інвестування;
- гонитву за високими відсотками;
- неуважність до ринкової кон’юнктури;
- переоцінку власних можливостей (недооцінку хедж-фондів, інвестиційних фондів, ролі фінансового радника тощо).
Серед найпоширеніших шахрайських пропозицій — можливості в короткі строки зірвати шалений куш. Зазвичай варіанти з дохідністю вище 10% річних варто розглядати як ризикові. Адекватна й перевірена роками ставка — 6–7%. Безплатний сир тільки в мишоловці. Не варто втрачати пильність.
Роль знань і досвіду в інвестиційних процесах
Галузь інвестицій потребує обов’язкового занурення у предмет. Ви маєте орієнтуватися в темах економіки, оподаткування, резидентства тощо. Адже ризики втрати капіталу доволі високі. Базові знання можна здобути самостійно, глибші краще опановувати під наглядом фінансового радника, на спеціальних курсах. Так, Brave Capital пропонує системну освітню програму — «Стратегічний інвестор», після проходження якої ви матимете свій фінансовий план, бюджетні розрахунки, брокерський рахунок і фінансовий портфель. Щодо досвіду, переконаний, що його бажано здобувати за допомогою досвідчених експертів. На жаль, непоодинокі випадки, коли до нас звертаються люди, які почали інвестувати самостійно — без знань і супроводу фінансового радника — і результати були, м’яко кажучи, плачевними.
Інвестувати для отримання пасивного доходу цікаво й прибутково, головне — робити це зважено та професійно.