Передбачуваність фондового ринку та непрогнозованість крипти
Фондовий ринок має тривалу історію. Так, одна з найстаріших фондових бірж світу — Нью-йоркська — була заснована у далекому 1792 році. Амстердамська фондова біржа — взагалі у 1602 році. Відповідно, експерти та учасники фондового ринку на сьогодні володіють достатніми знаннями щодо тенденцій, економічних показників, що впливають на ці тенденції, інструментів, динаміки відповідного ринку. А це означає, що вони мають достатній обсяг інформації для проведення аналізу і прогнозування, що дозволяє приймати більш зважені інвестиційні рішення. До того, фондовий ринок добре регульований, відхилення від правил учасниками угод, зазвичай, веде до покарань, навіть кримінальної відповідальності. В межах цього ринку інвестори є максимально захищеними, і володіючи певною експертизою, можуть обирати більш прийнятну для себе стратегію та стабільно примножувати свої активи.
Ринок, криптовалют натомість з’явився у 2000-х. Його поведінка почасти залежить не від передбачуваних маркерів, а — від новин, спекуляцій, рішень великих гравців тощо. Крім цього, крипта на цей час є мало регульованим ринком, відповідно, будь-які регулятивні нововведення призводитимуть до «штормів». При цьому, цей ринок є відносно малим у контексті глобальних ринків капіталу, лише — 5% від об'єму одного тільки фондового ринку США.
Таким чином, можна стверджувати, що фондовий ринок пропонує, так звані, інвестовані активи, які рухаються певною мірою передбачувано на фоні макропоказників, а криптовалютний — спекулятивні. Простіше кажучи, надійні та ненадійні інструменти. Які краще вибрати інвестору з такими цілями, як покупка житла, пасивний дохід, пенсія? Питання риторичне.
Ключові виклики для IT-спеціалістів на ринку криптовалют
Мій професійний досвід роботи з клієнтами свідчить, що близько 70% інвесторів, які починають свій шлях самостійно, «потрапляють на гачок» крипти. При цьому більшість з них отримують негативний досвід і втрачають кошти. Якщо з втратами не приходить тотальне розчарування, люди починають розуміти, що цей ринок треба вивчати, як і будь-який інший ринок, при чому, під пильним наглядом експертів.
Можемо виділити такі помилки початківців на ринку криптовалюти:
- Наївність. Дуже часто «молоді» інвестори вважають себе розумнішими за ринок, думають, що зможуть «переграти» його з мінімальними уявленнями про його функціонування та без будь-яких докладених зусиль.
- Інвестування всіх своїх коштів в один проєкт/монету. Почули, приміром, у соціальних медіа чи від знайомих, що хтось непогано «піднявся» на крипті, і «вбухали» всі свої заощадження в один інструмент. По факту, лишилися ні з чим.
- Відсутність системи, стратегії та аналізу. Бездумне інвестування без системного підходу (розуміння свого ризик-профілю, цілей, строків, аналізу ринку, плану дій на всі сценарії — ріст або падіння тощо) перетворюється на процес беттінгу в «казино»: пощастить — не пощастить.
Поради айтівцям з інвестування в криптовалюти
- Якщо тяжіння до криптовалют нездоланне, інвестуйте. Але хай крипта буде лише частиною диверсифікованого портфеля, в якому будуть також присутні акції, облігації, сировинні товари, золото, нерухомість і т. д. Для покращення дохідності портфеля «помірного» інвестора доля криптоактивів у 1-3% від загальної суми є достатнім показником.
- Познайомтеся з CoinMarketCap — найпопулярнішим сайтом із крипто-тематики — оберіть одну чи кілька криптовалют з передової п’ятірки та проаналізуйте їх.
- Поглиблюйте знання та розширюйте компетенції, звертаючись до перевірених фінансових джерел (Forbes.ua, Finance.ua, Мінфін тощо), пройдіть курс «Стратегічний інвестор» від Brave Capital.
- Знайдіть свого фінансового радника, адже некомпетентність інвестора коштує значно дорожче, ніж компетентність експерта.
Резюмуючи, хотілося б наголосити, що майбутнє фондового ринку має позитивні й цілком передбачувані перспективи. Бізнеси були та будуть рости, створювати нові продукти й послуги, відповідно, і фондовий ринок розвиватиметься і надалі. Це той фундамент, на якому можна побудувати фінансову свободу інвестора. Ринок криптовалют у довготривалій перспективі також має непогані шанси стати додатковим інструментом стабільного заробітку. Для цього потрібно удосконалення регулятивної складової, зниження ризикованості активів та підвищення захищеності учасників.