Коли мова заходить про кар'єру, часто можна почути думку, що розвивати кар'єру — це означає рости вертикально, ставати керівником, директором, СЕО тощо. Звісно, вертикальне зростання — це чудова нагода втілити свої амбіції, спробувати менеджерську позицію і взяти на себе відповідальність за команду.
Проте важливо розуміти, що горизонтальне зростання також є дуже важливим. Якщо ви не відчуваєте, що хочете займатись адміністративною діяльністю, а бажаєте розвиватися в спеціальності, вам варто зосередитися саме на горизонтальному кар'єрному зростанні. Тобто, на поглибленні та вдосконаленні своїх знань у тій області, де ви працюєте зараз, або ж на зміні напрямку вашої діяльності, з активним розвитком в цьому новообраному напрямку. До речі, іноді вузькоспеціалізовані професіонали можуть заробляти більше, ніж керівники. Найважливішим залишається те, що ваша діяльність має приносити задоволення, оскільки тоді ви будете залюбки вдосконалювати свої навички й ставати затребуваним фахівцем.
Горизонтальний розвиток кар'єри можна і треба планувати. Це допомагає визначити пріоритети та моменти, яким варто приділити увагу. Під час планування горизонтального кар'єрного розвитку слід звертати увагу на такі три аспекти:
Мета
Важливо чітко визначити напрям, в якому ви хочете рухатися, і як ви хочете реалізувати свій потенціал. Розгляньте наступні аспекти, коли визначатимете вашу мету:
Інтереси та натхнення:
- Що саме вас надихає і приносить задоволення?
- Які інтереси та хобі є для вас важливими?
Сильні сторони:
- Які навички та таланти у вас вже є?
Галузь інтересів:
- Які галузі або області викликають у вас цікавість?
- У яких з цих галузей ви б хотіли розвиватися?
Майбутнє:
- Яке ваше поточне становище в роботі чи професії?
- До чого ви прагнете в майбутньому?
Ці питання допоможуть вам глибше зрозуміти свої цілі та напрямок для кар'єрного розвитку.
Лайфхак від Jooble: Якщо ви відчуваєте, що вам потрібна підтримка в визначенні професійної мети, зверніться по допомогу до кар’єрного коуча. Кар’єрний коуч не відповість на вищенаведені питання замість вас, проте він зможе поставити вам додаткові запитання, аби полегшити це завдання і допомогти вам почути ваші власні бажання.
План
Коли ви визначилися з метою, переходьте до планування вашого шляху до змін. Не вимагайте від себе неможливого, дайте собі час на те, щоб опанувати нове в комфортному для вас темпі. Подумайте над наступними питаннями:
- Які нові компетенції вам потрібні для досягнення ваших цілей?
- Які нові технології чи тренди в галузі можуть вплинути на вашу кар‘єру? Вивчіть актуальні тенденції та технології, що стосуються обраної сфери.
Лайфхак від Jooble: Для того, щоб легше визначитися з тим, які навички вам потрібно опанувати, використовуйте відкриті актуальні джерела: порівняйте описи вакансій, аби зрозуміти, які вимоги на ринку праці висувають до спеціалістів того рівня, якого ви прагнете.
Ресурси
- Оцініть ресурси, які у вас зараз є для розвитку. Подумайте, чого вам не вистачає, аби розпочати свій шлях до змін, враховуючи аналіз ваших навичок та порівняння їх з вимогами до спеціалістів на ринку праці.
- Які можливості для розвитку кар'єри існують у вашій поточній організації? Дізнайтеся про внутрішні програми, навчання та можливості кар'єрного зростання. Так ви зможете розвиватись всередині вже знайомого вам середовища — за умови, що вас влаштовує поточне місце роботи.
- Як ви оцінюватимете свій успіх? Визначте конкретні показники, які ви будете використовувати для вимірювання свого професійного успіху. Так ви зможете відстежувати прогрес у наближенні до потрібної мети. Прикладами можуть бути проходження курсів, отримання сертифікатів, відвідування консультацій тощо.
Лайфхак від Jooble: Якщо ви хочете отримати більше розуміння про те, де краще навчатись і як починати або продовжувати свій шлях у певній професії, скористайтесь підтримкою ментора. Існують платформи, де ви можете обрати ментора з бажаної спеціальності. Також ви можете використовувати LinkedIn, щоб познайомитися з професіоналами в галузі, де вам би хотілося розвиватися, і дізнатися в них, чи могли б вони бути вашими менторами. Якщо у компанії, де ви зараз працюєте, є фахівці того рівня, якого ви прагнете, поговоріть із ними та спитайте поради щодо того, що вас цікавить.
Пройшовши ці три етапи, ви сформуєте бачення свого кар’єрного розвитку на цей рік. Такий план допоможе вам дотримуватись наміченого курсу на зміни, тому його варто регулярно переглядати, аби впевнитись, що ви рухаєтесь у правильному напрямку. Крім того, маючи такий план, ви краще розумітимете свій прогрес, що може стати перевагою при пошуку роботи або в ході процесу оцінки результатів роботи (Performance Review).