Що таке торгівля криптовалютою? Найпопулярніші стратегії для торгівлі криптовалютою
Під торгівлею криптовалютою (криптовалютний трейдинг) розуміють отримання доходу від процесу купівлі/продажу віртуальних активів та зміни їх вартості. Нерідко до торгівлі залучаються й похідні інструменти — опціони, ф’ючерси, контракти на різницю цін.
Криптовалютна галузь характеризується високою волатильністю, тому для досягнення результату необхідно мати знання, досвід та постійну практику. І навіть попри це, деколи професійні трейдери здійснюють неуспішні прогнози та виходять в мінус.
Для максимізації доходів є декілька стратегій, які можна застосувати в сучасних умовах:
- Скальпінг — стратегія на дуже короткі інтервали для торгівлі. Протягом дня може бути відкрита велика кількість позицій, а купівлю-продаж здійснюють при найменших коливаннях цін.
- Інтрадей (денний трейдинг) — підхід, коли позиції діють рівно один торговий день. Для примноження успіху можливе відкриття декількох позицій, але всі вони обов’язково закриваються в кінці дня.
- Позиційний трейдинг — довготривалі позиції — від кількох тижнів до кількох років. Інвестування на тривалий термін трейдери з довгостроковим зростанням вартості цифрових фінансів.
- Соціальний трейдинг — поширений серед новачків, коли вони копіюють дії досвідчених інвесторів.
- Арбітраж — отримання прибутку через різницю цін на актив на різних торгових майданчиках. Умовно користувач може купити на одній біржі за меншою і продати на іншій за більшою вартістю.
- Торгівля за допомогою ботів — автоматизований процес, за яким програма самостійно аналізує торгові пари та використовує власні алгоритми. Попри розповсюджену думку, що це безпрограшна схема, роботи дуже часто помиляються.
Деякі поради для криптотрейдера-початківця
Криптовалютний трейдинг — досить ризикований і непростий процес, тому до нього необхідно підготуватися завчасно. Ось декілька важливих порад, які допоможуть новачку швидше досягти результату:
- вивчити базові поняття — починаючи трейдинг, важливо мати хоча б загальні знання про технічний та фундаментальний аналіз, торгові стратегії, управління ризиками. Сьогодні можна знайти безліч корисної інформації в мережі інтернет або пройти онлайн-уроки;
- бути в курсі останніх подій у світі крипти, вивчати різні монети та особливості їх використання;
- обрати надійний майданчик для торгів, до того ж більшість сервісів перед справжніми торгами пропонує скористатись демо-інструментами;
- не інвестувати більше, ніж суму, з якою ви дозволити собі попрощатися. Криптоторгівля — ризикована справа, кожен має розуміти, що окрім прибутку можливі й втрати;
- скористатись stop-loss — спеціальним інструментом, що автоматично закриває позиції при досягненні певного цінового рівня. Таким чином можна вберегтися від великих втрат при різкій зміні криптоактивом своєї вартості;
- не довіряти трендам — це зовсім не означає, що за ними немає потреби стежити, але й приймати рішення наосліп теж не варто;
- аналізувати ринок за допомогою декількох інструментів — вивчайте графіки, новини та індикатори для прийняття обґрунтованих рішень.
Почати трейдинг — це половина справи й лише поступово, при правильному підході можна досягти гарних результатів.
Чи впливає воєнний стан в Україні на торгівлю Біткоїнами?
З початком повномасштабного вторгнення люди стали активніше шукати способи захистити свої кошти. Саме в цей час, поруч з фіатними валютами стали віртуальні. У 2021 році, за статистикою дослідницької компанії Tripple А, криптовалютою володіли 5,5 млн українців, в 2022 ці цифри зрости до 6.5 млн людей. У 2023 році Україна посіла п’яте місце у рейтингу прийняття криптовалют за даними ресурсу Chainanalysis. Аналітики цього ж ресурсу зазначили, що тільки на Binance обсяги торгівлі в гривні зросли на 121%. А в перші два тижні повномасштабної війни, за неофіційними даними лише на цю платформу було виведено $ 500 млн. І причина цього очевидна — ніхто не розумів як буде працювати традиційна банківська система.
Таке стрімке зростання ринку криптовалют не минуло непомітно й для законодавчої системи України. Так 17.02.2022 було ухвалено Закон «Про віртуальні активи». Також у Верховній Раді зареєстровано два законопроєкти, які мають вирішити проблему регуляції цифрових фінансів — № 10225 від 07.11.23 р., підготований НКЦПФР та № 10225-1 від 17.11.23 р., над яким працювало Мінцифри. Проте жоден з них не може вступити в силу без змін до Податкового кодексу України. Нині ці питання знаходяться на стадії опрацювання.
Отже, офіційної заборони торгівлею Біткоїнами та іншими криптовалютами немає. Проте зараз користувачі мають деякі труднощі з купівлею іноземних валют та грошовими переказами за кордон, що обмежує трейдинг криптоактивів.
Раніше купити цифрові активи було дуже просто, а велика кількість майданчиків для торгівлі мала функцію купівлі криптовалют за допомогою будь-якої картки Visa/Mastercard. Але у квітні 2022 року для запобігання «непродуктивному витоку капіталу з країни в умовах воєнного стану» НБУ ввів деякі обмеження на транскордонні Р2Р-перекази громадян. Вони полягають у тому, що придбати активи, які безпосередньо конвертуються (обмінюються) на грошові кошти лише за власну іноземну валюту на суму 100 тис.грн в місяць (у еквіваленті). Втім варіантів для купівлі й трейдингу залишилось немало. Розгляньмо найпопулярніші з них.
Тrustee Plus
Trustee Plus — це сучасний сервіс, мультивалютний гаманець, завдяки якому можна зручно зберігати, обмінювати та переказувати віртуальну валюту. Функціональні особливості платформи виходять за межі стандартних криптовалютних гаманців. За допомогою вбудованої у Trustee Plus криптокартки можна розрахуватись цифровими монетами у будь-якій торговій точці, а також користувачам доступне виведення активів на банківські картки через Р2Р-платформу, зручне відстеження ситуації на ринку та додатковий дохід за реферальною програмою.
Мобільний застосунок Trustee Plus є абсолютно безкоштовним і доступним до завантаження на смартфони з операційними системами Android та iOS.
Щоб почати користуватись всіма перевагами Trustee Plus, його необхідно встановити та верифікувати свою особу. Це займає всього декілька хвилин, а покроковку інструкцію та відеоогляд можна знайти на офіційному сайті.
Для забезпечення повноцінного трейдингу платформа підтримує понад 30 найпопулярніших монет і токенів у мережах Ethereum, Tron, BNB Chain та на інших блокчейнах та пропонує велику кількість доступних торгових пар.
Найбільшим бонусом для користувачів Trustee Plus є криптокартка, що дозволяє розраховуватись за онлайн-покупки та в фізичних торгових точках — у магазинах, кафе, ресторанах. Це аналог класичної банківської картки, готівку з якої можна зняти у будь-якому банкоматі з NFC-модулем. Криптовалютна картка доступна у віртуальному вигляді, оформити її можна прямо в застосунку Trustee Plus за декілька хвилин. Базова валюта картки — євро, а завдяки автоматичній конвертації оплата можлива у будь-якій фіатній валюті. Якщо на рахунку не вистачає євро, то відбувається автоматична конвертація з обраної вами криптовалюти — BTC, ETH, USDT. При користувані карткою Trustee гроші списуються з гаманця Trustee Plus, тому достатньо мати позитивний баланс на гаманці і кошти завжди будуть доступні на карті. А оскільки картка у євро, користувач може заздалегідь внести у гаманець Trustee Plus криптовалюту або фіат та конвертувати їх у євро прямо в гаманці.Для безконтактної оплати картка Trustee додається до гаманця Apple Pay або Google Pay.
Переваги Trustee Plus:
- зручність і простота — всі процеси інтуїтивно зрозумілі, користуватися застосунком не складніше, ніж звичайними банківськими;
- універсальність — швидкі перекази за номером телефону, миттєва оплата за товари та послуги;
- безпечність транзакцій — досвідчена в галузі криптовалют команда розробила сучасні методи захисту операцій та персональних даних;
- масові перекази — функція для спрощення розрахунків із користувачами чи співробітниками, у шаблон можна додати до 100 гаманців, щоб миттєво та одночасно переказувати віртуальні активи без комісії;
- вигідність — сервіс не бере комісію за перекази між гаманцями Trustee Plus, при обміні стейблкоїнів, виведенні на картку та не стягує плату за обслуговування. При цьому карткова комісія за конвертацію в євро складає лише 0,5%, а на зняття готівки — 1,5% + 1 євро;
- реферальна програма — усі користувачі можуть отримувати додаткові дохід з комісій за обміни інших людей. Для цього необхідно запрошувати якомога більше друзів, поширюючи своє реферальне посилання;
- комфортні карткові ліміти — на транзакції до 5000 євро на день і 50 000 євро на місяць, для зняття готівки — 2000 євро на день та 20000 на місяць. Гаманець буде зручно використовувати як для особистих потреб, так і для ведення бізнесу.
Біржі
Криптобіржа — це платформа, де в режимі онлайн користувачі можуть купувати, обмінювати та продавати криптовалюту. Вони поділяються на:
- централізовані (CEX) — управління здійснюється однією компанією;
- децентралізовані (DEX) — торгівля без посередників, контроль за активами лежить на самих користувачах.
Для новачка у криптоторгівлі оптимально звернути увагу на централізовані сервіси, де можна купити віртуальну валюту за фіатні кошти, активи користувача захищені, а в разі втрати доступу до облікового запису є допомога у його відновленні. На DEX у початківців можуть виникнути труднощі, адже вперше купити криптовалюту можна лише за допомогою іншого віртуального активу.
Також на вибір криптобіржі для трейдингу впливають наступні моменти:
- безпека — тут переконайтесь, що сервіс надає можливість встановити двофакторну аутентифікацію та проходить аудити безпеки;
- доступність — географія дії бірж часто обмежена, тож перевіряйте чи доступний сервіс у вашому регіоні;
- торгові пари — чим більше їх доступно для користувача, тим більше можливостей біржа може відкрити;
- комісії — ретельно порівняйте вартість торгівлі на різних платформах для заощадження коштів;
- зручність у користуванні — зрозумілий інтерфейс полегшить відстеження ринкових даних та управління ордерами;
- служба підтримки — для розвʼязання додаткових питань важлива цілодобова підтримка на зрозумілій для користувача мові.
Серед популярних криптовалютних бірж відзначимо Binance, Bybit, Bitget, HTX, Gate.io, OKX, KuCoin. До цього рейтингу варто віднести і продукт українського походження WhiteBIT — біржа запрацювала у 2018 році, та наразі має 4,5 млн активних користувачів.
GEO Pay
Значне пожвавлення на криптовалютному ринку призвело до необхідності створення застосунку для обміну цінностями між різними мережами. Український сервіс GEO Pay — універсальна екосистема для придбання та виводу віртуальних валют без зайвих дій.
Мультивалютна платформа обʼєднує P2P-платежі та операції з поповнення й виводу фіатних коштів з подальшою їх конвертацією в криптоактиви на біржах-парнерах. Працює сервіс як в прямому напрямку «фіат-криптовалюта», так і в зворотному.
Для початку роботи необхідно створити акаунт на сайті сервісу. Вам знадобиться номер телефону, електронна адреса і надійний пароль.
Наразі платформа співпрацює з 9 відомими біржами, серед яких Binance, Kuna Exchange, WhiteBIT.
Серед переваг GEO Pay зазначимо:
- щонайменше 6 платіжних систем для поповнення/виведення грошей через Visa/Mastercard;
- при роботі з біржами-партнерами немає установлених лімітів;
- ліміти на виведення залежать лише від умов вашого банку;
- відсутність необхідності виводу коштів на картку при транзакціях між біржами;
- немає комісій на перекази між користувачами сервісу.
За останній рік GEO Pay провів велику роботу з оновлення дизайну, тепер інтерфейс став ще зручнішим та зрозумілішим. Також розробниками додались нові платіжні системи Spoynt та XPay, що позитивно вплинуло на пропускну спроможність сервісу. Для новачка у криптотрейдингу на платформі зібрані додаткові матеріали, а служба підтримки працює цілодобово в будні та з 10 до 22 у вихідні.
Висновок
Історія пам’ятає випадок, коли програміст Л.Хейніц придбав 2 піци Papa John’s за рекордні 10 000 BTC, що по актуальному на той момент курсу становило приблизно 41 дол. США. Проте ціна Біткоїна, як і інших криптовалют з роками тільки зростає пропорційно їх популярності та визнанню в світовій спільноті. Тепер провідні компанії, такі як Tesla, вкладають в криптовалюту кругленькі суми, а платіжна система Mastercard займається розробкою програм для надання можливості клієнтам банків торгувати криптовалютою.
Прості поради, які зібрані в статті, допоможуть обрати правильний шлях у торгівлі віртуальними активами. Проте незалежно від того, скільки досвіду в торгівлі ви маєте, це завжди необхідно робити відповідально, усвідомлюючи всі ризики і за рахунок тих коштів, що можете дозволити собі втратити.