Про Маска
Водночас Маск залишається впливовим та багатим підприємцем. Після перемоги Трампа на виборах, його статки досягли рекордних $347 млрд. Це сталося завдяки зростанню акцій компаній Tesla і стартапу зі штучного інтелекту xAI, який оцінюють у $50 млрд. До того ж Трамп приєднався до Маска під час запуску SpaceX, поки компанія обговорювала приватний продаж акцій, що збільшить її вартість до понад $250 млрд. Так, іноді «спливають» неприємні історії. Наприклад, коли фонд Маска направляє більшу частину коштів його власним організаціям. Та загалом світ вірить в обіцянки Маска відправити корабель Starship на Марс вже у 2026-му році.
Паралелі з Фордом
Такий вплив мільярдера на технології й світ дуже схожий на одного з його попередників — американського підприємця Генрі Форда (1863-1947). Засновник Ford Motor Company, він запровадив конвеєрну технологію виробництва, що зробила автомобілі доступними для середнього класу. Щось подібне робить Маск, але вже з електромобілями. Форд довів ідею масового виробництва до абсолюту та підвищив ефективність роботи. Як і Маск (згадаймо Neuralink), він прагнув створити технології, які змінять спосіб життя звичайних людей. І, врешті, здійснив задумане. Вони обоє намагалися втекти з цієї планети. Форд — завдяки утопічному місту, Маск — через Марс.
До чого тут нацисти
У біографії Форда існує загальновідомий момент, про який не люблять згадувати — він підтримував нацистів. У 1919 році Форд придбав газету The «Dearborn Independent» і перетворив її на платформу для публікації антисемітських матеріалів. З 1920 до 1927 рік у газеті публікувався серіал статей під загальною назвою «Міжнародне єврейство: світова проблема». У цих статтях євреїв звинувачували в маніпулюванні світовою економікою, медіа, культурою та політикою. У 1938 році Форд отримав вищу нагороду, яку нацистська Німеччина могла вручити іноземцеві — Великий хрест Ордена Німецького орла. Нагорода була вручена в Детройті від імені Адольфа Гітлера на знак «визнання Фордом досягнень Німеччини та його дружнього ставлення».
Чи не подібним шляхом йде Маск, коли пише в соцмережі X: «Тільки АдН (ультраправа партія „Альтернатива для Німеччини“) може врятувати Німеччину»? Світ поки що не в стані утвердження при владі ультраправих політиків, але поступово до цього йде (згадати хоча б Францію, Австрію, Нідерланди). Американський мільярдер подекуди підігрує цьому процесу в Європі. Він, здається, не до кінця розуміє наслідки таких рішень, сидячи далеко за океаном. Ультраправі, якщо з часом отримають більшість підтримки населення у своїх країнах, почнуть поступово шукати ворогів — як внутрішніх, так і зовнішніх. Додайте до цього нещодавні бажання Трампа щодо отримання Америкою Гренландії та зазіхання на Канаду (це явне розхитування світового порядку, не гірше за російське) і десь недалеко замайорів новий 1939 рік, але більш високотехнологічний, як показує війна в Україні.
Замість висновку
Сьогодні стає чітко зрозуміло, що соцмережа X перетворилася для Маска на великий інструмент впливу. За допомогою якого він може не лише «накручувати» вартість окремих криптовалют, але і хамити прем’єру Канади чи піти проти «своїх», позбавивши «значка підтвердження» і монетизації у X всіх, хто його критикував, в тому числі табір топприхильників Трампа. За останнє, в часи Генрі Форда, могли б жорстоко покарати. Але ми живемо в метамодерні, де незрозуміло, чи Маск це все серйозно, чи він, як і будь-який інший популіст, грає на публіку. Тверезо мислячи, здається, що останнє. Проте реальність говорить, що це не так.