Історичні віхи кібербезпеки
У Звітах про глобальні ризики Всесвітнього економічного форуму за 2023 і 2024 роки висвітлюється кібербезпека як постійна загроза для компаній і урядів. У 2023 році зростання квантових обчислень було визначено як кардинальний фактор, який потенційно може посилити кіберризики. Попри прогрес у сфері кібербезпеки, швидкий розвиток технологій і економічна нестабільність продовжують сприяти зростанню кіберзлочинності.
Про ризики в кібербезпеці фахівці наголошують вже не перший рік. Так у 2022 році Всесвітній економічний форум у своєму звіті зазначав, що крім сплеску програм-вимагачів у 2020 році, перехід до віддаленої роботи та збільшення довіри до цифрових платформ розширили зону атаки для кіберзлочинців. Штучний інтелект, Інтернет речей і блокчейн усе більше інтегруються в повсякденне життя. Звіт 2023 року демонструє погіршення у цьому питанні: до фактора людської помилки додалась також нестача фахівців з кібербезпеки, низька обізнаність населення з безпеки даних та геополітичні проблеми.
Як і у 2023, у 2024 році звіт підкреслює постійний характер цих ризиків. Кібератаки стають дедалі складнішими та агресивнішими. Компанії та фахівці витрачають багато зусиль на вдосконалення протоколів кібербезпеки, проте частота та складність кібератак зростає. Це спричинено швидкими технологічними змінами. Інформація звіту підкреслює критичну потребу в пильності та стійкості проти нових загроз.
Що змінилось в процесах компаній
Наш світ стає все більш цифровим, і цю тенденцію прискорила пандемія COVID-19, а в Україні — ще й повномасштабна війна. У нас в країні перехід на онлайн-технології відбувався особливо швидко. Попри те, що цифрова інтеграція відкриває нові можливості, вона також висвітлює важливе питання: наскільки нам безпечно в онлайн-світі?
Зберігання особистих даних і фінансової інформації у фізичному сейфі — це одне, а довіра до хмарних середовищ — інше. З кожною реєстрацією та оновленням програми ми даємо згоду на обробку даних, не віддаючи повного розуміння ризикам. Ми залишаємо цифрові сліди, часто не враховуючи наслідків для конфіденційності.
Все частіше ми повинні звертати, якому майданчику ми довіряємо свої дані. І хоча б у цьому питанні ми можемо захистити себе та свої дані, якщо будемо використовувати легальні законні платформи.
Обов’язковими процесами в таких компаніях повинні бути:
- Багаторівнева аутентифікація при авторизації в акаунті, що унеможливлює доступ сторонніх осіб до профілю.
- Шифрування SSL/TLS для захисту даних та безпечне з'єднання з сервером через протокол HTTPS. Простішими словами ваші дії на сайті, включаючи введення логіна/пароля, імені користувача, паролі та номери платіжних карток надійно захищені від перехоплення та викрадення.
- Зберігання даних на захищених серверах з обмеженим доступом.
- Безпечні платіжні шлюзи для захисту фінансової інформації гравців, що дозволяють безпечно вносити депозити та виводити виграші.
Сигнальні прапорці
Необхідно завжди розуміти, де та кому ви залишаєте свої дані. Для мене важливо вкотре наголосити, що піратські сайти, сумнівні застосунки, незнайомі акаунти, що пропонують перейти за посиланням — червоний прапор у питанні безпеки даних. Тому, на мою думку, крім обізнаності населення у питаннях безпечної взаємодії з цифровими продуктами, для боротьби з подібного роду тіньового бізнесу, у нас однозначно мають функціонувати кіберпроцедури з виявлення та закриття нелегальних цифрових платформ.
Поки ми рухаємось у цю цифрову епоху, необхідно віддавати пріоритет надійним заходам з безпеки даних, щоб захистити нашу цифрову присутність. Можливо, я розчарую читача, але скажу, що і цього може бути недостатньо. Замало просто віддавати перевагу заходам безпеки. Технології, як і кіберзлочини, розвиваються так швидко, що алгоритм ваших дій з безпеки в мережі сьогодні, може стати зовсім не надійним завтра.
Ось кілька основних порад з кібербезпеки та безпеки даних:
- Використовуйте складні паролі. Унікальні, довгі та користуйтесь менеджером паролів для їх збереження та генерації.
- Двофакторна аутентифікація. Активуйте її, де це можливо, для додаткового рівня захисту.
- Регулярні оновлення програмного забезпечення. Оновлення часто включають виправлення вразливостей, які можуть використовувати зловмисники.
- Захист пристроїв. Використовуйте антивірусне програмне забезпечення та регулярно. Активуйте брандмауер (фаєрвол) для контролю над вхідним та вихідним трафіком на вашому пристрої. Та використовуйте шифрування для захисту даних на ваших пристроях.
- Безпечне використання публічних Wi-Fi. Використовуйте віртуальну приватну мережу (VPN) при підключенні до публічних Wi-Fi, щоб захистити свої дані від перехоплення. Уникайте використання публічних мереж Wi-Fi для доступу до важливої інформації або банківських рахунків.
- Резервне копіювання даних. Регулярно створюйте резервні копії важливих даних на зовнішніх носіях або у хмарних сервісах.
- Контроль доступу до ваших пристроїв. Використовуйте паролі або біометричний захист для входу на ваші пристрої.
Замість висновку
Звичайно, будьте обережні з повідомленнями, які запитують ваші особисті дані або містять посилання на невідомі сайти. Завжди перевіряйте відправника і не натискайте на підозрілі посилання. Довіряйте лише офіційним цифровим представникам. Адже офіційні та легальні платформи турбуються про свою репутацію, взаємодію та відносини з клієнтом, тому приділяють велику увагу захисту даних. Крім того, сертифіковані продукти та послуги діють в рамках законодавства, а отже ваші дані захищені також юридично.