Блог

Поради для пошуку роботи та як зрозуміти, що компанія не твоя

Пошук роботи, першої, другої, десятої — це завжди виклик і стрес. А в якій компанії я хочу працювати, які у мене там будуть можливості для карʼєрного росту, а чи будуть в тій компанії оплачувані лікарняні, страховка, зал, а чи надішлють мені техніку для роботи і купа всяких інших питань. Кожне питання і кожна відповідь на нього мають для всіх різне значення. Комусь ті лікарняні або страховка не потрібна, бо людина от просто не хворіє майже. Або техніка — хтось не хоче брати відповідальність за робочу техніку, або є своя, краще. І так можна пройтися по всьому. 

Загальна можливість отримати від роботи щось, крім грошей, дуже важлива, як мінімум для комфортного життя (яке більшість із нас, до речі, проводить саме працюючи).
Робота, само собою, може впливати на кар’єру, а також робота впливає на наше особисте життя, настрій, психологічний стан і багато чого іншого, про що деякі не задумуються. Я теж таким був.

Тому сьогодні я хочу поговорити з вами про те, як зрозуміти, що компанія, в яку ви влаштовуєтеся, або навіть в якій вже працюєте,  вам не підходить. Поїхали.

Почнемо з легенького: Негативна атмосфера в колективі

Уявіть, що ви приходите на роботу (або що більш вірогідно — підключаєтеся до дзвінка) і замість дружнього колективу зустрічаєте постійно незадоволені обличчя розробників, тім/тех-лідів, проджект-менеджерів та всіх-всіх-всіх. Вони скаржаться один на одного, обговорюють за спиною та виглядають змученими, навіть не стурбованими.

Я працював в компаніях і командах, де люди знали навіщо і чому вони приходять на роботу (спойлер — це були не тільки гроші), горіли своєю справою і, увага, працювали правильну, свою ідеальну кількість годин. Коли я говорю про ідеальну кількість годин, то я говорю про людей, які вже якийсь час працюють на своїй посаді і знають свої задачі. Зробили — здали — пішли відпочивати. Чим не ідеально?

Якщо ж ви працюєте офлайн, то у мене є інший приклад: під час обідньої перерви всі сидять мовчки, уникають спілкування, просто гортають стрічку соцмереж кожен свою, навіть не перекидаючись словом один з одним. Це явний знак токсичного робочого середовища. Це дискомфорт, як він є, в трьох строках тексту.

Невизначеність завдань

Чітко визначені завдання та очікування — це ключ до успішної роботи та здорового глузду, бо ви завжди впевнені, ким саме ви будете на роботі завтра.

Але що, якщо кожного дня вам дають нові завдання, які ніяк не пов’язані між собою? Наприклад, сьогодні ви маєте займатися якимись справами маркетологів, завтра — бухгалтерськими справами, а післязавтра — ви проджект-менеджер і виконуєте його задачі, про розробку і фронт-енд/бек-енд я навіть не говорю. І все це без жодних пояснень чи інструкцій.
Звучить так собі, правда?

Це може свідчити про те, що компанія сама не знає, чого хоче від вас. Звісно, в стартапах, чи маленьких компаніях одна людина може виконувати обов’язки декількох посад, але це завжди має обговорюватися і узгоджуватися (!) з цією самою людиною.

Погана комунікація з керівництвом

Ефективно комунікувати з безпосереднім керівництвом — надважлива частина будь-якої роботи. Крапка.

Якщо ви не отримуєте зворотного зв’язку, ваші запитання залишаються без відповідей, вас не чують, відмахуються від ваших пропозицій та ідей (але ж вони захотіли собі в команду Вас — як спеціаліста), це може бути знаком, що в компанії не цінують співробітників. Наприклад, ви пропонуєте нову стратегію для оптимізації проєкту або компоненту в проєкті, але тім- або тех-лід навіть не розглядає вашу пропозицію.

Нереалістичні очікування

Якщо під час випробувального періоду від вас очікують виконання завдань, які фізично неможливо виконати у встановлені терміни, це може бути буде проблемою.

Наприклад, вам доручають задачу, подібних до якої ви ніколи не виконували, не дають ніяких інструкцій, і кажуть, що «задача години ну на три максимум», тоді як об’єктивно це зайняло б мінімум три дні, щоб розібратися що до чого. Це означає тільки те, що:

  • а) керівництво не розуміє реалій робочого процесу,
  • б) це знущання.

Відсутність професійного зростання

Якщо під час випробувального періоду ви не бачите можливостей для професійного зростання або розвитку, це може бути знаком, що компанія не зацікавлена у вашому розвитку. Обов’язково поговоріть про це з HR-ом на співбесіді, навіть якщо не збираєтеся затримуватися конкретно в цій компанії. Повірте, в житті може статися що завгодно і може вийти так, що ви будете працювати на одному місці роками, звісно, по своїм особистим причинам. Тож однозначно краще мати можливості для росту, аніж не мати їх.

Це все може виглядати як відсутність тренінгів, семінарів чи менторства і може вказувати на те, що вам буде важко розвиватися у цій компанії.

Невідповідність корпоративної культури

Корпоративна культура — це така штука, про яку на співбесіді зазвичай ніхто не здогадається запитати, але вона відіграє важливу роль у вашій задоволеності роботою.

Тут не вийде trust the process, якщо цінності та підходи компанії не збігаються з вашими, це тільки напругу в вашій голові створювати буде.
Ви не повірите, але постійні овертайми і якісь жорсткі дедлайни теж можуть бути частиною корпоративної культури, на жаль.

Висновок

Якщо ви навіть під час співбесіди були абсолютно очаровані компанією, умовами і людьми, які проводили з вами ті співбесіди, то в будь-якому випадку у вас ще залишається ваш випробувальний період — це час, коли ви маєте можливість не тільки показати свої професійні якості, але й зрозуміти, чи підходить вам ця компанія. Завжди тримайте в голові, що це не остання робота на світі, навіть якщо її справді важко знайти.

Будьте уважними до деталей і не ігноруйте славнозвісні червоні прапорці. Якщо ви помічаєте одну або кілька з наведених ознак, можливо, варто задуматися про пошук іншої роботи. Зрештою, ваш добробут та професійний розвиток залежать від того, наскільки комфортно і гармонійно ви почуваєтеся на роботі. Ви собі важливіші. Місце роботи дуже важливе, бо ви проводите там дуже багато часу.

Бережіть себе, своє ментальне та фізичне здоров’я і завжди шукайте можливості для розвитку. А ми з вами ще побачимося.