Що таке криптовалютна бульбашка?
Бульбашки на крипторинку є інвестиційним або економічним циклом, під час якого ціна на віртуальну монету швидко перевищує межі здорової ринкової вартості та, як наслідок, знижується в ціні через бурхливу поведінку ринку. Простіше кажучи, бульбашки на будь-якому економічному ринку є циклом, коли ціна на актив досягає екстремальних піків, незалежно від її справедливої вартості, лише через ажіотаж інвесторів і раптово падає до свого мінімального порогу
Під час потрапляння криптовалюти в пастку циклу бульбашки вона одночасно характеризується трьома фундаментальними чинниками:
- Інфляція цін (незалежно від внутрішньої цінності);
- Швидке зростання ажіотажу та спекуляція;
- Низьке визнання на крипторинку.
Дійова особа криптобульбашки — цифровий актив, який викликав несамовитий ажіотаж серед інвесторів і представив себе як гарну інвестиційну можливість. Після цього спекулятивного епізоду неодмінно настане різке падіння його вартості. Зазвичай бульбашка виникає через переоцінку криптовалюти, коли її ціна стає значно вища за фактичну. Ініціаторами, рухомою силою цього явища є спекуляції, які активно стимулюють динаміку віртуальних активів і примножують інтерес інвесторів.
Стадії криптовалютної бульбашки
Життєвий цикл, або стадії фінансової бульбашки описав американський економіст Гайман Мінські:
- Переміщення — купівля активу, який виглядає доцільним вкладенням, проте немає ніякого підкріплення, крім як «із вуст в уста»;
- Бум — при залученні більшої кількості інвесторів, стрімголов зростає ціна активу, він потрапляє в заголовки й іще більше розпалює ентузіазм спільноти;
- Ейфорія — зростання вартості до неймовірних висот. Дуже часто трейдери вже не помічають ознак ризику й охоплені страхом пропустити потенційну вигоду (FOMO);
- Фіксація прибутку — тут уже виникає певна обережність, ранні попередження про потенційний сплеск стають очевидними. Тому інвесторам рекомендується продавати й отримувати прибуток;
- Паніка — приходить усвідомлення ситуації та починається панічний продаж. Унаслідок цього ціна починає раптово падати, іноді заводячи інвесторів навіть у мінус. Що нижче обвалюється ціна, то більше власників активу поспішають його продати, що спричиняє ще різкіше падіння.
Зазначений цикл характеризує криптобульбашку з усіх сторін: на початку йде оптимізм та екстремальне зростання, за якими обов’язково приходить неминуче падіння. Коли вона лускає, завищений попит на актив виявляється нестійким і ринок зазнає корекції, а ті, хто інвестував на пікових рівнях, отримують значні втрати.
Механіка утворення бульбашки та її розуміння є дуже важливою для будь-якого учасника крипторинку. Адже простежування цих закономірностей допоможе уникнути збитків та ухвалювати обґрунтовані інвестиційні рішення.
Історичні приклади бульбашок
Історія фінансів прямо кишить прикладами бульбашок як на традиційних ринках, так і під час ери криптовалют. Саме це визнання допомагає інвесторам розуміти, що бульбашки — це неминучий процес, просто для волатильного крипторинку він виражається яскравіше.
Найпершою фінансовою бульбашкою стала тюльпаноманія в 1630-х роках. Виникла вона в Нідерландах через жадібність і високий ажіотаж — ціни на тюльпани вийшли далеко за межі розуміння. Кмітливі люди почали вихід із ринку раніше, а ті, хто запізнився, почав панічні розпродажі вже після падіння та втратив багато грошей. Далі була Міссісіпська компанія (або компанія Індій) у Франції й компанія Південних морів в Англії в 1716–1720 рр., бульбашка ринку нерухомості та фондового ринку в Японії в 1980-х роках. Цей перелік далеко не повний.
Мав ознаки криптовалютної бульбашки й першопроходець у сфері віртуальних активів — Біткоїн. Увесь його шлях — це низка злетів і падінь. Так, наприкінці 2021 року його ціна сягнула майже до $70 000, у 2022 впала до $16 600. 2024 рік ставить нові рекорди, коли Bitcoin долає позначку в понад $73 000. Інші приклади наведені в таблиці нижче:
Актив | Інтервал зростання | Дата лускання бульбашки | Падіння у % |
Ethereum | 2017-01/2018 | 03.02.2018 | 40% |
Ethereum | 06/2020-04/2021 | 05.04.2021 | 50% |
Dogecoin | 04/2021-05/2021 | 05.04.2021 | 63% |
Окрім цього, подібна ситуація спостерігалась і в інших секторах криптосвіту — Initial Coin Offering (ICO) у 2017, альткоїнів і NFT у 2018, які привернули масову увагу і, як наслідок, зазнали різкого падіння у 2021 році.
Як використовувати криптобульбашки?
Використовувати бульбашку для власної вигоди — досить ризиковано, адже потенційно вона може луснути та завдати великих збитків. Однак деякі інвестори кидають виклик ситуації, дотримуючись деяких рекомендацій:
- Торгівля на коротких позиціях — можна спробувати отримати вигоду з падіння цін на криптоактив, пророкуючи лускання бульбашки та відкриваючи короткі позиції. Це означає, що трейдер бере актив у позику та продає на ринку за поточною ціною. Потім він очікує падіння курсу, купує ту кількість активу, що брав у борг за нижчим курсом і віддає борг. А отриманий завдяки змінам у ціні дохід залишає собі.
- Торгівля по тренду — один із найпопулярніших способів. Криптовалюта купується, коли зростає ціна, і продається на піку. У цьому може допомогти застосунок Bubblecrypto, необхідно лише залишатись терплячим і чекати на відповідний момент. У питанні торгівлі важливо не тільки обрати правильну стратегію, а й платформу, де можна безпечно зберігати й виконувати інші функції, використовуючи швидкі транзакції та низькі комісії.
- Ретельне дослідження — щоб уникнути емоційних рішень та усвідомлено брати участь у процесі, важливо ретельно все перевірити. Спостереження за бульбашкою може допомогти розібратися в аналізі руху цін, покращити інвестиційну поведінку й оцінювання ризиків у тому числі.
Стратегія DCA для пом’якшення впливу бульбашок
Враховуючи нестабільність ринку цифрових активів, не завжди можна вчасно розпізнати криптовалютну бульбашку. Для мінімізації негативного впливу цього явища, ключовим помічником може стати стратегія усереднення доларової вартості (DCA).
Усереднення доларової вартості передбачає інвестиційне рішення, за умовами якого ви вкладаєте певну суму грошей в обраний актив через регулярні проміжки часу, не зважаючи на його ціну. Тобто це послідовна купівля певної кількості криптовалюти, наприклад Bitcoin, Ethereum, Dogecoin щотижня або щомісяця.
Ключові особливості DCA:
- усереднення інвестиційних витрат — регулярні вкладення фіксованої суми згладжують середню вартість активів із плином часу;
- зменшення часового тиску — немає потреби прогнозувати високі або низькі точки ринку, що є особливо необхідним під час фази «бульбашки»;
- купівля більшої кількості криптовалюти за нижчими цінами — у момент падіння ціни, особливо коли луснула бульбашка, регулярні інвестиції дозволяють купити більше, даючи вищу ймовірність прибутку після відновлення ринку;
- довгострокова перспектива — заохочення до довготривалого планування інвестицій, що особливо корисно під час нестабільних періодів бульбашок;
- стійкість в умовах волатильного ринку — регулярне інвестування через DCA допомагають у створенні міцної основи, яка витримає всі піки й падіння криптобульбашок.
Найголовніша перевага DCA — простота та ефективність в усередненні вартості вкладень із плином часу. За низьких цін купується більше віртуальної валюти, за високих — навпаки. Особливо вигідний цей підхід в умовах постійних коливань на ринку. Стратегія мінімізує ризик великих інвестицій у «невдалий» для цього час, позбавляє стресу, що надає їй популярності як серед початківців, так і досвідчених інвесторів. Для втілення DCA можна використовувати різні платформи, у тому числі популярний і надійний мультивалютний криптогаманець Trustee Plus з інтегрованою в ньому криптокарткою для розрахунків віртуальними активами по всьому світу.
Чи лусне колись криптовалютна бульбашка?
Скептицизм, який спіткав сферу криптовалют на початку, був підкріплений високою волатильністю галузі. Тому були присутні порівняння віртуальних активів із фінансовою бульбашкою, яка невдовзі лусне та потягне всіх на дно. Проте зараз глобальні погляди зазнали трансформаційних змін. То ж чи лусне колись криптобульбашка? Однозначна відповідь — ні!
Впровадження криптовалют, особливо BTC, поступово витісняє сектор традиційних фінансів. Зараз це вже не просто монета, Біткоїн широко використовується як надійний засіб збереження вартості, як безперебійний спосіб міжнародних транзакцій, сприяє фінансовій доступності, протидіє шахрайству, що частіше зустрічається в централізованих фінансових установах. Згідно з оцінками ООН, від 2 до 5% фіатних коштів мають стосунок до незаконної діяльності. У звіті провідної компанії Chainalysis зазначено, що у 2023 році через криптовалюту пройшло близько $22 млрд нелегальних коштів. Якщо взяти до уваги, що загальний обсяг торгів на ринку криптовалюти за цей період перевищив $36 трлн, то частка відмивання грошей становить лише 0,06%.
Як доказ, відбувається визнання Біткоїна як платіжного засобу в багатьох країнах світу. Використовують для розрахунків й альткоїни. До того ж не кожне значне підвищення вартості криптоактиву можна розглядати як бульбашку. Тут вже під’єднуються такі законні чинники, як технологічний процес, ринковий попит, вплив новинного фону тощо.
Висновок
Цифрові фінанси існують вже не один рік, за цей час вони проходили декілька циклів, їхня вартість постійно коливається. І це не дивно, адже така картина характерна для молодих ринків.
Однак на тлі своїх падінь BTC «піднімався з колін» і тільки збільшував свої позиції. Разом із ним зріс і продовжує це робити весь крипторинок. У міру розширення та зміцнення криптовалютної екосистеми різниця між справжнім зростанням і спекулятивними бульбашками ставатиме зрозумілішою, коливання цін будуть зменшуватись, а час між циклами збільшуватиметься. Тобто крипторинок стане стабільнішим і передбачуванішим.