Великобританія — батьківщина 171 стартапу єдинорогу та сумарною оцінкою tech інноваційного сектору у розмірі $1,1 трлн. Минулого тижня, 10-12 червня, відбулась якірна подія для Сполученого Королівства — London Tech Week. Україна була достойно представлена окремим стендом за участю партнерів та фінтех, ШІ, EdTech стартапів. Розбираємось чим корисна подія для національного ІТ та на які тренди варто звернути увагу.
Лондон — не тільки із «зе кепітал оф Грейт Брітан», але і центр стартап екосистеми з оцінкою в $1,1 трлн станом на перший квартал 2024 року. Щорічна конференція London Tech Week одинадцять років поспіль збирає інвесторів, стартапи, tech бізнеси, корпорації та владу для діалогу та обговорення нагальних питань в сфері інновацій, ІТ та інвестицій. Вишеньки на торті цього року — жінки в оборонній та космічній індустріях, софт скіли для засновників компаній та стартапів, корпоративні інновації та звичайно штучний інтелект.

UK-UA TechBridge — стратегічна ініціатива для налагодження зв’язків у секторі інновацій
Для посилення економічних звʼязків між технологічними індустріями України та Великобританії минулого року було створено UK-Ukraine TechBridge — системний проєкт, співзаснований урядами Великої Британії і України за участю компаній партнерів, в тому числі Sigma Software Group. Проект обʼєднує український і британський технологічний сектор. Цього року соловʼїне ІТ за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, USF (Ukrainian Startup Fund), Techosystem, Seeds of Bravery, Sigma Software Group та Plexteq, було представлено окремим стендом та низькою стартапів — Akurateco, Avaata, bird, Datrics, Effy AI, GetOrder.Biz, Headway, Metaenga.

«У 2023 Sigma Software Group увійшла до асоціації techUK та стала партнером UK-Ukraine Tech Bridge, ініціативи, яка посилює зв’язки між технологічними екосистемами двох країн. У Великій Британії зосереджено 40% венчурного капіталу Європи. Тому наше рішення стати генеральним партнером української делегації на London Tech Week було закономірним. Для нас це можливість ще раз нагадати партнерам в UK про переваги співпраці з українським бізнесом і залучення інвестицій в українські стартапи», — коментує Голова з міжнародних зв’язків з громадскістю Sigma Software Group Олександра Говоруха.

Як завжди, український стенд виконав роль маяка та нетворкінг хабу для національної інновайної спільноти — саме тут зробили найбільше селфі та зустрічей з українськими партнерами. USF вже звітував про перші результати: понад 300 зустрічей, інтервʼю з європейськими медіа — Bloomberg, BBC та bne IntelliNews.

«Участь української делегації в подібних глобальних івентах зараз є надважливою, адже в такий спосіб ми презентуємо світові Україну як потужний ІТ-бренд та напрям для інвестицій. Окрім самого London Tech Week, ми розповідали про можливості українських компаній та стійкість нашої держави на інших великих майданчиках — від британського парламенту до масштабного заходу від видання Politico. Побачили зацікавленість від інвесторів і, впевнений, наше партнерство з європейськими країнами у технологічній галузі після цієї конференції буде тільки зростати», — поділився результатами Заступник Міністра цифрової трансформації України Олександр Борняков.

Спостерігаючи за стендами Німеччини, Угорщини, Мальти, Литви, Об’єднаних Арабських Еміратів, Катару та інших країн, можна стверджувати, що репутація українського tech сектору залежить від презентації на рівні країни не менше, ніж від практичного досвіду та здатності поставляти рішення клієнтам.

Штучний інтелект, soft skills та космос — про що говорять на London Tech Week.
London Tech Week 2024 — це 150 країн, 5000+ стартапів, 1000+ інвесторів, та більш ніж 45000 учасників зі всього світу. Розберемось разом в цій системі інновацій, підприємництва та стартапів:
- Продуктовий майндсет. «Цього року було приємно спостерігати за тим, як СТО та СІО переключаються від „build it“ до „buy it“. Ми читали про це в дослідженнях Gartner, бачили у власній клієнтській базі, але отримати підтвердження на події такого масштабу від спікерів та учасників — це надихає», ділиться Віктор Кміта, СЕО XME.digital — лоу-код платформи, яка вирішує проблему інтеграцій з внутрішніми та сторонніми сервісами для бізнесів. Які продукти можна зустріти на London Tech Week? Автоматизація паперової роботи засобами ШІ для корпоративних та міграційних юристів, цифрові банки та платіжні рішення, medtech реабілітаційні рішення, прогностичні рішення для рітейлу та багато іншого. Приємно вражає якість стартапів — більшість вийшла за межі ідеї та MVP та має клієнтську базу.
- ШІ чи не ШІ. Згідно зі звітом Tech Nation, 69% тех професіоналів вважають, що АІ трансформує економіку та країну вцілому, а 20% планують зміну карʼєри через розвиток ШІ. Сумарна оцінка ШІ сектору Великобританії вже наближається до $92 млрд станом на перший квартал 2024го. Автоматизація паперової роботи та промисловості, клінічній дослідження, BioTech, маркетинг, FinTech, ментальне здоровʼя, кібербезпека — далеко не повний перелік індустрій, представлених інноваціями в ШІ.
- Інноваціїї та tech — це не тільки про Лондон. Сумарна оцінка tech екосистеми столиці незабаром сягне триліону ($648,6 млрд). Разом з тим східний, південно-східний, північно-східні регіони, Шотландія та Уельс — це 46 стартапів-єдинорогів зі своїм пулом інвесторів та базою із закладів вищої освіти та дослідницьких центрів. Навіть більше, Великобританія готує власний майданчик для запуску ракет і системно розвиває сектор космічних інновацій, чому була присвячена серія панельних дискусій. 3D моделювання, збір космічного сміття та інноваційні матеріали від стартапу Space DOTS — лише верхівка айсбергу сектору space tech, в якому Великобританія є одним зі світових лідерів (до реч,і тут виробляються портативні ядерні реактори Rolls Roys).
- Індустрії у фокусі. Атака російської групи Qilin на систему охорони здоровʼя NHS призвела до того, що 800 операцій у східному Лондоні було скасовано через неможливість співставити дані про групи крові пацієнтів. І це лише один зі свіжих прикладів. Дані давно стали новим золотом. З розвитком ШІ, кібербезпека стає одним зі стратегічних напрямків для бізнесу та урядових установ. «Для нас — це можливість ще раз нагадати партнерам в UK про переваги співпраці з українським бізнесом, а також розповісти про розвиток українського Defence Tech. Наразі ніхто в світі не розуміється на сучасній війні краще за українських військових та інженерів і це справжня конкурентная перевага України. Із запуском таких проектів як Brave1 та акселератора Defence Builder в українських розробок з’явилося більше шансів отримати закордонне венчурне фінансування і перетворити свої defence tech-проєкти на сталий бізнес, який приноситиме користь і ЗСУ, і арміям наших союзників», розповів Валерій Красовський, СЕО і співзасновник Sigma Software Group.
- Різноманіття та інклюзія. Нові ринки та технології приносять нові виклики — навички креативного вирішення проблем та вміння приймати рішення в умовах багатьох контекстів створюють попит на різноманітні команди. «Захист сьогодні — не тільки про бойові операції, а про розвідку та кібербезпеку», — розповідають на тематичній панелі «Жінки в обороні» Claire Thomas, Ali Hawks, Sara Sharkey. На трьох у них десятки років досвіду роботи на керуючих посадах в Міністерстві оборони Великобританії, їх досвід — жінки ефективні там, де мова іде не про фізичну силу, а вміння приймати рішення в багатопараметричних умовах.
- Публічний сервіс, науковці та некомерційні організації як точка входу в екосистему Великобританії. Батьківщина чаювання — це про довготермінові відносини та роботу зі спільнотами. techUK — один з прикладів асоціації, яка обʼєднує tech професіоналів зі всієї країни та налічує більше ніж 1000 компаній-учасниць. Тематичні спільноти існують на базі будь-якого великого ВУЗу та сфери інтересів. Тут можна якісно зануритися у специфіку бізнесу та побудувати мережу контактів.

«Бізнес сьогодні — вирішення складних проблем. Лідерство 21 століття відрізняється тим, що нам треба розвивати креативні навички, а не керувати машинами», — стверджує Sophie Devonshire, авторка бізнес-бестселерів та виконавча директорка спільноти прогресивних маркетологів «Marketing society». Мʼяким навичкам, soft skills, на London Tech Week традиційно виділене почесне місце — майстер класи від LinkedIn по особистому бренду, стосунки між співзасновниками бізнесів від стартап коуча Cat Totty, лідерство як система від Imperial College London (другий в світі у рейтингу університетів після MIT).

Підсумовуючи експертів London Tech Week докторку Shakiba Kavech, СЕO MitraBio; Jasper Joyce, директора з People acceleration Blenheim Chalcot; професора Markus Perkman Imperial Business school та програмну директорку seed стартапу Fetch AI Sana Wajid: ідеальна формула середовища, де інновації не розходяться з ділом — це плюс автономність, свобода прийняття, системне керування змінами, мінус бюрократія, складні процеси та пріоритизація беклогу ідей.

Схоже, що керувати інноваціями на системному рівні цілком посильна задача. Надзвичайно тішить, що українському ІТ є що привнести в tech екосистему туманного Альбіону, про що свідчить об’єм експорту у розмірі $535 млн згідно з щорічного звіту про стан ІТ індустрії Асоціації IT Ukraine «Digital Tiger: the Power of Ukrainian IT — 2023, де можна порівняти потенціал українського ІТ з іншими країнами.