Хто ці експерти й чим вони займаються
В ІТ-рекрутменті мало не щодня з’являються нові ролі та межі компетенцій, однак про них говорять не так багато, внаслідок чого виникає плутанина для бізнесу. Щоб цього уникнути, варто одразу чітко окреслити рамки діяльності та компетенції для кожної ролі, тим паче, що вони «вступають у гру» послідовно.
IT Recruitment Research Analyst
Головне завдання цього фахівця — підібрати для клієнтів найвигідніші локації для розширення їхньої команди. Часто компанії обирають з-поміж кількох ринків, і висновки IT Recruitment Research Analysts відіграють ключову роль, адже саме вони досліджують привабливість і перспективу локації. Також вони виявляють тенденції ринку, які допоможуть не лише обрати правильний підхід до пошуку та наймання талантів, а й передбачити актуальні позиції на найближче майбутнє та окреслити специфіку пошуку відповідних кандидатів у певній локації.
Компетенції IT Recruitment Research Analyst виглядають наступним чином:
-
Дослідження ринків
Робота IT Recruitment Research Analyst починається з і завжди зводиться до одного — комплексного дослідження ринку праці різних країн. Ідеться про пул ІТ-талантів (кількість розробників із потрібним рівнем експертності й технологічним стеком), середню зарплату, галузеві потреби, а також ключові метрики: кількість IT-фахівців, рівень зарплат, ІТ-екосистема, культура, компенсація, витрати на вихід, університети, рівень англійської, донорські компанії, індекс якості життя, топові продукти та ринкові тренди. Це дає клієнтам комплексне розуміння ринку, допомагає обрати оптимальну локацію для найму ІТ-талантів, оцінити вартість і якість послуг, врахувати макроекономічні фактори й локальні особливості для ефективного планування та зниження ризиків.
Гарний аналітик IT-рекрутингу має бути завжди в курсі того, що відбувається з ринком IT у різних локаціях, щоб оперативно реагувати на зміни та допомагати IT-ресерчерам та IT-рекрутерам адаптувати стратегію найму для клієнта.
-
Інтерпретація даних
Збір інформації — це лише початок. Головний акцент полягає у правильній інтерпретації даних та формуванні репрезентативних висновків. Хоча сучасні інструменти та алгоритми, такі як Excel і Power BI, значно спрощують роботу з великими обсягами даних, успіх залежить від аналітичних навичок та вміння візуалізувати інформацію зрозуміло й інформативно. Від грамотного представлення даних залежить якість прийнятих рішень та ефективність подальших дій.
-
Аналіз ключових гравців ринку
Стратегії технологічних компаній для боротьби за талановитих фахівців мають великий вплив на те, як буде діяти клієнт. IT Recruitment Research Analyst повинен визначити підходи до найму серед основних гравців ринку, наприклад, які пакети бонусів вони пропонують і як утримують талантів. Розуміння цієї картини дає змогу сформувати більш привабливі рекомендації ціннісних пропозицій для кандидатів.
-
Звітність і презентація висновків
IT Recruitment Research Analyst повинен вдало та яскраво демонструвати результати своєї роботи хайринг-менеджеру та команді. Треба не просто показати, що ось тут так, а там інакше, а допомогти клієнту самостійно дійти до висновку, куди найкраще розширюватись, щоб ефективно закрити потреби і вкластись у бюджет. І, окрім цифр, із цим завданням допоможуть впоратись гарні комунікативні та сейлз навички.
-
Стратегічне планування
Тут в дію вступає вміння працювати у команді, адже участь IT Recruitment Research Analyst у процесі стратегічного планування найму повинна гарантувати, що зусилля компанії, спрямовані на підбір ІТ-спеціалістів, повністю відповідають реаліям ринку та бізнес-цілям. IT Recruitment Research Analyst повинен розуміти бізнес та процес рекрутингу, але водночас володіти високим аналітичними здібностями та легко працювати з даними.
IT Researcher
Після того, як IT Recruitment Research Analyst виконав свою роботу, а компанія обрала локацію, естафету приймає IT Researcher, він же сорсер. Основне завдання цієї людини — знайти релевантних кандидатів на вакансії клієнта.
Серед основних обовʼязків можна виділити наступні:
- створення профілю ідеального кандидата,
- написання опису та публікація вакансії на DOU, Djinni й інших популярних ресурсах пошуку роботи серед розробників,
- активний та пасивний пошук кандидатів (у тому числі через соціальні мережі, такі як LinkedIn, Х, GitHub та Stack Overflow, рекрутингові сайти, професійні мережі, відкриті бази даних, курси програмування, віртуальні ярмарки вакансій, хакатони, воркшопи, вебінари тощо),
- попереднє спілкування з кандидатами або пре-скринінг,
- дослідження ринку кандидатів,
- ведення баз даних,
- звітність про процес підбору розробників,
- побудова стосунків із кандидатами.
Якщо потрібні кандидати з рідкісним технологічним стеком, інколи може застосовуватися метод executive search, який відрізняється від традиційного рекрутингу високим рівнем аналітики, глибиною роботи з клієнтом і конфіденційністю. Цей підхід допомагає знайти senior, lead і C-level фахівців, які зазвичай не перебувають в активному пошуку роботи, але можуть змінити компанію, якщо їх зацікавить ваша пропозиція.
Після того, як IT-ресерчер знаходить релевантних кандидатів, цей (-ця) спеціаліст (-ка) передає їх IT-рекрутеру.
IT Recruiter
Ці люди — прямий місток між кандидатами та компанією. Вони сфокусовані на практичних аспектах процесу наймання та взаємодіють із кандидатами та хайринг-менеджерами.
Коло обов’язків ІТ-рекрутера виглядає так:
- HR-співбесіда. ІТ-рекрутери більш детально вивчають досвід і навички кандидатів (хард і софт скіли, попередні проєкти, успіхи/невдачі, чого навчилися, які були челенджі, як менеджили проєкти, співпраця з колегами тощо). Також оцінюються комунікативні навички та рівень адаптивності. Відбувається перевірка на співпадіння цінностей кандидата з корпоративною культурою компанії.
- Допомога з плануванням технічного інтервʼю та співбесіди з CTO/CEO. Зазвичай IT-рекрутери не залучаються до проведення технічних співбесід та останніх етапів інтервʼю, проте допомагають хайринг-менеджеру та команді організувати ці етапи. Також якщо компанія дає кандидатам тестове завдання, IT-рекрутер передає його кандидату.
- Фідбек кандидатам. Це один із найважливіших обовʼязків IT-рекрутера, і тут ідеться як про їхній фідбек після HR-співбесіди, так і про фідбек хайринг-менеджера та команди після технічних інтервʼю, тестових завдань і заключних етапів співбесід. Це важливо і для кандидатів — щоб знати, що пішло так, а що ні, і для IT-рекрутерів — щоб надалі підвищити якість пайплайну.
- Підготовка оферу та робота з контроферами. Саме ІТ-рекрутери готують офер, ведуть переговори про деталі роботи, як-от очікувана зарплата, додаткові бонуси й інші аспекти співпраці. Вони шукають компроміс між кандидатом і клієнтом, а також переконують кандидатів прийняти саме їхній офер, а не офер конкурентів чи контрофер поточної компанії кандидата.
- Звітність про процес найму. IT-рекрутери щотижня оновлюють статистику по вакансії, а саме кількість відгуків на вакансію, кількість кандидатів на етапі спілкування, кількість HR-співбесід, технічних інтервʼю та третіх етапів тощо, та інформують про це хайринг-менеджера.
- Оффбординг. Коли ІТ-фахівець змінює місце роботи, рекрутер проводить опитування щодо досвіду взаємодії з компанією.
- Candidate nurturing і talent mapping. ІТ-рекрутери формують базу кандидатів, яким потенційно можуть запропонувати роботу у майбутньому, а також передбачають довгострокові потреби у наймі відповідно до загальних стратегій компанії.
Цінність для бізнесу
Ефективна взаємодія цих ролей дає бізнесу багато переваг. Зокрема, серед них можна можна виділити наступні:
- Вища продуктивність команд. Правильно побудований процес рекрутменту дозволяє найняти високоефективних IT-спеціалістів, які можуть бути на 800% (або у 8 разів) продуктивнішими, ніж середні виконавці. Також дослідження показало, що 5% ролей можуть забезпечувати 95% цінності, і вкрай важливо переконатися, що ці посади займають найталановитіші люди.
- Збереження фінансів. Цінність висококваліфікованих ІТ-працівників розуміють усі, але мало хто враховує втрати від їх відсутності. Згідно із дослідженням Built In, незакрита роль розробника програмного забезпечення в компанії середнього розміру може призвести до втрати доходу в розмірі близько 1292 доларів на день. Варто врахувати і те, що незакриті компетенції можуть лягати на плечі команди, яка вже працює, що може призводити до втрати продуктивності, виснаження та втрати морального духу через збільшення робочого навантаження та відповідальності. У перспективі це також негативно впливає на фінансові показники.
- Кращий показник утримання. Як показало дослідження Datapeople, компанії, які стратегічно орієнтовані на найм висококваліфікованих кадрів, мають на 25% нижчу плинність кадрів, що водночас дозволяє зменшити витрати на найм та навчання нових співробітників.
Синергія між IT Recruitment Analyst, ресерчерами та рекрутерами дозволяє нам не лише збирати дані, а й показувати їхню реальну цінність через релевантний підхід до пошуку спеціалістів.
У моїй практиці був кейс співпраці з продуктом у сфері високотехнологічних рішень. Спершу клієнт вагався щодо підписання контракту, але після презентації ринкової аналітики та кількох Blind CV, що продемонстрували доступність та експертизу спеціалістів, він змінив свою думку. Це справило «вау-ефект» і стало ключовим фактором для підписання угоди.
Далі наша команда швидко знайшла трьох нішевих Founding ML Engineers (GPU, CUDA, ROCm), які повністю відповідали вимогам клієнта. Весь процес, від підписання контракту до найму, зайняв мінімум часу.
Цей кейс демонструє, що грамотна аналітика, ресерч і рекрутинг не лише вирішують завдання клієнта, а й будують довіру до процесу найму, роблячи нас надійним партнером.
Висновок
Залучення IT Recruitment Research Analyst, IT Researcher та IT Recruiter до процесу найму значно підвищує його ефективність. Завдяки такій поетапній структурі відбір стає більш точним, орієнтованим на реальні потреби бізнесу та потенціал ІТ-фахівця. А все тому, що кожен відповідає за свою ділянку роботи в рамках визначених компетенцій, від початкового дослідження ринку до фінальних переговорів між професіоналом та компанією.
Роль IT Recruitment Research Analyst, IT Researcher та IT Recruiter у технологічному світі ставатиме все більш критичною. Потреба індустрії в талантах значно перевищує можливості ринку праці та освітніх інституцій, тож битва за них дуже запекла. І ролі, задіяні у процесі рекрутменту, грають у ній вирішальну роль.