Якщо дуже коротко: перестали давати те, чого ніколи не давали.
А тепер розлогіше:
- По-перше: в США існує 18 спецслужб, у кожної з яких є власні підрозділи з чималими бюджетами, які проводять кібероперації. І не всі з них підпорядковуються DoD (Міноборони США). У самому ж Міноборони США є цілий окремий рід військ — CyberCommand, з десятками тисяч співробітників, купою грошей та супертехнологіями. Але щоб уся ця махіна якось нам допомогла — шоб да, так ні. Працює все це здебільшого на власний захист.
- По-друге: починаючи з 24 лютого 2022 західні партнери безліч разів заявляли офіційно (та особливо неофіційно), що вони у жодному разі не будуть брати участь у наступальних кіберопераціях. Ні в якому разі, no way.
- По-третє: підтримка широко надавалася на захисні операції, у формі надання хостингів, хмарних сервісів, ліцензій, обладнання, тренінгів, і ще деяких специфічних послуг. Але виключно «для захисту».
- По-четверте: уся ця допомога надавалася переважно приватними компаніями: Microsoft, Amazon, CloudFlare, etc. І допомога ця була спочатку повністю безплатною, «на підтримку українського народу», на якого жорстоко напав значно сильніший ворог. Але пізніше, коли запал праведного гніву трохи вщух і включилося меркантильне мислення — почали фігурувати компенсації з бюджету США, приписки, завищення обсягу допомоги і все те, що нам так знайомо.
Власне, як все це було зі «Старлінком»: начебто безкоштовно, а потім виявилося що зовсім ні. До речі, про альтернативи Starlink — невдовзі розкажу.
Ще кілька цікавих фактів стосовно американських кібероперацій
- У червні 2022 тодішній керівник NSA (відоме у нас як АНБ і є частиною Міноборони США) чотири-зоряний генерал Пол Накасоні заявив: «Ми провели серії операцій з повного спектра: наступальні, захисні, інформаційні операції. І це було зроблено „у відповідь на російське вторгнення до України“. Чи це вплинуло на хід росіянського наступу? Складно сказати. Я не помітив.
- Грудень 2021: „США та Британія таємно направила до України експертів з кібервійни, щоб допомогти Україні захиститися від кібератак“, які цілком можливі наступного з боку проти України з боку країни-агресора».
- Червень 2021: США та рф планували співпрацювати у сфері кібероперацій, а тодішній Президент США озвучив на зустрічі з ВВХ 16 ключових секторів, на які неприпустимі кібератаки.
Резюме
США все роблять лише для власних інтересів — це зрозуміло. Потенціал проти ЙР у них дуже великий, але вони його не задіюють — в інтересах України. Навіть за часів Байдена його використовували настільки обережно, що ми навіть цього не помічали. А за часів нового ставлення США до України — це взагалі випадає з категорії ймовірностей. Тому наказ міністра оборони США «припинити будь-які кібероперації проти росії» — вплине на нас приблизно ніяк. Хіба що емоційно хайпонути в медіа. Хоча після вчорашніх емоцій у Білому домі — це як піщинка у пустелі Сахара. Але цей наказ міністра оборони є черговою ознакою бажання поточної адміністрації США подружитися з країною, яка хоче нас усіх вбити.