США: Інвестиції Microsoft у OpenAI
ChatGPT не потребує окремого представлення, оскільки якщо хтось ним не користується, то точно чув про нього. Творцем цього революційного інструменту є OpenAI. При цьому, одним з найбільших інвесторів є компанія Microsoft, яка з 2019 року загалом вклала близько $13 млрд (останній транш здійснений в розмірі $10 млрд в 2023 році). Ці кошти спрямовані на розвиток передових AI-технологій та інтеграцію GPT-4, у продукти Microsoft, зокрема Azure і Office 365.
Але якими є основні проблемні моменти з юридичної точки зору при таких істотних інвестиціях для Microsoft:
- Відповідність антимонопольному законодавству. У США достатньо суворі вимоги, які спрямовані на запобігання монополізації ринку. Значні інвестиції Microsoft, який і так уже давно «на олівці» у федеральної торгової комісії, в OpenAI однозначно привертають увагу регулятора з точки зору конкуренції на ринку ШІ.
- Питання інтелектуальної власності. Подання позовів письменниками щодо порушення ШІ їхнього авторського права стає вже хорошою традицією. Позови до OpenAI подавалися не тільки маловідомими авторами, а й не аби ким, а навіть Джорджем Мартіном. В стороні не лишилася також і газета The New York Times, яка судиться не лише з OpenAI, а й самим Microsoft. Всі вони звинувачують розробників у використанні чужих творів без дозволу, будь то книжки, сценарії, чи журналістські матеріали. Тому це питання є «головним болем» для Microsoft, зважаючи на потенційні суми компенсацій (адже зазначені судові процеси тільки тривають).
- Відповідальність за застосування ШІ-технології. Мова йде як за результат, який видає ШІ, так і за контроль його розвитку. Адже цей ШІ вже неодноразово демонстрував свою «академічну доброчесність», коли, наприклад, придумував судові справи, яких не існувало, що призводило до проблем для адвокатів.
Окрім того, можливості технологій ШІ ростуть настільки стрімко, що 50 тисяч представників різних професій на чолі з Ілоном Маском та Стівом Возняком, опублікували відкритий лист. Основний «меседж» цього звернення — припинити навчання ШІ, потужніших за Сhat GPT 4, щоб фільм «Термінатор» не став реальністю.
Тобто за великими прибутками та першістю в сфері ШІ, для Microsoft криється багато не тільки економічних, а перш за все юридичних ризиків. Тому залишається відкритим питання, коли ми почуємо про нову рекордну інвестицію від Microsoft в ШІ.
Китай: Інвестиції Alibaba, Tencent в Baichuan
КНР намагається не відставати в сфері ШІ й також вкладає значні інвестиції в ці технології. Наприклад, такі гіганти як Alibaba та Tencent інвестували $300 млн в Baichuan. Цей стартап заснований у 2023 році та займається розробкою китайської відповіді американському Chat GPT, під назвою Baichuan-13B. Наразі ця модель доступна тільки для вчених і розробників, які отримали офіційний дозвіл на її використання в комерційних цілях.
В цілому правові ризики таких інвестицій є схожими у ситуації з Microsoft:
- Китайські регулятори також істотно посилили антимонопольний контроль. Власне у 2021 році компанія Alibaba вже була оштрафована на суму на $2,8 млрд, як і Tencent, яка сплатила значно менше — близько $77 000, проте була зобов’язана вжити значних заходів з усунення порушень.
- Інвестиції у високотехнологічні стартапи підпадають під особливий нагляд, враховуючи стратегічну важливість технологій ШІ. Окрім ліцензування й перевірок, часто продукти ШІ дозволяють використовувати тільки певній категорії споживачів. Китайські регулятори не менш суворі за американських, тому будь-які порушення не залишаться без уваги. Підтвердженням тому є гучні процеси з відкликанням ліцензій, примусовою реорганізацією чи скасуванням IPO (первинного публічного розміщення акцій), як це було з Ant Group, Didi Chuxing чи навіть з тим самим Tencent у ситуації з її додатком WeChat.
- Відповідність законодавству країн, де продукт буде запроваджений. Це ризик актуальний у разі виходу Baichuan-13B на міжнародний ринок. Мова йде як про конфіденційність, так і дотримання прав людини. В протилежному випадку стартап може спіткати доля SenseTime та Megvii Technology — компаній, які були піддані санкціям США за порушення прав людини. Обидві звинувачувались у створенні ПЗ для розпізнавання облич, яке використовується для пригнічення уйгурских мусульман.
ЄС: Інвестиції Bosch і Schwarz Group в Aleph Alpha
Німецький стартап Aleph Alpha також працює над аналогом Chat GPT. Їхня відмінність полягає в забезпеченні прозорості джерел, з яких береться інформація. Наразі цей продукт призначений для використання підприємствами й державними установами. Також одна із цілей стартапу створити продукт, який не залежить від американських компаній і відповідає європейським правилам захисту даних і Закону про штучний інтелект.
В цей проєкт інвестувало одразу кілька відомих європейських компаній, серед яких Innovation Park Artificial Intelligence, Bosch Ventures і компанія Schwarz Group, найбільшого європейського роздрібного продавця (Lidl і Kaufland).
Як і з попередніми компаніями, основними ризиками при інвестиції в ШІ є відповідність антимонопольному законодавству, недопущення порушень права інтелектуальної власності та дотримання конфіденційності.
Гучних розслідувань та судових процесів, пов’язаних безпосередньо з інвестиціями в ШІ в ЄС, було небагато. Проте вони все ж траплялися, наприклад щодо Clearview AI. Це американська компанія, що розробляє технології розпізнавання облич, та яка використовувала мільярди зображень з інтернету для навчання своїх алгоритмів. В кількох країнах почалися розслідування щодо Clearview AI, яка не мала належної згоди користувачів та порушувала GDPR. Декілька з них, включаючи Італію та Францію, наклали штрафи на компанію і заборонили її діяльність.
Підсумки
Таким чином, останніми роками відбувається бурхливий розвиток технологій штучного інтелекту, що закономірно приваблює значні інвестиції. До ТОП 3 регіонів, які лідирують у приватних інвестиціях в ШІ, можна віднести США, Китай та ЄС. Основні ж юридичні ризики, з якими зіштовхуються інвестори при таких значних вливаннях в ШІ-стартапи, полягають у відповідності антимонопольному законодавству, дотриманню конфіденційності, непорушності прав інтелектуальної власності, а в деяких випадках навіть прав людини. Гучні справи Open AI, Alibaba, Tencent, SenseTime, Clearview AI та інших доводять, що нехтувати дотриманням закону не варто, оскільки це призводить не тільки до рекордних штрафів, а й до заборони діяльності.