Бий. Біжи. Завмри
Більшість з нас живе в стані перманентного стресу. Згідно з дослідженнями, 77% українців знають, про що йдеться. Здавалося б, з огляду на все, що наразі відбувається з нами, причина зрозуміла. Ба ні, дослідники наполягають, що не тільки в повномасштабній війні справа, і що стресувати в принципі є цілком звичною рисою багатьох українців.
Хороша новина: ми зрештою впораємося, як уже не раз бувало.
Холодний душ: «вигрібатимемо» наслідки ще довго. Ще у 2022 році прогнозувалось, що не менше 15 млн українців звернеться по допомогу щодо ментального здоровʼя, а медикаментозного лікування потребуватимуть із них близько 3–4 млн. Навряд чи станом на 2024 рік ці цифри зменшилися.
При всьому в нас, попри все, залишаються певні зобовʼязання: перед своїми родинами, спільнотою, роботодавцями, собою врешті-решт. Способи зберігати менталку в кожного різні: терапія, рецептурні препарати, БАДи та рослинні засоби тощо. Я сам був у ситуації, коли довелося звернутися по допомогу до протитривожних препаратів. Певним чином допомогло, проте не вирішило іншої проблеми: як вийти зі стану заціпеніння, у яке наше суспільство занурилося із початком повномасштабного вторгнення.
Хакнути тривожність
Багато моїх знайомих зізнавалося, що велика війна ніби паралізувала їх: з усіх бажань лишилося одне «хай усе це пошвидше мине й тоді з’являться сили». Також значно збільшилася кількість негативних думок на кшталт «цей жах навколо ми ніколи не забудемо, і будемо завжди із цим жити». Я відчув на власному досвіді, як стало важко сфокусуватися, зосередитися на чомусь. Енергії вистачало лише на якісь критично важливі дії, горизонт планування звузився до мінімуму — такий собі save mode із батарейками, що майже на нулі.
Я почав шукати альтернативу тому, що пробував. Своєрідною точкою відправки став драмеді-серіал «Без меж» (Limitless), після перегляду якого я зацікавився такою річчю як менталхакінг. Це щось на зразок біохакінгу (практики використання науки та технологій заради розвитку та покращення тіла та запобіганню старінню), тільки для мозку. Повною несподіванкою для мене стало те, що більшість людей із мого кола спілкування виявилася «в темі». Частина з них підприємці, деякі працюють у Кремнієвій долині. Тож можна тільки уявити собі їхні аспекти роботи, рівень викликів і відповідно рівень стресу. І вони весь час шукають способи, як нехімічним шляхом «хакнути», вивести на новий рівень свою продуктивність, мозок та ідеї. Чи просто загальмувати хаотичний потік думок та зменшити розфокус без шкоди для організму.
Одним із моїх співбесідників була людина з досвідом мікродозингу. Його враження після вживання сушених грибів, а саме виду Amanita Muscaria, наштовхнули мене на думку детальніше вивчити цей напрям. Приємно потішив ресурс, який люблять і поважають лікарі доказової медицини — Pubmed: саме там, а також на Scopus ми з моїм майбутнім бізнес-партнером протягом трьох місяців вишукували та вивчали різноманітні дослідження щодо вживання грибів із лікувальною метою.
Гриби бувають різні. Один тебе нагодує, інший кіно покаже
Що вдалося дізнатися:
- «грибній» історії людства більше тисячоліття;
- починаючи від корінних жителів Сибіру й закінчуючи вікінгами, а також від Балтійських країн до Індії люди вживали Amanita Muscaria для зміни станів свідомості;
- у період середньовіччя люди лікували за допомогою Amanita Muscaria подагру, ревматизм та зубний біль. І сьогодні його активно застосовують у традиційній китайській медицині, щоб зняти втому, прибрати почуття тривоги та депресії.
Вживання Amanita Muscaria в сирому чи висушеному вигляді «як є» — щось на кшталт лотереї. Комбінація складників гриба: іботеїнової кислоти, мускарину та мусцимолу, потрапляючи в людський організм, діє на кожного унікально. Ключову роль у фінальному ефекті може зіграти будь-що: вага людини, психологічний стан, наявність хронічних захворювань тощо.
Річ у тім, що згадані мною вище корисні властивості гриба зʼявляються саме завдяки третьому складнику, мусцимолу. Відповідно, чим вища його концентрація і чим менша частка всього іншого (нейротоксинів, піску, мікробіоти тощо), тим кращий і передбачуваніший, наскільки можна так сказати, ефект.
Здавалося б, у чому проблема: щоби позбавитися побічних ефектів, слід просто очистити речовину. Але це якраз і виявилося найбільшим челенджем: то досліди провалювалися, то речовина випаровувалася, то потрібні люди не знаходилися. Зрештою, світло (о так, до речі, блекаути також трохи заважали процесу) у тунелі зʼявилося наприкінці 2022 року. Наразі я можу з упевненістю стверджувати, що у всьому світі є дві компанії, які офіційно змогла досягти результатів щодо елімінації молекули мусцимолу: канадська Psyched Wellness у 2021 р. — і наша, рік потому.
Як працює мусцимол
Гадаю, багато хто чув назви «серотонін», «адреналін», «дофамін». Це нейромедіатори: унікальні нейрохімічні речовини, функція яких — підтримувати постійний обмін інформацією між нейронами головного мозку. Адже саме там відбувається регуляція всього: нашого настрою, поведінки, імпульсів тощо. Ще одним важливим нейромедіатором є GABA (гамма-аміномасляна кислота), яка грає ключову роль у заспокоєнні нашої нервової системи.
Якщо ми тривожимося або стресуємо (будемо чесні, нині це наш повсякденний стан), у нашому мозку на рівні біохімії починається повний хаос. Унаслідок критичного підвищення активності в мозку, гіперактивної роботи рецепторів і нейромедіаторів пошкоджуються та гинуть нервові клітини. З одного боку, вчені вже спростували міф про те, що вони не відновлюються. З іншого, цей процес відбувається набагато повільніше, ніж нам треба.
Чим нам загрожує збій роботи нейромедіаторів, а особливо GABA:
- підвищення тривожності
- погіршення когнітивних функцій
- розлад концентрації уваги
- початок депресії.
Дефіцит GABA також має наслідки в посиленій ймовірності розвитку хвороби Альцгеймера, шизофренії, епілепсії та низки інших недуг.
ОК, хороша новина: ринок переповнений пігулками та харчовими добавками із заповітними чотирма літерами на етикетці. На одному лише IHerb я нарахував понад 30 видів чистої речовини й ще понад 20 — із домішками. От тільки є нюанс: ця GABA зазвичай є доданою, і частіше погано долає, або не долає взагалі гематоенцефалічний барʼєр (тобто не потрапляє до мозку). Авжеж це не може не позначитися на ефекті.
З мусцимолом дещо інша історія: простими словами, він не цеглина в стіні замість тієї, що випала, а робочі руки, що тримають її на місці. Його ключове завдання полягає в активації вироблення потрібних нейромедіаторів та запуску механізму зниження збудливості нейронів. Фактично це захисний механізм для нейронів, що має стати на заваді їхній загибелі. Мусцимол, відповідно, виступає тут у ролі природнього нейропротектора.
Тест-драйв
Не буду приховувати, що після певного досвіду із наявними на ринку протитривожними засобами, я був дуже зацікавлений у позитивному результаті експериментів колег із лабораторії. Насамперед як клієнт, уже потім як підприємець. Тож коли отримав звістку, що нарешті вдалося екстрагувати із сушеної речовини мусцимол, вирішив, що ми не будемо випускати на ринок неперевірений продукт.
Ми провели ряд доклінічних досліджень, які тривали протягом усього 2023 року. Також ретельно вивчали з колегами наукові статті, опубліковані на Pubmed та Scopus. Знайшли такі, що підтверджують перспективність застосування мусцимолу з лікувальною метою, зокрема: проти тривожності, як антиоксиданта, як інгібітора серотоніну та протизапального засобу, а також потенційно як майбутніх ліків від хвороби Паркінсона та Альцгеймера. Й особливо потішилися результатами компанії Psyched Wellness, що зробила справжній прорив у дослідженнях та протестувала екстракт мусцимолу на контрольній групі людей упродовж 90 днів. До речі, після публікації результатів цього дослідження, компанія отримала дозвіл на реалізацію в Північній Америці свого препарату для покращення сну від FDA.
Паралельно із проведенням доклінічних досліджень ми формували першу фокус-групу для тестування препарату. Звісно не було жодних сумнівів, що особисто я маю бути в першій хвилі. Адже все, що відбудеться після того, як капсула із мусцимолом потрапить до людського організму — це моя персональна відповідальність.
На момент першого прийому препарату найбільше мене турбувало, чи не допустили ми десь помилки й чи буде очікуваний ефект.
Нервував дарма: хвилин за 15 почав відчувати легку розслабленість, чимось подібну до медитативної. Ще за деякий час із подивом зрозумів, що хаотичний потік думок заспокоївся — принаймні, це вже не шестисмугове шосе в годину пік, а класична дорога із чемними водіями, що дотримуються дистанції. Цінність особисто для мене полягала саме в цьому — просто розслабитися я міг і з CBD, а міцно поспати (щоправда, із занадто яскравими снами) — після пігулки мелатоніну. А от зібрати думки докупи й мати можливість сконцентруватися на чомусь одному для багатьох нині є справжньою розкішшю.
Міфи і факти про препарати з мусцимолом
Як офіційні органи класифікують мусцимол в Україні
Держлікслужба офіційно підтверджує, що речовина мусцимол (хімічна назва 5-(амінометил)-ізоксазол-3-ол) не включена до затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
«Мене глючитиме»
Найперший страх споживача через брак інформації про мусцимол як інгредієнт. Що насправді:
- Amanita Muscaria не належить до псилобіцинів, відповідно психоделічного ефекту чекати годі.
- «Мультики» можуть зʼявитися через токсичні складники в сирому грибі й то, якщо його зʼїсти чимало. Мусцимол є очищеним інгредієнтом, решта, що викликає побічні ефекти, летить у процесі екстракції до смітника.
«Я нарешті викину свої антидепресанти!»
Мусцимол не є ліками, і я не втомлюся на цьому наголошувати. Швидше це засіб допомогти собі на тій стадії, коли аналогічний ефект ще може бути досягнутий чимось безрецептурним, медитацією чи сеансами терапії. Антидепресант — історія про те, щоб витягнути себе із дна. Мусцимол — про те, коли ще можна змусити себе піти в інший бік.
«Я буду енерджайзером» / «Я буду сонною мухою»
Протанцювати всю ніч, а потім ще і квартиру прибрати — це трохи інші речовини. А от витратити менше зусиль на концентрацію і, відповідно, завершити задачу із меншими енерговтратами — це про один з ефектів дії мусцимолу. Його взаємодія з GABA-чутливими рецепторами головного мозку активує процес вивільнення гамма-аміномасляної кислоти та запускає природні гальмівні процеси в мозку. Останнє також призводить до збільшення тривалості глибокої фази сну, нестача якої зазвичай є причиною численних нервових порушень та, як наслідок, потенційного загострення інших хвороб.
Сонливості, як від барбітуратів, чи хворобливо яскравих снів, як після мелатоніну, при вживанні мусцимолу не спостерігалося. Проте враховуючи певний релаксуючий ефект препарату, краще утриматися від керування автівкою одразу після прийому.
Наше ментальне здоровʼя нині — надзвичайно крихка річ. Зрозуміло, що кожен прагне так чи інакше зберегти здоровий глузд і вживає для цього всіх можливих (та доступних) засобів. Надзвичайно тішить, коли в людей є сили витримати все, що несеться довкола і їм достатньо медитацій чи ретриту для стабільності. Але геть не всі так можуть — і звертатися за допомогою є нормою! Коли хтось ламає ногу, він користується милицями, щоб швидше повернутися до нормального життя. Милиць для менталки нині — безліч. І мусцимол — одна з них. Але це виключно особистий вибір людини й тільки її персональна відповідальність, яке рішення з існуючих обрати.