Наш «цифровий слід в Мережі» дозволяє будь-кому здійснити оцінку нашої репутації для розуміння наявних ризиків співпраці з нами, як «об’єктом». Сьогодні кожен може здійснити due diligence («забезпечення належної сумлінності»).
На додачу, аналіз фактів діяльності «об’єкта дослідження» може надати нам інструменти для вирівнювання «інформаційної асиметричності» у відносинах з цим об’єктом [див. «Ринок лимонів» або модель асиметричної інформації]. Ми включаємо «критичне мислення».
У 2000-х об’єктами моїх пошуків були, переважно, ринок акцій та бізнесові відносини. Аналіз інформації з відкритих джерел (OSINT) допомогав протидіяти рейдерству, вигравати суди, писати книги, протидіяти потужним корпораціям та вибудовувати бізнес. Тоді ж і почали викристалізовуватися мої особисті правила проведення розслідувань.Пізніше, OSINT використовував в діяльності блогера та громадського діяча. Після 2018 року проводив дослідження з метою вивчення інфовпливу та наративів «руского міру», суспільних процесів становлення української ідентичності, змін ставлення українців до «хароших росіян» та для деяких інших специфічних задач — на кшталт протидії захопленню московитами меморіалізації трагедії Бабиного Яру.
Загалом, за більш, ніж 25-річний досвід досліджень з відкритих джерел, спостерігаю збільшення корисного інструментарію, сформував особисті правила і впевнився в їхній ефективності. Маю надію, цей досвід комусь допоможе.
Мої правила проведення OSINT і аналізу результатів:
Етичні засади:
- Після початку російської агресії у 2014-му році — я обов’язково враховую ставлення «об’єкта» до неї. Та зміну цього ставлення з часом.
- У будь-якій незрозумілій ситуації намагаюсь керуватися виключно українським національним інтересом. Сьогодні це зрозуміло багатьом.
- Треба робити так, щоб наслідки твоєї діяльності не були руйнівними для майбутнього України та українського народу. Іноді для цього краще навіть і промовчати.
Технічні правила:
- Інформація має бути перевірена з двох-трьох джерел і сервісів. Чи то технічна (наприклад, зміна WHOIS-записів в часі), чи то економічна або особисті твердження «об’єкта». У меншій мірі це стосується інформації з офіційних джерел.
- Цикл перевірки інформації може повторюватися декілька раз. Після отримання додаткових даних з інших джерел можливо варто провести додаткові ітерації, які дають можливість поступово наблизитися до об'єктивного результату.
- Треба вміти (та мати час) зіставляти різні види даних. Наприклад, аналізувати кількість дописів (однакових по темі) в різних соціалках в однаковий проміжок часу та технічні зміни на веб-ресурсі об’єкта у той саме час.
- Бажано виключити емоційну оцінку репутації об’єкта та уникати упередження безпосередньо в процесі збору даних. Як мінімум — виділити її окремо «підпроєктом». Формуючі оцінки, варто пам’ятати про часовий контекст подій.
- Якщо надавати для читача особисту думку та оцінку — то відокремлювати їх від фактів. Треба розуміти, що будь-які прямі обвинувачення компанії чи твердження на її захист можуть виглядати не серйозно через відсутність достатньої кількості доказів.
- Для отримання додаткової інформації від «об’єкту» — можливо варто зробити попередню публікацію. Використовується іноді, в залежності від мети дослідження. Дозволяє відкорегувати висновки аналізу та перевірити свої оцінки. Наслідком може бути додаткова ітерація.
Один з останніх кейсів цивільного OSINT-дослідження
Кейс RF. стосується аналізу співпраці з росіянами торгового веб-майданчику з продажу і оренди комп’ютерних шрифтів Rentafont.
Компанія Rentafont Ink надає в користування клієнт-серверний застосунок Rentafont Agent Кінцевому користувачеві для використовування шрифтів та виступає посередником при продажу ліцензійних шрифтів. Має американську юрисдикцію та укладає угоди відповідно до законодавства США. CEO та засновник Rentafont, харків’янин Євгеній Садко є доволі відомим популяризатором комп’ютерного шрифтового дизайну і позиціонує свій сервіс, як «український».
ПРЕАМБУЛА: навіщо перевіряти діяльність торгівельного сервісу Rentafont?
Відмова від російського технічного та культурного продукту стала надзвичайно актуальною після повномасштабного вторгнення 22-го року.В рамках цих процесів, в українському суспільстві активізувалось обговорення відмови від використання російських шрифтів в діяльності державних органів на користь українських. Верховна Рада розглядає відмову від шрифтів російського походження в своїй роботі, суспільство обговорює перехід на «латиницю» та впровадження абетки Рутенія.
У листопаді 2023 року, за організації громадської ініціативи #інфоВАРТА, в Українському кризовому медіа-центрі відбувся Круглий стіл «Національний державний шрифт — яким йому бути?»
Експерти обговорили можливість припинення використання шрифтів російського походження, надання українській абетці автентичного національного вигляду та використання її в офіційній графічній морфології і культурному обігу.Серед іншого, учасники дійшли висновку, що необхідне широке обговорення паралельно з інформуванням теми «національного шрифту». (Це, до речі, протирічить позиції Міністерства культури та інформаційної політики, очільник котрого вибрав шлях прийняття рішень у вузькому колі, долучивши виключно графічних дизайнерів та ігноруючи суспільний запит).
За результатами Круглого столу, при підтримці керівництва Києво-Могилянської Академії, було заплановано на березень 2024-го проведення відкритої конференції-дискусії на тему «Національний державний шрифт — яким йому бути?»
До відкритого обговорення було заплановано долучити широке коло авторитетних українців — істориків, науковців, художників, мистецтвознавців, законодавців, громадських діячів, журналістів, експертів дизайну та юристів. Проведення реальної, демократичної дискусії з питання державного шрифту.
До цього обговорення, звісно, планувалося запросити і фахівців із комп’ютерної шрифтової графіки, котрі зосередились біля популяризаторської діяльності CEO Retnafont Євгенія Садко та ідей ТВО Міністра культури Карандеєва. Ця група ініціювала у вересні 2023-го пропозицію створити «державний банк шрифтів», містити в собі чимало відомих імен та якісно реалізує в своїх доробках суспільні та комерційні запити.
Аксіома для організаторів будь-якої публічної події — це необхідність проведення аналізу бекграунду основних її учасників.
Треба бути особливо виваженим, якщо подія впливає на творення української ідентичності. Звісно, не може бути і мови про участь в такій події агентів російського культурного впливу.
Один з, запланованих нами, майбутніх учасників конференції, CEO Євгеній Садко неодноразово стверджував, що сайт оренди шрифтів Rentafont є відкритим торговельним майданчиком та не робить виключень для країн проживання правовласників. Торгує для всіх.
В умовах після Революції Гідності та наступної російської агресії, така позиція насторожувала та потребувала уточнення. До того ж, вона протирічила багатьом проукраїнським публічним заявам фундатора сервісу Rentafont, хоча повномасштабного вторгнення була підкоригована.
МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ
Метою дослідження діяльності веб-сервісу Rentafont було з’ясувати взаємозв’язки з росіянами і оцінити їх.
ВАЖЛИВО:
- оцінка творчості, мистецьких доробок, якостей будь-яких шрифтів чи програм не було метою дослідження
- популяризаторська діяльність CEO Retnafont також не була окремою метою дослідження
І вже перші результати перетворили невеличкий формальний пошук в доволі глибоке дослідження фактів діяльності Rentafont на росії і в Україні в період 2013-2023 рр. та потребували декількох ітерацій аналізу. В цілому, в грудні 2023 дослідження було майже закінчено. Повний результат не оголошувався.
ВИСНОВКИ ПІСЛЯ OSINT-розслідування:
Проведений аналіз відкритих даних дозволяє стверджувати:
- старт сервісу Rentafont відбувся у Москві (у листопаді 2013-го) та розвивався за безкоштовної допомоги росіян
- співпраця з росіянами була пріоритетною діяльністю для компанії Rentafont усі роки російської агресії (2014–2022) та активно розвивалася до моменту повномасштабного російського вторгнення у 2022-му році.
Загальна кількість російських користувачів веб-сервісу Rentafont була, оціночно на 2022, в 20-25 разів більше, ніж українських. А сама компанія була важливим, не рядовим, партнером для відомих російських компаній (Tilda, Paratype, РОСМЭН та інших) — про що заявляли їхні топменеджери. Також, послугами Rentafont користувалися російські пропагандисти — на кшталт газети «Известия».
- припинення 8-річної співпраці з російським бізнесом було ЗАДЕКЛАРОВАНО (але не припинено повністю) у березні 2022-го, коли Rentafont «приєднався до санкцій проти росії» — оголосивши про зняття з продажу шрифтів, чиї правовласники мають економічні зв’язки з російською федерацією. Продаж шрифтів російських авторів було обмежено.
Декларація, лютий 2022:
Реальність від Rentafont: 2023 домен .RU
Реальність від Rentafont: 2024 пошта YANDEX.net
(пріоритет MX-запису на YANDEX.net вже виправлено після моєї публікації на ФБ (архів пошуку ViewDNS.info)
Реальність від Rentafont: грудень 2024, телеграм-бот rentafont_RU, шо працює
Реальність від Rentafont: Користувацької Угода — тільки російською мовою до 2024-го
(включно до грудня 2023)
- російський домен rentafont.RU був ключовим, головним елементом технічної моделі веб-сервісу оренди шрифтів Rentafont Ink.
За твердженнями CEO Rentafont Ink Є. Садко, домен RU навіть не міг бути виключений одразу після своєї березневої 22-го року «декларації про санкції». Це підтверджується тим, що в грудні 22-го Є.Садко і продовжив (сплатив) його реєстрацію на 2023 рік. До серпня 2023 року rentafont.RU був налаштований та функціонував редірект (HTTP 301) на rentafont.COM
ОСОБИСТА ОЦІНКА та ВИСНОВКИ:
Популяризаторську, начеб-то «проукраїнську» діяльність фундатора сервісу Rentafont сприймаю, як суто кон’юктурну. Просто дуже треба гроші. Розуміння, що в ракетах, котрі падають на його голову, є частина його внеску — немає.
Але, коли тисячі українців віддають життя і здоров’я для захисту країни, сприймати відмову Rentafont від багаторічної співпраці з росіянами, як «акт самопожертви» в боротьбі за українську ідентичність, мені дуже дивно. М’яко кажучи.
Добре, що сьогодні є ЗСУ, котра допомагає перемагати українській кон’юктурі.
Попередні результати цієї OSINT публікувались на моєму особистому профілі у ФБ у грудні-січні 2024-го. Широке обговорення цих публікацій мало переважно позитивний результат для виправлення залишків багаторічної співпраці сервісу Rentafont з росіянами.
ПРИКЛАДИ
- січень 2024, коментар Садко у ФБ стосовно його співпраці з росіянами у 2014–2022 роках
- березень 2023, коментар Є. Садко для ЗМІ стосовно Paratype — та реальність від rentafont.RU у липні 2023-го;
- березень 2023, рекомендація від арт-директора Paratype використовувати сервіс Rentafont.
ЧАСТИНА 2: Про інструменти і методологію OSINT-дослідження діяльності та взаємозв’язків компанії Rentafont та її клієнтів
Вебсервіси і інструменти, що використовувалися для пошуку та аналізу кейсу RF
корисно: рекомендую добірку сервісів на сайті OSINT-спільноти Molfar
Для репутаційного OSINT-пошуку, в більшості випадків, достатньо безкоштовних версій програм. Нижче частина сервісів, котрі використовувались в кейсі по веб-сервісу шрифтів Rentafont (надалі RF).
Перевірка DNS-записів домену (Check DNS) та .
У кейсі RF аналіз змін публічних DNS-записів по доменам rentafont.RU, rentafont.COM, rentafont.COM.UA було важливою компонентою висновків.
Безплатних (і умовно-безкоштовних) інструментів багато, але вони дають трохи різне представлення результатів. Десь більш «красиву картинку» ПОТОЧНОГО стану DNS, десь більш докладний аналіз ЗМІН В ЧАСІ. Для максимальної ефективності, краще об'єднати результати. Так можна знайти те, чого конкретний сервіс знайти не зміг і дотриматися правила OSINT-дослідження про декілька джерел.
Наприклад, не з першої ітерації перевірок Whois (отримання реєстраційних даних про власників доменних імен), стало зрозуміло, що власником (Є.Садко) в грудні 2022 року домен в зоні RU було продовжено на весь 2023-й рік. Більшість безкоштовних сервісів дають гарну картинку поточного стану домену (domaintools.com, myip.ms, viewdns.info) але замало конкретики саме по історії змін записів. Доводиться архівувати (приклад, архів MX-запису про пріоритет YANDEX-пошти в домені rentafont.com.ua), але не всі сервіси дозволяють зберегти пошук в сервісі архівування.
Сервіс dnsdumpster.com
Ошатний інтерфейс і ряд плюшок. Малює карту, яка може бути наглядною для виявлення взаємозв’язків. Виводить DNS сервери, MX,TXT,A записи.
Порівняння змін веб-ресурсу у часі та фіксація результатів пошуку — це сервіс архівування сторінок web.archive.org
За його допомоги можливо не тільки відслідкувати зміни сторінок — іноді важливо оцінити інтенсивність цих змін. Наприклад, rentafont.com.UA був вперше активізований у 2017-му, активне наповнення почалося у 2019-му, а найбільших змін обоє сайти отримали у 2022-му.
Builtwith — зручний та функціональний сервіс для аналізу сайтів, технологій, веб-сервісів та ринків.Спрямований на виявлення технологій, з якими працюють веб-ресурси. Однак його можна використовувати і для того, щоб моніторити інші параметри сайтів і бізнесів. Безплатний обліковий запис, що дозволяє отримати достатньо даних для аналізу. Сервісом користуються Google, Meta, Amazon і Twitter.
У конкретному кейсі по RF, сервіс Builtwith був, фактично, головним інструментом — за його допомогою надзвичайно зручно було відслідкувати (зі змінами в часі), де (і коли) встановлено віджет Rentafont Agent та засоби аналітики на доменах RF.
За допомогою інструментів Builtwith була визначена кількість клієнтів по датам, країни походження, зміни в доменах RF, доля ринку на росії і в Україні.
Додатковий метод: корисно комбіновано аналізувати дані по ринку RF на 2022 ЧЕРЕЗ збережений інтернет-архів builtwith на сайті web.archive.org
Наприклад, по таким заархівованим даним, на лютий 2022-го року, віджетом веб-оренди шрифтів від Rentafont користувались 7,711 сайтів в зоні RU (0.48% ринку веб-аренди шрифтів) та 523 в Україні (0,32%). Додатково, більшість з 2,322 клієнтів у США — це російські сайти.
Безпосередній, прямий продаж файлів шрифтів з сайту RF не враховувався (ціє інформація немає у вільному доступі)
Rentafont в росії станом на 08 лютого 2022 (архів) за даними Builtwith
Сайт urlscan. io — безплатний сервіс для сканування та аналізу працюючих вебсайтів.
Коли URL-адреса надсилається на urlscan.io, автоматизований процес переходить до URL-адреси, як звичайний користувач, і записує дії, які створює ця навігація сторінкою. Це включає домени та IP-адреси, з якими ви зв’язалися, ресурси (JavaScript, CSS тощо), запитувані з цих доменів, а також додаткову інформацію про саму сторінку. urlscan.io зробить знімок екрана сторінки, запише вміст DOM, глобальні змінні JavaScript, файли cookie, створені сторінкою, і безліч інших спостережень. (приклад)
Тільки для сайтів, котрі працюють, обмежений інструментарій для відслідковування історії сайту.
ПОРАДИ
- до кількісних результатів взаємозв’язків ставтесь з обережністю
- ознайомтеся з дескріпторами пошуку, отримаєте набагато більше інформації.
Наприклад:
- domain:"rentafont.com» — видає пошук запису в усіх зонах (Search results 3330)
- domain:"rentafont.com» ua — видає пошук в зоні UA (Search results 86)
- domain:"rentafont.com.ua» ua — видає пошук в зоні UA (Search results
- domain:"rentafont.com» ru — видає пошук в зоні RU (Search results 2541)
ФАКТ 1
Сервіс Rentafont був ВПЕРШЕ представлений у Москві 10-го листопада 2013-го року у ході конференції «Серебро набора 2013» директором «ПараТайп» Емілем Якуповим. Євген Садко анонсував (13 листопада 2013) старт сервісу шрифтів.
«10 ноября наш проєкт представлен профессиональному сообществу дизайнеров и шрифтовиков на международной шрифтовой конференции „Серебро набора 2013“. Мы рассказали об аренде шрифтов, показали альфа-версию rentafont.com и открыли регистрацию на сайте….»
- Щорічна російська конференція «Серебро набора» вказана, як партнер Rеntafont усі роки війни з росією — до 2024 року.
- перше ПУБЛІЧНЕ оголошення про співпрацю RENTAFONT з PARATYPE було зроблено в символічну дату — 27 лютого 2014-го року. Назва допису — «Наш первый сервис».
Цікава особливість — росіяни надали шрифти для безкоштовного розповсюдження
До речі, тоді ж, у 2013-му, на цій московській конференції Кирилл Ткачёв проводив майстер-клас, а Алексей Чекаль читав лекцію на тему «Графический язык сакрального дизайна».
ФАКТ 2.
Усі роки війни з росією, включно до травня (!) 2022-го року, у розділі «Партнери Rentafont» рекламується 5-6 російських компаній. І одна-дві українських.
РОСІЙСЬКІ Партнери Rentafont:
Хто такі Paratype? Paratype, напевно, найбільша та найвідоміша на ринку агенція кириличних шрифтів. Але ця російська компанія, яка хоч і маскується під каліфорнійською реєстрацією, та все-таки не може приховати захвату від геноциду українців — у статті за посиланням є і Садко, до речі.
- «ParaType»
- «Базіум» — платформа для створення сайтів, інтернет-магазинів та онлайн-курсів.
- «Нетологія» — платформа для навчання маркетингу та менеджменту за допомогою тривалих програм та коротких курсів. Викладачі та автори курсів — практикуючі топ-менеджери та ключові фігури російських компаній.
- Петербурзька Школа шрифтового дизайна для практикуючих дизайнерів, арт-директорів та випускників творчих вузів
- Срібло набору — щорічна міжнародна шрифтова конференція, що з’явилася, як відповідь на зростання інтересу російських графічних дизайнерів до шрифтової теми. Перша конференція пройшла в Москві в листопаді 2012 року.
РОСІЙСЬКІ КЛІЄНТИ Rentafont:
- крупнейшее російськоє книжное издательство России [РОСМЭН] Более двадцати лет компания выпускает продукцию высшей категории, начиная с 2008 года — книги исключительно детского направления» (бренди «Маша и Медведь», «Смурфики», «Даша-путешественница», «Союзмультфильм», «Спокойной ночи, малыши!»).
- Tilda Publishing — російська компанія, що створила й підтримує візуальний конструктор сайтів.
- Зі слів Садко про співпрацю з Tilda: «. всі записи про сайти у мене є. Їх приблизно 400 000+ було, разом з усіма тестовими та пробними сторінками. Це нічого не робить ні гірше ні краще. Але важливо, що за кожен показ веб-шрифта на сайті тільди платили вони Рентафонту.»
Українські партнери Rentafont:
- Школа «Проєктор» (дизайн, програмування, маркетинг).
- Креативна Практика.
- Освітній майданчик Креативна Практика.
Але наскільки вона «українські», я ще не досліджував.
ФАКТ 3.
Rentafont активно використовував, усі роки війни з росією, російські підсанкційні сервіси Vkontakte Livejournal — до лютого 2022-го.
ФАКТ 4
Поштовий сервіс від рашисткого YANDEX. net — ПРІОРІТЕТНИЙ для пошти RENTAFONT. com. UA
Загалом, це дуже проста дія — налаштувати MX-записи електронної пошти і їх пріоритети. Зміни потрібно вносити в панелі керування власником домену. Не треба нічого «кодити», треба набрати текст в полі форми і натиснути кнопку «зберегти». 3 хвилини роботи.
Будь-які записи для домену є публічними за умовчанням. В інтернеті є багато онлайн-сервісів, котрі показують УСІ записи домену (а не тільки поштові MX-записи)/Наприклад, сервіс dnsdumpster.com
Посилання на збережений архів.
ФАКТ 5
У принципі, СЕО rentafont чесний бізнесмен — нічого і не приховував. RU так RU.І співпрацю з компанією Paratype — також, до речі.Тільки в 2024 стали прибирати інформацію — після моїх дописів.