🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Наталя ХандусенкоВійна
9 січня 2025, 11:38
2025-01-09
«2024-й був складним роком для ЦМТР, ми працювали й паралельно доводили, навіщо потрібні». Чи вдалося ІТ-підрозділу ЗСУ зберегти команду
Наприкінці вересня минулого року з’явилась інформація про розформування двох частин, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони. Зрештою розформували Центр геопросторових даних (ЦГД), а долю Центру масштабування технологічних рішень (ЦМТР) мали визначити в грудні.
Центр масштабування технологічних рішень (ЦМТР) — найбільший IT-підрозділ ЗСУ — налічує кілька сотень військовослужбовців-айтівців, 70% з яких мають бойовий досвід. Рішення щодо ЦМТР мали ухвалити до кінця грудня 2024 року. Яка ситуація станом на сьогодні?
«Є спільна директива міністра оборони та головнокомандувача про переформатування центру. За старим сценарієм, до 31 грудня ми мали зайти на менший штат зі значним скороченням особового складу. Уже ухвалили рішення, за яким уся наша команда залишається. Ми хотіли трохи розширитися, та не вийшло. Однак навіть це рішення допоможе дібрати нових людей», — розповів керівник ЦМТР Валерій Чуркін в інтерв’ю для DOU.
Після новин про розформування двох ІТ-підрозділів, Чуркін пізніше пояснив, що ЦМТР «реформують, а не розформовують». Що це означає?
«Ланка керування залишається. Переформатування — це зміна організаційної структури. У нас всередині з’являються нові штатні підрозділи з новими функціями, як-от відділ фахової підготовки особового складу», — пояснює Чуркін.
На питання, чи можуть розформувати підрозділ після фінального рішення, керівник ЦМТР відповів: «Загалом командування зрозуміло важливість роботи центру, нашої ролі в екосистемі військових структур, які мають власне R&D, вагомі розробки. Якщо раніше ми були максимально непублічні, то тепер отримали дозвіл висвітлювати деякі проєкти. Тому найкращий запобіжник сьогодні — це результати нашої роботи. Показуємо їх — і продовжуємо працювати. Нинішнє рішення свідчить, що є розуміння інноваційності та необхідності центру. Маємо підтримку міністра оборони та Головнокомандувача ЗСУ».
З літа команда ЦМТР скоротилася на 10–15%. «Нікого примусово з ЦМТР не перевели. Хтось мав можливість списатись, хтось — перевестись деінде, де більше стабільності», — додав Чуркін.
Що з командою та проєктами розформованого ЦГД
Усі проєкти ЦГД, за які юридично відповідає ЦМТР, перейшли до підрозділу Чуркіна, так само як команда, яка виконували ці проєкти.
Інша частина ЦГД перейшла до іншого підрозділу, який працює в дотичному напрямі та з яким взаємодіє ЦМТР. Ці фахівці продовжують займатися попередніми проєктами.
Як результат відбулося сповільнення процесів, але загальна розробка продовжилась. «Оцей момент передачі, пертурбація команд, налагодження процесів дали негативний ефект. Але нині все відновлюється, і ми заходимо на новий рівень взаємодії», — каже Чуркін.
Плани на 2025
«2024-й був складним роком для ЦМТР, ми працювали й паралельно доводили, навіщо потрібні. Нині ж плануємо наростити спроможності, дотиснути проєкти, які зараз на фінальній стадії.
Поступово у нас вибудовується група проєктів, які формуватимуть екосистему. Коли створювався ЦМТР, думали, що армія від бізнесу відстає років на 10–20. Здається, сьогодні це змінюється. Ми наближаємося до стадії, коли наші винаходи чи програмні рішення породять нові технології навіть для цивільного сектору після завершення війни», — каже керівник ЦМТР.
Черкаський винахідник створив водоплаваючий трактор, який може перевозити 5 пасажирів та 650 кг вантажу. В планах майстра - адаптувати трактор для потреб ЗСУ
Логістику ЗСУ хочуть оцифрувати за IT-стандартами НАТО. Військові вже вивчають систему LOGFAS. Розповідаємо, як це працює, та коли впровадять
Логістику й облік у ЗСУ досі ведуть у паперових журналах. З літа Міноборони вирішило перевести армію на цифрові колеса і впровадити ІТ-систему логістики НАТО LOGFAS. Як вона працює і що дасть військовим, пояснив Forbes. dev.ua публікує найважливіше з матеріалу.