🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Ярослав ДмитренкоSpaceTech
16 квітня 2022, 12:02
2022-04-16
Святковий донат ЗСУ, космічні дані оцінюють військові збитки, зростаючий фактор кіберзахисту та інші space-tech події тижня
Щосуботи ми готували для вас із любов’ю традиційний дайджест космічних подій України та зарубіжжя. Але зараз наша любов та безмежна повага — Збройним силам України та бійцям територіальної оборони, які віддають свої життя у боротьбі за незалежність нашої країни. Слава Україні!
У мирний час тиждень, що минає, повинен був пройти під знаком Дня космонавтики або працівників ракетно-космічної галузі України. Але цього року 12 квітня в Україні не було святкових заходів.
Одне з небагатьох нагадування про космос — заява голови ДКАУ Володимира Тафтая, в якій той закликав колег із іноземних космічних агентств розірвати відносини з «Роскосмосом» та «не інвестувати спільно в проекти просування світової цивілізації разом із державою, яка руйнує цю цивілізацію, розстрілює людей з зав’язаними очима, ґвалтує дітей і краде унітази в наших містах».
Голова космічного агентства також закликав іноземних колег «зробити подарунок космічній спільноті», перевівши будь-яку суму на підтримку ЗСУ чи гуманітарну допомогу, розмістивши для цього посилання на спеціальний рахунок відкритий НБУ.
Слід сказати, що ще до цієї заяви NASA призупинила нечисленні спільні проекти із російським космічним агентством. Єдиною точкою дотику залишається Міжнародна космічна станція (МКС). Європейське космічне агентство (ESA) згорнуло спільну пускову діяльність. Остання заява ESA була пов’язана з призупиненням місячної програми та виходу з участі у місіях «Місяць-25», «Місяць-26» та «Місяць-27».
Цього дня «за поребриком» Путін та Лукашенко побували на космодромі Східний, де намагалися переконати себе, що обмежувальні заходи не завадять розвитку ракетно-космічної галузі.
Керівник «Роскосмосу» пообіцяв Путіну запустити в третьому кварталі місію «Місяць-25», завдання якої облетіти Місяць і обрати місця посадки для майбутніх автоматичних станцій. До цього запуск станції переносився щонайменше двічі через несправності. Тепер росіяни заявили, що запустять її без європейської телекамери-демонстратора Pilot-D, призначеної для відпрацювання оптичної системи високоточної посадки космічних апаратів.
Масштаб руйнувань видно навіть із космосу
Тим часом супутниковий центр ООН — UNOSAT за підтримки гуманітарного відділу Держдепартаменту США вже розпочав верифікацію руйнувань, завданих населеним пунктам України військовими діями РФ.
Аналіз виробляється з урахуванням комерційних супутникових даних, придбаних в компанії Maxar Technologies. В основному використовуються знімки з просторовою роздільною здатністю 50 см/піксель, зроблені сателітом WorldView-3.
Такий аналіз має попередній характер і потребує подальших польових досліджень. Проте, навіть останній опублікований документ — аналіз пошкодження інфраструктури м. Ірпінь із населенням понад 60 тис. осіб, розташованого за 30 км від Києва — показав, що пошкодження, видимі на супутникових знімках, отримали 1 060 міських будівель. З них 115 знищено, 698 серйозно пошкоджено, 187 помірно пошкоджено, а 60 потенційно пошкоджено. Серед них 4 навчальні та 3 медичні установи.
Це загалом понад 28% усіх міських будівель. Насправді їх може бути ще більше, оскільки навіть досконале обладнання навряд чи дозволить врахувати всі руйнування.
UNOSAT вже опублікував подібні дані щодо Бучі, Гостомелю, західних районів Києва, вибіркових районів Маріуполя тощо.
Очевидно, що надалі супутникові матеріали будуть використані для доказу збитків, завданих військовими діями українським містам, а детальні обстеження дозволять обґрунтувати і розмір збитків для подання від України позовів до міжнародних судових інстанцій.
Ринок супутникових даних на підйомі
Інформацію про те, що дані Maxar Technologies використовуються для оцінки збитків, завданих українським містам бойовими діями, підтвердив і генеральний директор цієї американської компанії Даніель Яблонський.
Ще до початку вторгнення РФ в Україну Maxar Technologies стала основним комерційним партнером спецслужб США та урядів країн-членів НАТО щодо постачання їм супутникових даних з території України та прикордонних областей Росії та Білорусі.
Після початку війни кількість такої інформації більш ніж подвоїлася. Щодня Maxar продає ЗМІ близько 200 фотографій, не рахуючи даних оборонного характеру. Проте, технічних можливостей компанії, щоб задовольнити наявний попит, компанія вже не вистачає.
В даний час Maxar має на орбіті чотири супутники: WorldView-1 з роздільною здатністю 50 см/піксель; GeoEye-1 і WorldView-2 з роздільною здатністю 40 см і WorldView-3 — 30 см.
На початку літа компанія почне поповнення свого угруповання апаратами WorldView Legion з роздільною здатністю 30 см. Кінцевою метою є запуск 6 нових супутників, що дозволить подвоїти загальну кількість та потроїти кількість знімків 30 см/піксель.
Кіберзахист — питання життя та смерті
Ще одним важливим уроком, який Space Tech індустрія винесла з російсько-української війни, стала необхідність серйознішого кіберзахисту космічних систем.
Навала на Україну 24 лютого супроводжувалася зломом та відключенням супутникової інтернет-мережі KA-SAT американської компанії Viasat, клієнтами якої є багато українських урядових установ та держорганів у сусідніх країнах.
Після цього ставлення Viasat до проблем кіберзахисту зазнало критики у професійному середовищі. У США галузева група, пов’язана із створеним у 2019 році Центром обміну та аналізу космічної інформації (Space-ISAC) закликала адміністрацію Байдена додати космічні системи до списку 16 найважливіших секторів інфраструктури.
Прийняття відповідного закону посилить увагу виконавчих органів США до космічного сектору та дозволить розробити нові стандарти кібербезпеки, розроблені за підтримки оборонних та розвідувальних відомств.
Рекорди «Тяньгун» та Джеймс Вебб
Субота 16 квітня також стане визначною датою для китайської космічної програми. Рано вранці на полігоні «Дунфен» в автономному районі Внутрішня Монголія успішно приземлився апарат, що спускається з тайконавтами Чжай Чжиганом, Е Гуанфу і Ван Япін, які пробули на борту станції «Тянгун» 181 день, що майже вдвічі перевищує колишній національний рекорд.
Цього року Китай планує завершити будівництво своєї постійної космічної станції, що діє. Вона буде меншою за МКС приблизно в 5 разів і готова розмістити до 3 осіб на постійній основі і до 6 — у процес зміни екіпажу, і вже привертає увагу космічних агентств.
Запустити на «Тянгун» своїх космонавтів хоче «Роскосмос». Проте останніми тижнями велику активність у цьому напрямі виявляють і США. 9 квітня тайконавти брали участь у телемості, організованому посольством КНР у США. Ілон Маск записав вітання тайконавтам, заявивши, що з нетерпінням чекає, коли США та КНР зможуть разом працювати на орбіті.
На борту МКС протягом цього тижня активно працювали учасники комерційної місії Axiom-1. Їхнє прибуття на Землю призначено на наступну середу.
Багатообіцяюча новина 13 квітня надійшла від Лабораторії реактивного руху NASA (JPL), яка займається підготовкою до роботи інструментів космічного телескопа Джеймса Вебба.
JPL успішно завершила охолодження до робочих температур трохи вище за абсолютного нуля приладів телескопа. Чому це важливо? Пригнічення власного теплового випромінювання необхідне приладам для отримання точних даних про галактики поза Сонячною системою.
Після досягнення необхідної температури нижче 7 кельвінів (-266 градусів за Цельсієм) телескоп буде відкалібрований на вже відомих об'єктах і цього літа розпочне повноцінні дослідження.
Як ламають відео-ігри та викладають їхні піратські копії? Розповідає програміст
Що, юний хакер, тобі цікаво, які ігри ще досі не крякнули? Тоді мерщій читай цю статтю. Нижче ми розглянемо, які технології використовуються для захисту ігор від злому. Також не пройдемо повз рекордсменів. Дізнаємося про рекордний час, за який вдалося зламати гру. Та розглянемо справжніх «міцних горішків».