😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Марія БровінськаВійна
8 жовтня 2023, 09:43
2023-10-08
Чому ви маєте мобілізуватися, як обрати військовий підрозділ та чому служба - не тільки в окопах. Пояснює айтівець, що нині служить бойовим медиком
Засновник застосунку Kontra Application Security Training (тренажера Тренінг із безпеки програм для сучасного розробника) Дмитро Козятинський (нік Дімасик в ЗСУ), який нині служирть бойовим медиком в ЗСУ з позивним Ульф, опублікував у X (Twitter) серію тредів про підготовку до мобілізації та службу в ЗСУ із слушними порадами, акцентами та настановами.
Засновник застосунку Kontra Application Security Training (тренажера Тренінг із безпеки програм для сучасного розробника) Дмитро Козятинський (нік Дімасик в ЗСУ), який нині служирть бойовим медиком в ЗСУ з позивним Ульф, опублікував у X (Twitter) серію тредів про підготовку до мобілізації та службу в ЗСУ із слушними порадами, акцентами та настановами.
«Ці матеріали виникли як рефлексія на часті запитання від знайомих про службу і розраховані на цивільних, що вже думають про мобілізацію, але вагаються через невизначеність або нерозуміння армійських процесів», — пише військовий.
Все написано на основі суб’єктивного досвіду добровільної мобілізації Дмитра й служби в сухопутних військах ЗСУ та досвіді побратимів.
Серія розрахована на 12 частин, Нині готові вже три частини. Ось, на що радить звернути увагу Дмитро при мобілізації, виблорі підрозділу та напрямку діяльності у війську. Далі буде.
Частина 1. Чому ви маєте мобілізуватися
Наразі вже всім має бути очевидно, що війна надовго і служити будуть якщо не всі, то більшість. Добровольці, що пішли воювати на початку повномасштабного вторгнення або воюють ще з часів АТО/ООС швидко закінчуються (хтось гине, хтось отримує поранення, а хтось просто не може більше вивозити ці пекельні борошна).
Все гостріше відчувається необхідність проведення довготривалих ротацій, щоб захисники мали можливість нарешті відпочити — для цього війську необхідні свіжі кадри й резерви.
Панове цивільні, Сили оборони дали вам безцінний час на підготовку до мобілізації — сподіваюсь, ви використали його максимально ефективно. Якщо ні — саме час почати готуватися, а я спробую вам в цьому допомогти.
На жаль, більшість порад з даного циклу вже не будуть актуальними, якщо ви читатимете їх по дорозі в навчальний центр, сидячи в бусику воєнкома, де раптово опинились одного осіннього вечора. Тож не зволікайте, готуйтеся і долучайтеся до війська вже зараз.
Тут ви познайомитесь з купою чудових людей, отримаєте унікальний досвід, а головне, коли ваші діти запитають у вас, що ви робили в найважливіший період в історії України — зможете з гордістю відповісти: «захищав свою країну».
Частина 2. Напрямки діяльності у війську
Всупереч поширеній думці, далеко не всі військовослужбовці цілодобово сидять в окопах чи штурмують посадки. Насправді більша частина ЗСУ — це тилові служби: матеріально-технічне забезпечення, діловоди, логісти, водії, IT тощо.
Спектр робіт в армії дуже широкий, тож у вас є можливість завчасно обрати діяльність у війську.
Не варто недооцінювати важливість ваших цивільних навичок і професій: знання базової англійської чи вміння розгорнути Старлінк вже сильно виділить вас із натовпу, а впевнені користувачі ПК, водії габаритного транспорту, чи вправні кухарі у війську на вагу золота.
Не кажучи вже про інженерів, айтівців та бухгалтерів. Патронатні й пресслужби з радістю заберуть до себе фотографів, копірайтерів, кореспондентів та HR-ів; штаби відкриті для аналітиків та юристів;
Психологів вже чекають у відділах морально-психологічного забезпечення (МПЗ), а механіки можуть лагодити техніку в рембатах.
Для айтівців та інженерів існує навіть можливість працювати в теплих київських офісах чи з дому (так-так, ніяких казарм і окопів).
Звісно, senior developer не буде отримувати в армії ринкову зарплатню, проте тут можна «ввійти в айті» та займатись дійсно цікавими проєктами у різних сферах: розробка, кібербезпека, OSINT, аналітика, big data, тестування, проєктний менеджмент, адміністрування та інше.
У інженерів та embedded-розробників взагалі є величезні можливості для реалізації: можна створювати дрони, роботизовані системи та інші елементи сучасного ОПК, отримуючи унікальний досвід.
До речі, в Ізраїлі багато айтівців починають свою кар’єру саме в армії, а потім створюють стартапи й заробляють великі гроші, just sayin'
Окремо варто сказати про медиків: маючи медичну освіту (в тому числі середню), ви легко потрапите до будь-якої медслужби, навіть якщо у вас нема практичного досвіду.
Якщо ж вам хочеться екшену і ви вирішили мобілізуватись на бойову посаду — тут теж є великий простір для вибору з різним ступенем наближення до «нуля»: артилеристи, мінометники, зв’язківці, медична служба, танкісти, оператори БПЛА, піхота, сапери тощо.
Без бойового досвіду ви скоріш за все почнете свій бойовий шлях звичайним стрільцем, проте достатньо лише проявити трохи ініціативи, щоб вас відправили на навчання за цікавою вам спеціалізацією.
Будь-який притомний командир нижньої ланки зацікавлений в тому, щоб кожен його боєць був на своєму місці та ефективно виконував роботу, адже від цього залежить в тому числі й командирське життя.
Наприклад, прийшовши в армію я почав постійно казати ротному що хочу стати медиком — в результати, мене спочатку поставили стрільцем-санітаром, а потім зробили бойовим медиком взводу. (
Пам’ятайте: ви служитимете не на «срочці», а в бойовому підрозділі, де всі зацікавлені в вашій ефективності. Тож не бійтеся проявляти ініціативу та показувати свої вміння — тоді ви обов’язково отримаєте бажану посаду.
Частина 3. Вибір підрозділу
Звісно, можна просто прийти у військкомат, мобілізуватися і сортувальний капелюх розподілить вас у випадкове місце. Така стратегія має право на життя, але я рекомендую відповідально поставитись до вибору місця служби, адже перевестись в інший підрозділ зараз дуже важко.
Почніть з перегляду вакансій на LobbyX, там завжди великий вибір як бойових, так і небойових посад. В них на сайті є зручні фільтри за родами військ і спеціальностями й навіть окремий дайджест для айтівців.
Слідкуйте за соціальними мережами та сторінками різних підрозділів — там часто з’являються повідомлення про набір добровольців. Наприклад, VovkyDaVinchi, Магура та Kraken_unit часто повідомляють про це у своїх Telegram-каналах, а ab3army має вебсторінку з вакансіями.
Просто запитайте у знайомих: наразі майже у всіх є рідні, друзі чи товариші що пішли на війну, і скоріш за все хтось з них має відкриту вакансію чи може дати пораду та рекомендацію.
Знайшли щось цікаве? Почитайте про підрозділ, його бойовий шлях та традиції. Обов’язково пошукайте людей, що там служать і порозпитуйте їх про плюси й мінуси — для цього ідеально підходить Twitter, адже тут зібралося величезне військове й волонтерське ком’юніті.
Якщо все сподобалося — не зволікайте і відгукуйтесь на вакансію. Підходити до цього варто як до пошуку цивільної роботи, тобто не лінуйтеся робити нормальне CV та повноцінно розписуйте про себе й свою мотивацію в мотиваційному листі. В хороші підрозділи й охочих багато.
Не засмучуйтесь, якщо жодна з наявних вакансій вам не підійшла: наразі в ЗСУ є кадровий голод, тож ви можете напряму написати в підрозділ, який вас зацікавив (через соцмережі, контактний e-mail або форму зворотного зв’язку) й з високою ймовірністю вам дадуть відповідь.
До речі, мобілізаційна форма батальйону «Вовки да Вінчі» завжди відкрита.
Якщо вашою кандидатурою зацікавились, вас скоріш за все покличуть на співбесіду (очно або онлайн). В деяких місцях вам також необхідно буде пройти поліграф. Після успішного проходження співбесіди вам зроблять відношення (рекомендаційний лист) та допоможуть з мобілізацією.
Іноді виникає вибір між старими й новоствореними підрозділами. Обидва варіанти мають свої плюси та мінуси: старі бригади часто мають гірше забезпечення, радянську техніку і напевно вже залучені до бойових дій, а їх особовий склад є злагодженим й досвідченим.
В новостворених бригадах ймовірно буде краще забезпечення, західна техніка, ширший вибір вільних посад та більше часу на навчання, проте служби працюватимуть абияк, а більшість особового складу — такі ж зелені новобранці, як і ви.
До того ж новостворені бригади можуть довго очікувати доукомплектації, сидячи на ППД чи охороняючи західні/північні кордони, що деструктивно впливає на вмотивованість особового складу й призводить до армійських «затягів» та алкоголізму серед особового складу.
Що краще — вирішувати вам, для себе я б завжди обрав досвідчений підрозділ з бойовим офіцерським та сержантським складом.
«Уже обирала нове робоче місце в офісі». Інтерв'ю з українкою, якій Apple відмовила через війну з росією
Катя Трусова — українська айтішниця, яка живе та працює в американському місті Остін, штат Техас. Нещодавно її пост у мережі LinkedIn зібрав понад 23 000 реакцій. У ньому дівчина розповіла, як майже перейшла працювати до компанії Apple, однак в останній момент отримала відмову, пов’язану з повномасштабною війною в Україні. Ми зв’язалися з Катею та дізналися деталі резонансної історії.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі