🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олексій ДзюбаІсторії
10 грудня 2024, 09:02
2024-12-10
Дружина Башара Асада — «технофурія». Ось як вона збирала гроші на диктаторський режим завдяки своїм знанням інвестора, «віджимала» мобільного оператора в родича й залучала соцмережі для піару «розміреного життя»
Днями повстанці в Сирії повалили режим Башара Асада. Подавивши внутрішню революцію свого народу у 2011 році (використавши, зокрема, отруйні гази), через його багаторічні репресії та диктатуру з країни виїхали майже 12 млн людей і ще 300 000 цивільних загинули.
Зараз Асад разом з родиною знайшов політичний притулок у росії. До родини диктатора входять його 49-річна дружина Асма Асад, яка народила йому 3 дітей. Вони одружилися в далекому 2000 році, а незадовго до цього дівчина здобула престижну освіту в Лондоні та будувала кар'єру у сфері інвестиційного банкінгу.
Як витончена Асма Асад, яку називали «Трояндою пустелі», перетворилася в поплічницю свого чоловіка-диктатора та які знання і технології допомогли їй перетворити Сирію на справжню корупційну імперію, читайте далі в матеріалі.
Асма Акхрас народилась 1975 року в непоказній частині західного Лондона, яка межує з багатшими районами. Її батьки — вихідці із Сирії. Фаваз Акхрас — кардіолог приватної лікарні та Сахар Архаз, сирійська дипломатка. У британському житті Асма називала себе «Еммою» (ми ще повернемось до цієї історії) і ніби не хотіла мати нічого спільного із Сирією. Також вона погано знала арабську.
Майбутня дружина Башара Асада здобула чудову освіту: закінчила King’s College у Лондоні, де плата за навчання становить 9000 фунтів стерлінгів за семестр. Там вона вивчала інформатику та французьку літературу. Після — почала працювати спершу аналітиком у Deutsche Bank з клієнтами в Європі та Східній Азії. А в 1998 році приєдналася до інвестиційно-банківського відділу J. P. Morgan, де працювала в команді, яка спеціалізувалась на співпраці з біотехнологічними і фармацевтичними компаніями. За словами Асми, банківський досвід надав їй «аналітичного мислення та здатності розуміти ділову сторону управління компанією».
У 2000-му вона пройшла на навчання до Гарвардської бізнес-школи й очікувала на щедрий річний бонус за результатами роботи. А тоді раптом на кілька тижнів зникла. Це було несподівано для компанії, де вимагали завжди бути на звʼязку. Повернувшись у листопаді, Асма сказала, що миттєво звільняється, не чекаючи річних бонусів. Через короткий час вона вийшла заміж за Башара Асада.
Вони познайомилися в Лондоні у 1990-х. Тоді Асад був студентом і за велінням батька — президента Сирії — навчався на офтальмолога. Пара одружилась у 2000-му, коли Асад, після смерті батька, зайняв його місце на чолі країни. У перші роки спільного життя родина Асада навіть не називала Асму першою леді. Все через те, що Асма була мусульманкою-суніткою, а не алавіткою, як родина Асадів. Асмі говорили, що її основне завдання — народжувати спадкоємців. Одного за одним вона народила трьох дітей — двох синів та доньку.
Реклама чоловіка
Після смерті його батька в 2000 році парламент Сирії вніс поправки до Конституції, щоб дозволити особам молодше 40 років ставати президентом. На той момент Асаду було 34 роки. Він переміг на президентських виборах, отримавши 99,74% голосів. Його прізвище було єдиним у бюлетенях.
Башар почав будувати образ реформатора: закрив найбільшу в країні тюрму, відзначав важливість демократії, поліпшив відносини з опозицією. Проте таке «послаблення» призвело до падіння впливовості президента, тому невдовзі в країну повернулись репресії як це було за правління його батька. У 2005 році Асад вивів сирійські війська з сусіднього Лівану під тиском Заходу. Це обурює місцевих націоналістів. Диктатор активно шукав вихід із ситуації — і знайшов його в Асмі. Інтелігентна, добре освічена й стильна дружина з Британії мала б полегшити йому спілкування з демократичними країнами. Так Асма стала публічною особою та почала піарити чоловіка.
У цьому їй допомагало міжнародне агенство Bell Pottinger (яке у свій час консультувало Маргарет Тетчер під час декількох її виборчих кампаній). На думку агенства Асма мала виглядати «вишуканою» жінкою, що переймається культурою та благодійністю. У статусі неофіційної дипломатки вона презентувала Сирію на різних міжнародних майданчиках та приймала зіркових гостей, як, наприклад, Анжеліну Джолі та Бреда Пітта, які у статусі послів доброї волі ООН у 2007-му відвідали Сирію.
Дружина також допомогла Башару покращити репутацію і всередині країни. Вона досконало вивчила підзабуту в Британії арабську, заснувала Фонд розвитку Сирії, який займався просвітницькими й культурними проєктами. Загалом із роллю представниці мʼякої сили Асма справлялась добре як всередині країни, так і для зовнішньої авдиторії. Ще у грудні 2010-го вона розповідала французьким дипломатам у Парижі про те, як оновлюється Сирія. А вже за три місяці її країна занурилась у провалля громадянської війни.
Louboutins під час революції
«Троянда в пустелі» — так називалася стаття про Асму в американському Vogue. Вона вийшла у 2011-му, у розпал «арабської весни», коли урядові сирійські війська почали воювати з опозицією та сирійцями, що вимагали демократичних змін в країні. За 10 років правління Асада про реформи мови вже не було. Асму закликали вплинути на президента, аби той зупинив війну, але та підтримала Асада.
«Проявить свою позицію чи стане на захист чоловіка?» — запитували тоді ЗМІ. На той момент у Сирії від рук військових вже загинули тисячі цивільних, армія тримала в облозі місто Хомс — рідне для родини Асми. Про першу леді тоді нічого не було відомо. Згодом Асма зʼявилась на публіці — на мітингу на підтримку влади. Невдовзі вона видала окрему заяву. «Башар Асад є президентом всієї Сирії, а не якоїсь її частини». І що вона підтримує його в цій ролі.
У 2012 році стало відомо, що Асма витратила десятки тисяч доларів на одяг, «ювелірні вироби із золотом і дорогоцінним камінням, люстри, дорогі штори і картини». Згадувалася ваза за $2802 в одному з найпрестижніших магазинів Лондону, Harrods та пара туфель Christian Louboutin з кристалами за $4000. Коли Башар починає застосовувати хімічну зброю проти протестувальників, Асма шукає собі в маєток садівника. Вона не засуджує дії Башара і пише, що «якщо ми лишатимемось сильними разом, то зможемо подолати все це».
Із початком бойових дій Фонд розвитку Сирії став одним із небагатьох шляхів надходження в країну міжнародної гуманітарної допомоги, зокрема від ООН. Через те, що ним опікувалась дружина президента, були бодай якісь надії, що допомога дістанеться нужденних і влада цьому не заважатиме. В результаті, у 2010-х були роки, коли більшість іноземної допомоги Сирії проходила через сімʼю Асадів. Тут і знадобились знання Асми у сфері фінансів.
Великий бізнес
Економіка Сирії (те, що від неї залишилося) поділена між Башаром, його молодшим братом Махером та Асмою. Сирія зараз посідає друге місце за індексом найкорумпованіших країн світу. Асади керують Сирією як сімейним бізнесом. І саме корумповані класи забезпечують функціонування цього бізнесу.
Головне дітище Асми — благодійна організація Сирійський фонд розвитку, який вона створила ще у 2007 році. Іншої можливості відправити фінансову та продовольчу допомогу до Сирії благодійні організації не мають. Ця система дозволяє режиму перенаправляти допомогу від тих, кому вона призначена, наприклад, видаючи продукти солдатам, а не цивільним особам.
Фонд не раз звинувачували у нецільовому використанні коштів, отриманих від ООН, а після руйнівного землетрусу минулого року організацію звинуватили у тому, що вона допомагала лише тим, хто лояльний до режиму. Сирійський фонд розвитку вважається одним із ключових джерел доходу сім'ї Асадів. Користуючись допомогою ООН, вона створила велику мережу заступництва, до якої увійшли сирійські польові командири.
Також Асма Асад очолювала так звану економічну раду країни. Вона визначала доступ до ресурсів, зокрема субсидії на продукти та паливо. В Сирії було неможливо розвивати бізнес, не співпрацюючи з подружжям Асадів. На них працювали спеціальні служби, що постійно шукали приводи брати великі штрафи з бізнесменів.
«Віджати» в родичів
Ще один бізнес Асми — один з найбільших мобільних операторів Сирії Syriatel. Його родина Асадів відібрала у найбагатшого сирійця і двоюрідного брата Башара — Рамі Махтуфа. Десятки років він контролював найбільші компанії країни включно з мобільним оператором Syriatel. Під кінець 2010-х основні його активи перейшли під контроль Фонду розвитку Сирії.
Також Асма відкрила мережу магазинів техніки Emmatel, названу на честь свого «британського» імені. Вона працює з поправкою на матеріальний стан більшості сирійців: торгує дешевими китайськими смартфонами чи смарт-годинниками, які вже були у використанні. Але бізнес іде успішно: крамниці Emmatel були тих регіонах Сирії, які Башар Асад не контролює.
Також Асма Асад була залучена у торгівлю нерухомістю, зброєю й нафтою, в тому числі з терористичними організаціями типу «Ісламської держави». Ще один метод «ведення справ» подружжя — вимаганням грошей у сирійських бізнесменів. Наприклад, у 2019 році їх зібрали в одному з готелів Дамаска та наказали внести мільйонні суми на рахунки центрального банку країни аби стабілізувати курс ліри. Для розуміння: сирійська ліра неабияк обесцінилась за час правління Асада. До війни 2011 року долар продавався за курсом 47 сирійських лір, а 2023 року цей показник склав 14 000 лір.
У 2020-му США називали Асму «однією з найвідоміших військових спекулянтів» у Сирії та разом з ЄС наклали на неї санкції. Майкл Помпео, колишній держсекретар США, тоді заявив, що вона «найбезсовіснішим чином» наживається на війні в Сирії.
Спадкоємці престолу й соцмережі
У Башара та Асми троє дітей, але про них відомо вкрай мало. Найстарший — Хафез (народився 2001 року) у 2023 році із відзнакою закінчив механіко-математичний факультет МГУ (московський госунівєрсітєт), здобувши ступінь магістра математики. Він захистив дисертацію з теорії чисел. Володіє російською та англійською мовами. Він також став на бік свого батька у війні, сказавши, що «населення і уряд єдині проти загарбників, які захоплюють країну».
Про Зейн Асад (народилася 2003 року) відомо небагато. У 2020 році опозиційні ЗМІ писали, що молодий військовий сирійської армії зник після того, як опублікував у соцмережах відео, у якому зізнавався в коханні до неї. Також вона кілька разів з’являлася на публіці як волонтерка із Сирійського фонду розвитку, який курирувала її мати. Про молодшого, Каріма, відомо тільки те, що він народився 2004 року і кілька разів з’являвся на фото разом із батьками.
Після «перїзду» до москви, поки що невідомо, як подружжя Асадів продовжить використовувати свої офіційні соціальні мережі. Раніше Асма користувалася ними доволі активно. Так, Instagram «Президентства Сирії», який завели в 2013 році, має 349 000, а YouTube-канал — понад 45 000. В Instagram та на YouTube Асма часто розповідала про гуманітарну сферу країни, показуючи, як вона бере участь в народному житті: від вручення дипломів у сирійському університеті до прогулянки по столиці з чоловіком.
До вигнання з країни Асма намагалася бути доволі публічною особою. П’ять років тому вона захворіла на рак грудей — і не стала тримати це в секреті. Тоді під її постами в Instagram навіть з’явився хештег #brave (#смілива). Поступово Асма вилікувалась. У травні цього року зʼявилось нове повідомлення: у першої леді Сирії лейкемія. Вона записала відео про те, що боротиметься і з цією хворобою. Але буде вже це робити, живучи в росії.