🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олексій ДзюбаІсторії
4 грудня 2024, 09:03
2024-12-04
Позбувся санкцій, залучив $700 млн, збиратиме дані в data-центрах. Як на Заході розквітає «неросійський» Yandex
Днями колишня материнська компанія російського Yandex, нідерландська Nebius залучила $700 млн. Серед інвесторів — поважні міжнародні компанії й фонди. Зокрема, Nvidia, Accel Partners LP та Orbis Investments.
За неповні 3 роки повномасштабного вторгнення росії в Україну, європейській частині Yandex вдалося відділитися від російської «дочки», «відбілитися» і почати зростання в Європі. «Ми тепер західна компанія», — каже CEO Nebius Аркадій Волож, який стояв біля витоків російського Yandex і половину свого життя присвятив роботі в ньому.
Розповідаємо, з чим «неросійський» Yandex прийшов у Європу, як будує бізнес на «уламках» колишньої величі та які ризики це може мати не лише для технологічного світу.
Зазвичай ми сприймаємо «Яндекс» як російську компанію з центром в москві. Він був заснований в 1997 році й більше відомий в світі під маркою «російський Google». Це не лише пошуковик, але і ряд інших продуктів: карти, електронна комерція, реклама, транспорт тощо.
Біля витоків «Яндекс» стояв зараз 60-річний російський олігарх Аркадій Волож. Математик за освітою, він із 2000 року став генеральним директором компанії, яка зробила Аркадія мільярдером. В 2013 році його особисті статки оцінювали в $1,1 млрд.
Справа в тому, що «Яндекс» заробляв не лише на рідному ринку та країнах-сусідах рф. Материнською компанією російського техгіганта є нідерландський холдинг Yandex N.V., який вийшов на біржу Nasdaq у 2011 році, після чого через три роки відбулося вторинне розміщення акцій уже на московській біржі.
Yandex N.V. як публічна компанія почувала себе більше, ніж чудово, досягнувши піку ринкової капіталізації в $31 млрд наприкінці 2021 року. Але все змінилося з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Тоді біржа Nasdaq припинила торги акціями через санкції проти компанії.
Спочатку Nasdaq заявила, що повністю виключить Yandex із біржі. Однак компанія подала апеляцію, і Nasdaq погодилася зберегти лістинг (розміщення акцій), але призупинити торгівлю, поки нідерландська компанія проходила процес розриву всіх російських зв’язків.
Санкції працюють
У червні 2022 року Європейський Союз опублікував шостий пакет санкцій проти рф. Під санкції потрапив і Аркадій Волож. Акції компанії на цій новині впали на 14%. Після цього бізнесмен «негайно» пішов у відставку з посади гендиректора Yandex N.V. та вийшов із ради директорів.
ЄС обгрунтував включення Воложа до списку санкцій тим, що акціонерами й інвесторами «Яндекса» є російські держбанки «Сбер» і ВТБ. Також зазначається, що в 2019 році «Яндекс» погодився на реструктуризацію, що дала «золоту акцію» Фонду громадських інтересів, через який уряд рф отримав право вето на ключові рішення. Також «Яндекс» звинувачують у просуванні російських державних медіа та видаленні контенту з критикою Кремля.
На той час гендиректор групи компаній «Яндекс» Аркадій Волож із статками $2,3 млрд займав 64-те місце в рейтингу 200 найбагатших бізнесменів росії за версією Forbes. У 2018 році Волож та члени його сімʼї отримали паспорти Мальти за програмою громадянство в обмін на інвестиції.
Хоча роком раніше це зовсім не заважало мільярдеру водити екскурсію владіміру путіну по офісу компанії до її 20-річчя:
«Відбілювання» імені
Почався довгий процес розділення «Яндекса» на дві частини: російську і європейську. Він вступив у завершальну стадію в лютому цього року, коли Yandex N.V. оприлюднила свою стратегію виходу. Усі її російські активи, які також становили левову частку її бізнесу, будуть продані російському консорціуму за $5,4 млрд, де $2,5 млрд будуть сплачені готівкою, а решта — власними акціями компанії. Урешті-решт російська частина компанії відійшла структурам, пов’язаним із «Лукойл» і «Газпромом».
Сама угода більше була схожа на розпродаж, який склав половину ринкової капіталізації «Яндекса» на той час. Головна причина «здешевіння» — російський закон, який вимагає обов’язкової знижки у розмірі щонайменше 50% для будь-якого продажу акцій за участю материнських компаній, зареєстрованих у країнах, що вважаються «недружніми» для рф. Нідерланди, як підписант із боку ЄС, що наклав санкції на росію, підпадають під цю категорію.
Поки відбувався розподіл, Аркадій Волож дещо змінив свою офіційну біографію. Тепер він став «ізраїльський технологічний підприємець, що народився в Казахстані, вчений в галузі комп’ютерних технологій, інвестор і філантроп. З 2015 року живе в Ізраїлі». Останній факт, як ми бачимо з відео вище, не заважав олігарху звітувати перед путіним в рф. «Яндекс» у біографії Воложа позначений як «одна з найбільших інтернет-компаній у Європі».
Наступним кроком у «відбілюванні» репутації стало засудження Воложом російського повномасштабного вторгнення в Україну. За словами бізнесмена, два роки під санкціями не ідуть ні в яке порівняння зі стражданнями, які щодня відчувають жителі України. Він назвав вторгнення в Україну «варварством» і «кінцем епохи» для росії.
Віра інвесторів у новий бізнес
У березні цього року ЄС зняв санкції з Аркадія Воложа за його проханням, яке він висловив раніше.
У липні Yandex N.V., зареєстрована в Нідерландах, остаточно завершила операцію з продажу свого російського бізнесу. Після схвалення акціонерів вона стала називатися Nebius Group і зосередилась на розвитку власних проектів. Аркадій Волож буде курувати процес як генеральний директор фірми.
У жовтні американська біржа Nasdaq відновила торги акціями Nebius Group. Папери торгуються під назвою NBIS. «Перерва», яка тривала з лютого 2022 року, закінчилась.
У грудні Nebius залучив $700 млн від інвесторів. Серед них були Nvidia Corp., Accel Partners LP і Orbis Investments. Метт Вейганд, партнер Accel, який очолив інвестиційний раунд, увійде до ради директорів Nebius. Компанія очікує отримати річний дохід (ARR) до кінця 2025 року від $750 000 до $1 млрд. Залучені кошти Nebius витратить на випуск 33,3 млн акцій по $21 кожна. Попередні плани щодо викупу акцій компанія відкладає.
Після продажу російського бізнесу в нової компанії немає боргів і більше $2 млрд на рахунках. Усе це, на думку Воложа, робить Nebius привабливим для інвесторів.
Цікаво, що рінше російським інвесторам із «Кремнієвої долини» чудово вдавалося знайти спільну мову навіть з українськими колегами і навіть в розпал повномасштабного вторгнення рф. Процес становлення Nebius показує, що технологічний Захід готовий «заплющувати очі» на можливі ризики співпраці з експрацівниками російського «Яндекса». Водночас не маючи остаточних гарантій, що чутливі дані про ШІ-розробки не потраплять в сьогоднішню росію завдяки новій компанії Аркадія Воложа.
Європейський Nebius
Волож просив у Кремля забрати чотири бізнеси: хмарний, безпілотні авто, розмітку даних для ШІ та освітній проєкт для IT-фахівців.
У результаті до складу Nebius Group увійшло чотири бізнеси:
— Nebius AI (ексЯндекс.Хмара) — хмарні рішення для ШІ та продаж доступу до обчислювальних потужностей ШІ-бізнесу;
— Toloka AI (екс«Толока») — проєкт для тренування нейромереж (екс-«Толока»);
— TripleTen — edtech-платформа для підготовки IT-фахівців у США (екс-«Яндекс.Практикум»);
— Avride — розробник технології безпілотного водіння Avride (екс-Yandex Self-Driving Group), який розташований в Техасі.
При цьому залишається питанням, як ці продукти, які створювалися в рф і на базі «Яндекс» повністю «відділилися» від «дочки» в технічному плані.
Побудова дата-центрів
Основна ставка компанії зараз — на стрімкий розвиток ШІ в світі. Саме Nebius AI має стати для холдингу основною компанією зі стійкою бізнес-моделлю — основною «кешгенеручою» ногою, каже Волож.
«Ми створюємо повнофункціональну інфраструктуру для забезпечення бурхливого зростання світової індустрії штучного інтелекту, включаючи крупномасштабні кластери графічних процесорів, хмарні платформи, а також інструменти та послуги для розробників», — кажуть у Nebius.
Основними клієнтами Nebius мають стати ШІ-стартапи, які слідом за найбільшими гравцями роблять або власні нейромережі, або додатки на їхній основі. Інфраструктура для розвитку ШІ — зараз одне з головних питань індустрії: усім не вистачає дата-центрів та електрики.
Головний актив Nebius — дата-центр у фінському місті Мянтсяля (за 60 км від Хельсінкі), який «Яндекс» збудував у 2014 році та використав для роботи своїх зарубіжних компаній. У 2022 році, після початку повномасштабної війни в Україні, його було відключено від електроживлення, але в результаті він запрацював знову.
Зараз компанія позиціонує себе як розробника повної інфраструктури штучного інтелекту з планами щодо великомасштабної мережі GPU (блоків обробки графіки), щоб стати провідним гравцем у Європі. Це стало можливим завдяки його центру обробки даних у Фінляндії й чинному партнерству з Nvidia, яке тягнеться ще від російського «Яндекса».
Волож каже, що Nebius планує потроїти потужність свого поточного об’єкта у Фінляндії, плануючи досягти майже 100 мегават. Проте найближчими роками компанія планує розпочати будівництво додаткових центрів обробки даних по всій Європі.
Порятунок інженерів із рф
За словами Воложа, він зміг виступити із заявою щодо засудження російського повномасштабного вторгнення в Україну лише в серпні 2023 року тому, що не хотів наражати на небезпеку співробітників, які знаходилися в росії і хотіли виїхати. «Якби я відразу сказав те, що дійсно думав, ми б зараз знаходилися в іншій ситуації. Ймовірно, ми сьогодні не сиділи б тут».
У Nebius Group із «Яндекса» перейшли 400 інженерів з досвідом розробки штучного інтелекту, створення хмарних сервісів та інфраструктури для них. Для порівняння, станом на 2024 рік, у OpenAI працює понад 770 співробітників, включно з дослідниками, інженерами й іншими фахівцями.
У 2024 році Yandex N.V. говорив про штат у 1300 співробітників. Усього до початку війни в російському «Яндексі» працювало 21 000 людей.
Сьогодні столиця Нідерландів являється найбільшим осередком компанії з приблизно 500 співробітниками, а решта персоналу розподілена в інших місцях, включаючи Ізраїль, США (Остін, Техас) і Белград (Сербія).
«Російського сліду» немає
Nebius Group не має жодних зв’язків із росією. «Ми тепер західна компанія», — вважає Аркадій Волож.
На його думку, доводити, що Nebius не агент Кремля, не доведеться.
«У перші місяці після нападу ніхто не знав, як реагувати. Пізніше Європа, особливо Нідерланди, зрозуміла, хто саме залишає росію. Яку нагоду це представляє для Європи — прийняти такий потік експертів! ЄС відкрився, наші люди отримали робочі візи».
Приклад російської компанії Kaspersky Lab, продукцію якої було заборонено у США, Волож вважає нерелевантним, оскільки ця компанія завжди залишалася в росії. Тим часом Nebius суворо стежитиме за тим, щоб «жоден байт даних не йшов до москви», а керівництво компанії було «цілком західним».