💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олексій ДзюбаНавколо IT
3 вересня 2022, 10:30
2022-09-03
Дивись, айтішник! Найкращі 10 фільмів і серіалів із помітною участю IT-персонажів
Усі ми звикли до образу айтішника як людини, яка сидить за комп’ютером і щось там кодить. Але IT-спеціалісти можуть бути злими геніями, сексуальними негідниками, просто смішними або ж навіть «обраними». Принаймні так відбувається в кіно і серіалах. Ось наша підбірка кінотворів, в яких айтішник далеко не останній персонаж. P. S. Стіва Джобса в ній не буде, тому що численні екранізації й так постійно нам нагадують про нього.
Почнемо з найпопулярнішого айтішника в добірці. Уже можна було забути, але Нео, перед тим як став Обраним, уночі «перетворювався» на хакера. А вдень його звали Томас Андерсон, він був програмістом, який працював у компанії «Metacortex». Власне, «Нео» — це нікнейм у мережі, за яким його знають інші хакери.
Цікаво, що в «Матриці: Воскресіння», яка вийшла в грудні 2021 року, Томас Андерсон став всесвітньо відомим гейм-дизайнером. За сюжетом, колись він займався розробленням відеоігор «Матриця». Згодом його фірму «Deus Machina» придбала корпорація «Warner Bros». Нові власники хочуть перезапустити проєкт, а Томас мучиться від відсутності сенсу життя.
Майлз Дайсон, «Термінатор 2», 1991
Програміст з корпорації «Кібердайн», який створить новий потужний процесор із залишків електроніки термінатора Т-800 з першої частини фільму. Пізніше на основі цього процесора військові розроблять ідеальний штучний інтелект «Скайнет». Майлз одружений і має двох дітей. Після зустрічі та розмови з Термінатором, він вирішує знищити свої напрацювання.
До зустрічі з головними персонажами фільму, він не підозрював, що його діяльність може виявитися фатальною для людства. Джон, Сара, Дайсон і T-800 проникають у будівлю компанії та починають мінувати лабораторію. Під час перестрілки з копами та Т-1000, програміст дає час сховатися новим знайомим, а сам підриває лабораторію, жертвуючи життям.
Лісбет Саландер, «Дівчина з татуюванням дракона», 2011
«Це жінка, яка ненавидить чоловіків, які ненавидять жінок», — так описував свою героїню її творець, шведський письменник Стіг Ларссон. Її історія дещо схожа на історію Нео. Хакери з усього світу знали Лісбет під нікнеймом «Оса». Дівчина має фотографічну пам’ять і гарні навички маскування.
Її високий рівень інтелекту допоміг довести теорему Ферма. При цьому Лісбет мала важке дитинство. Тому вона замкнута й асоціальна та відчуває труднощі у дружбі й у спілкуванні з людьми. Особливо вороже ставиться до чоловіків, що негідно поводяться з жінками, і отримує велике задоволення від їх викриття та покарання.
Тео, «Міцний горішок», 1988
Тео — веселун і геніальний хакер з банди терористів Ханса Грубера, яка захопила офісну вежу «Накатомі Плаза» і проти якої виступив головний герой Джон МакКлейн. Він швидкий в роботі та зарозумілий: жартував щоразу, коли хтось гинув. Айтішник був «мозком» терористичної групи — зламати суперсейф чи шпигувати через камери — для нього не проблема.
Цікаво, що Тео майже вдалося втекти з місця події після провалу захоплення, але його зупинив водій лімузина, відправивши в нокаут. Подальша доля хакера невідома. Скоріше за все, його заарештувала поліція та відправила до в’язниці. Фактично він єдиний терорист, який точно вижив і не зіткнувся з Джоном МакКлейном.
Стенлі Джобсон, «Пароль «Риба-метч», 2001
Дещо вже призабутий кримінальний бойовик з Джоном Траволтою та Х’ю Джекманом в головних ролях. Саме останній грає кіберзлочинця, який відсидів 2 роки за свою діяльність. Суд назавжди заборонив йому підходити до комп’ютера. Проте на Стенлі Джобсона виходить один з кримінальних авторитетів.
І саме після цього відбувається стрес-співбесіда хакера в поєднанні з інтимним моментом. Стенлі за хвилину ламає сервер Міноборони США. Після цього йому пропонують за $10 млн створити шкідливого «хробака», який «викраде» мільярди доларів у таємного урядового фонду. Якщо айтішник може бути секс-символом, то, напевно, це саме той варіант.
Айтішниця госпіталю Святого Бонавентури. В перших сезонах Лея була одержима автівками та хотіла відкрити власну справу. Однак після невдачі почала шукати для себе нове заняття в житті. Так вона почала відповідати за IT в лікарні, де розгортаються головні події «Хорошого лікаря», присвяченому геніальному медику-аутисту Шону Мерфі, хлопцю Леї.
Лея — справжня спеціалістка своєї справи. Одного разу вона врятувала госпіталь від серйозної хакерської атаки. Тоді зловмисники «поклали» ПЗ лікарні та вимагали мільйонний викуп. Її керівники майже погодилися заплатити, але дівчина здолала шкідливий вірус, зекономивши роботодавцеві круглу суму.
Елліон Олдерсон, серіал «Містер Робот», 2015-2019
Як же підбірка без цього серіалу. Елліот Олдерсон — старший інженер з кібербезпеки компанії Allsafe Cybersecurity. Він страждає на дисоціативний розлад ідентичності та має інші психічні захворювання: депресію та сильну тривогу, які частково впливають на його антисоціальну поведінку та вживання наркотиків.
Це ще одна історія, коли головний герой вдень «хороший і порядний», а вночі прокидається його альтерего. Крім Елліотта на себе звертають увагу Дарлін Олдерсон, його молодша сестра і розробниця шкідливого ПЗ. А також Вайтроуз — трансжінка, кібертерорист та голова так званої Темної армії, який паралельно працює міністром державної безпеки Китаю.
Калеб Сміт, «Ex Machina», 2014
Назва фільму відсилає до крилатої фрази «Deus ex machina» (дослівно «бог із машини»), яка означає несподіваний поворот завдяки втручанню сторонніх могутніших сил чи обставин. Програміст Калеб Сміт виграє в лотерею тиждень погостювати в будинку керівника компанії «Блакитна книга» Нейтана.
Будинок розташований далеко від цивілізації та має різних технологій. Нейтан знайомить Калеба з роботом Ейвою. І тут починається спланований керівником компанії тест, в якому завдання машини — довести айтішнику, що вона може не тільки приймати вхідну інформацію, а й усвідомлювати, що ця інформація означає, а також відчувати.
Марк Цукерберг, «Соціальна мережа», 2010
Фрік, відлюдник, геній — всі ці епітети та до сьогодні стосуються Марка Цукерберга — засновника соціальної мережі Facebook, яка вже встигла перетворитися на Meta. Примітно, що ані сам Марк, ані його колеги по компанії не брали участі у створенні стрічки. За його точне екранне втілення відповідав актор Джессі Айзенберг.
У далекому 2003 році студент Гарварду Марк Цукерберг в барі посварився зі своєю дівчиною. Він повертається до гуртожитку і пише блог, щоби дискредитувати її. Після цього зламує сайти гуртожитків, крадучи фото студенток. З цієї, здавалося б, нісенітниці згодом з’явилася одна з найпопулярніших соцмереж сьогодення.
Звичайно, якого персонажа цього серіалу не візьму, потрапиш на айтішника. Але «найконцентрованіший» з усієї банди саме Гілфойл. Канадський мізантроп, спеціаліст з серверів, «заліза» та безпеки. Страшенно розумний, подекуди брутальний, він завжди виступає проти будь-якої несвободи.
При цьому у нього з усієї команди є дівчина. Бертрам постійно тролить свого друга і колегу Дінеша і з усіх сил намагається уникнути звикання та почуттів до нього. В одному з сезонів він навіть написав бота, щоб той чатився з Дінешем замість нього. Але цей трюк, як це часто буває в комедійних серіалах, перетворився на ще одну смішну сцену.
«Менеджер з безпеки – колишній СБУ-ик – постійно всіх підслуховував». Айтішники розповіли про контроль з боку роботодавців
Використання тайм-трекерів, звіти, часті зідзвони, мікроменеджмент і вимоги бути на зв’язку 24/7. Розповідаємо головне з матеріалу DOU про нагляд за IT-спеціалістами.
«Після Jibaro можу собі дозволити бути більш перебірливою в ролях». Інтерв'ю з одеською акторкою, яка зіграла в найвіртуознішій серії Love, Death & Robots від Netflix
У травні стрімінговий сервіс Netflix випустив 3-й сезон серіалу «Любов, смерть і роботи». Його фінальна серія не лише виділяється серед інших графікою, в ній загалом неможливо відрізнити вигаданих персонажів від реальних. Головну роль у ній зіграла українка Аліна Смоляр, яка втілила на екрані образ містичної «Золотої жінки». Ми зв’язалися з акторкою та поговорили про знімання в серіалі, кар’єру в Голлівуді та війну в Україні.
Як можна було пропустити культовий фільм Хакери й Газонокосильщик?
Зате запхати якісь зовсім другорядні серіали