💰 Хочеш вільно розраховуватись криптою? Trustee Plus - криптогаманець і платіжна картка 💳👉
Наталя ХандусенкоУвійти в ІТ
30 листопада 2023, 10:36
2023-11-30
Чи є майбутнє для джунів в українському ІТ і що кажуть в найбільших компаніях країни щодо їх найму
Кількість вакансій для новачків в IT у жовтні 2023-го зменшилася у чотири рази порівняно з аналогічним періодом 2021-го, свідчать дані рекрутингового сервісу Djinni. Натомість кількість кандидатів зросла втричі, а розрив між попитом та пропозицією кратно збільшує конкуренцію.
Так, наприклад, EPAM Systems у 2023 році найняла 419 новачків. У 2021 — вдесятеро більше, 4050, сюди входять айтівці із досвідом роботи до одного року, та трейні-стажерів і випускників вишів. SoftServe найняла у 2023-му утричі менше малодосвідчених айтівців у порівнянні з 2022-м, — 475, пише Forbes.
— «Кількість відкритих позицій на проєктах для джунів практично не зростає», — каже керівник освітніх програм EPAM University Денис Гриньов.
— «Два-три роки тому ми обіцяли абітурієнтові красиве майбутнє, а через війну не можемо цього забезпечити», — сказав співзасновник та член ради директорів SoftServe Тарас Кицмей на Forbes Tech наприкінці листопада 2023-го.
— Серед причин обвалу найму — мала кількість проєктів з-за кордону та глобальна рецесія, пояснює директорка з рекрутингу GlobalLogic Юлія Шмуля. «Іноземні замовники оцінюють потенційні ризики та вважають за краще відкласти реалізацію проєктів в Україні», — додає вона. Прогноз на 2024 рік — невтішний.
Топові спеціальності для IT-джунів на сьогодні
Найпопулярніший напрям для малодосвідчених фахівців у Ciklum — Support — за вакансію змагаються 30 кандидатів. Протягом поточного року компанія найняла 14 джунів на цю спеціальність. Місячна зарплата для менеджерів із підтримки клієнтів — близько $800.
Genesis, Ciklum та GlobalLogic наймають джунів на спеціальності «дизайн», «маркетинг» та Content Engineering. EPAM, SoftServe та Intellias більше наймають на технічні спеціальності.
Чому так мало наймають джунів
За три квартали 2023 року сукупний експортний виторг ІТ-послуг зменшився на 8,4%, як порівняти з аналогічним періодом 2022 року, до $5 млрд. Обсяг ІТ-експорту у вересні — найнижчий за всі попередні місяці 2023 року, свідчать дані Нацбанку.
У компаніях говорять
— «Ми звикли, що IT-індустрія зростає на 20–30% і більше рік до року. Цей рік складніший, бо наші клієнти оцінюють власні ризики як достатньо великі, а контракти зазвичай річні», — говорить керівниця та HR-директорка Luxoft Україна Олена Самборська.
— «Проєкти закінчуються, а нові не приходять», — розповідає віцепрезидент зі стратегічних ініціатив GlobalLogic Андрій Яворський.
— «На поточні замовлення потрібні більш кваліфіковані спеціалісти. Найбільший попит на middle+ фахівців, причому нішевих технологій — цих компетенцій та досвіду не мають айтівці на старті карʼєри, — говорить директорка з рекрутингу GlobalLogic Юлія Шмуля. — Ринок віддзеркалює геополітичну ситуацію, і ми всі маємо надію на швидке відновлення одразу за стабілізацією всіх зовнішніх факторів».
— Найм трейні та джунів — це інвестиція в майбутнє, каже Senior Talent Operations Manager у SoftServe Олександра Толох. «А будь-які інвестиції відбуваються в сприятливий час», — додає вона.
Які перспективи для джунів у 2024
«Наразі запит на залучення спеціалістів рівня джуніор невисокий, і, скоріш за все, він залишатиметься таким і наступного року», — каже Гриньов. Попри невтішні прогнози, у планах EPAM на 2024-й залучити до роботи вдвічі більше молодих спеціалістів, додає він.
Водночас в Infopulse джунів залучатимуть до специфічних напрямів, де спостерігається дефіцит кадрів, каже голова HR-аналітики компанії Валерій Бойко, не уточнюючи, про які напрями йдеться.
У продуктових компаній справи краще. У 2024-му Genesis планує не зменшувати оберти. «Виняток — якщо це суперечитиме стратегіям розвитку бізнесів», — каже People Operations Director Марія Панченко.
Головна мета SoftServe зараз та на 2024-й — продовжувати заводити клієнтів в Україну та наймати саме тут. Серед вакансій у 2024-му будуть пропозиції для спеціалістів різних рівнів. «Конкретних кількісних планів щодо вакансій не маємо, але будемо швидко реагувати на потреби бізнесу чи замовників», — наголосила Толох.
Не тільки Metro та S.T.A.L.K.E.R. 31 українська гра до 31-річчя Незалежності України
31 рік незалежності України — це ще й 31 рік самостійності та нової епохи всієї української творчості. Стосується це й відеоігор. Адже за три десятки років українці встигли створити різні ігри на будь-який смак.
Тож на честь Дня Незалежності ми вирішили згадати 31 гру від українських розробників. І нехай без очевидних Metro та S.T.A.L.K.E.R. не обійшлося, одними ними справа не обмежується. Є тут і призабуті шутери із зовсім іншого часу, і перспективні сучасні проєкти, і вкрай незвичайні інді.
Багато місцевих відеоігор ви можете придбати на фестивалі українських ігор у Steam, тож якщо щось зацікавило — не забудьте перевірити.
Атлас зброї: які ПЗРК і ПТРК Україна отримала від Заходу і використовує у війні з росією
Сили ЗСУ активно використовують ПЗРК і ПТРК, щоби протистояти російським окупантам. Ці відносно прості у використанні комплекси дають змогу зупинити просування важкої техніки супротивника. Вони давно добре зарекомендували себе на полях битв, а видів подібних комплексів достатньо.
Розповідаємо про особливості ПЗРК і ПТРК, що є на озброєнні ЗСУ, а також звідки їх нам привезли.