💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаСтартап
18 листопада 2021, 17:37
2021-11-18
Grammarly коштує втричі дорожче, ніж МХП Косюка, «Кернел» Веревського і Ferexpo Жеваго разом узяті. Як так вийшло?
Останні 2-3 роки стали для української стартап-спільноти бумом розвитку. По-перше, українці генерують тисячі ідей для стартапів, по-друге, кількість угод і успішно закритих раундів інвестицій після ковід-кризового затишшя стрімко зростає.
dev.ua з’ясовував, чому інвестиції в українські IT течуть рікою, і коли цей грошовий потік може вичерпатися.
Український бізнес, який будується роками й, будучи публічним, коштує в рази дешевше. Наприклад, МХП Юрія Косюка на Лондонській фондовій біржі, зараз коштує $845 млн, а найдорожчий агрохолдинг «Кернел» Андрія Веревського на Варшавській біржі коштує $1,23 млрд.
Капіталізація металургійної компанії Ferrexpo Костянтина Жеваго становить $2,22 млрд. І це на сьогодні найдорожчий нетехнологічний публічний бізнес в країні.
Український декакорн Grammarly (онлайн-сервіс, що допомагає користувачам покращувати тексти англійською мовою за допомогою штучного інтелекту, перевіряє і виправляє граматику і стилістику, а ще дає поради, які допоможуть уникати цих помилок у майбутньому) оцінений втричі дорожче, ніж ці бізнеси разом узяті. Та й, мабуть, дорожче, ніж всі українські публічні компанії незалежно від галузі.
А вартість найдорожчих стартапів з українськими засновниками, виходячи з їхніх оцінок (за даними самих компаній після закриття раундів та інформації Forbes Ukraine), становить понад $33 млрд.
Gitlab — $18,4 млрд
Grammarly — $13 млрд
People.ai — $1,1 млрд
Ajax — $500 млн *
Restream $220-250 млн
Jiji — $150-200
Preply — $130-200
Jooble — $110-200 млн
MacPaw $100-300 млн
Depositphoros — $85 млн
При цьому оцінка Grammarly виросла з останнім раундом інвестицій у 200 000 в шість разів, а Gitlab подорожчав після IPO втричі.
У цьому немає нічого дивного, адже основна характеристика бізнесу, який позиціюється як стартап, — венчурне зростання його капіталізації, говорить керуючий партнер TMT Investments Герман Каплун.
«Пройшов ще один рік, і багато компаній подвоїли свою виручку. Якщо інші метрики не погіршилися, то це означає, що вартість таких компаній подвоїлася. А якщо у них ще виріс мультиплікатор в 1,5 рази, то ось вам і потроєння оцінки», — пояснює Каплун.
На думку фаундера Digital Future Олексія Вітченка, основний показник зростання й успішності стартапу — це трекшн — наскільки стартап зміг реалізувати свою бізнес-модель.
Що відбувається?
На думку опитаних венчурних інвесторів в Україні, зростання кількості угод з українськими стартапами — прямий відгомін того, що відбувається на глобальному ринку. Простими словами — у світі занадто багато вільних грошей, які потрібно в щось вкладати.
«Інфляція в США спровокувала велику кількість вільних грошей на ринку. Їх не вигідно зберігати в готівці, тому сьогодні ми спостерігаємо бум інвестування», — говорить Олексій Вітченко.
За словами Євгена Сисоєва, партнера венчурного фонду AVentures Capital, на публічному ринку значно зросли мультиплікатори, і це також відбилося на мультиплікаторах на стадії зростання стартапів.
Він називає три причини того, що відбувається. По-перше, швидкість зростання ІТ-ринку та ІТ-компаній збільшилася. По-друге, більше інвесторів повірили в ще більш світле майбутнє ІТ-компаній. По-третє, як вже говорить Вітченко, на ринку рекордна кількість грошей, в тому числі через новонадруковані гроші, рекордних IPO і рекордних нових фондів.
Вітченко впевнений, що українські стартапи саме тому потрапляють в сферу інтересу інвесторів, але вони могли б залучати і більше — не всі гроші сюди доходять.
Крім того, на стартапи і їх оцінку впливають не тільки мультиплікатори, говорить Каплун. На ціну українських стартапів, за словами Каплуна, також сильно впливає економічна ситуація в Україні й вільні венчурні гроші в країні. «Їх все-таки стає більше. Все як у класиків: попит і пропозиція впливають на ціну», — говорить він.
Чого чекати далі?
Найімовірніше, радість від того, що відбувається не буде довгою.
Герман Каплун каже, що ситуація, що склалася на ринку венчурного інвестування, — парадоксальна. «Парадокс у тому, що українські проєкти за рік і сильно подорожчали, й не подорожчали взагалі», — вважає він.
Як таке може бути? Каплун пояснює, що у світі сильно виросли мультиплікатори, і українські проєкти, орієнтовані на світ подорожчали разом з ними.
За словами Вітченка, поняття юнікорн вже не відповідає тому, що було раніше, — спостерігається безпрецедентна інфляція, гроші знецінилися.
«Тому інвестор вкладає куди завгодно, щоб зберегти ліквідність, у тому числі й у стартапи. І саме тому сьогодні раунди розміром понад $100 млн вже нікого не дивують», — говорить він.
Каплун запевняє, що для компаній з реєстрацією в Україні та за кордоном уготовано Різне майбутнє. «На компанії які зареєстровані в Україні, в яких більшість персоналу і виручки в Україні, які схильні до країнових ризиків, застосовуються країнові дисконти, і вони оцінюються значно дешевше, іноді в рази дешевше», — говорить керуючий партнер TMT Investments.
Компанії, у яких реєстрація за кордоном, більшість бізнесу глобальне, а топ-менеджмент живе і працює за кордоном, мають мінімальний дисконт. «Інвестори сприймають їх як практично американські або європейські компанії, і можуть дисконтувати їх за темпи зростання, слабкі зв’язки з інвесторами, але ніяк не за коріння», — розповідає експерт.
Вас також кусають комарі? Розповідаємо про пристрій від українських стартаперів, який може цьому зарадити
Як зауважив нещодавно один військовий, якой побажав залишитись невідомим, орки, може, й не поцілять, а комарі точно зʼїдять. І від них потерпають зараз багато українців.
Позбавитись від комарів назавжди ефективно й екологічно допоможе гаджет Mosqitter. Цей стартап заснували дві українки — Анастасія Романова та Ольга Дьячук.
Ми вирішили нагадати, що може Mosqitter, про принципи його роботи та особливості, на злобу дня.
(текст від 21 жовтня 2021 року)
Кнопка здоров'я. Українці розробили систему, яка рятує пацієнтів стаціонару від смерті. Вони - переможці IT Arena Lviv 2022
Медичний психолог, який переїхав в Україну з Москви в 2014 році, Іван Осадчий, придумав систему, яка допомагає медсестрі і пацієнтові не втратити один одного в стаціонарі. Його стартап knopka вже працює в декількох лікарнях понад три роки не лише в Україні, а й у Польщі.
Повторюємо історію стартапу-переможця IT Arena Lviv 2022. Текст від 28 вересня 2022 року.