«Війна забрала в мого покоління 10 років життя». Як вчитись IT зараз та після війни 💻
Відділ новинРобота
22 квітня 2022, 15:41
2022-04-22
«Через війну маємо учетверо менше нових клієнтів». СЕО Intellias про війну, мобілізацію айтішників, розвиток компанії та зоопарк в офісі
Колеги з DOU поспілкувалися зСЕО та співзасновником компанії Intellias Віталієм Седлером, який також є президентом Асоціації IT Ukraine. публікуємо 10 найцікавіших тез.
Колеги з DOU поспілкувалися зСЕО та співзасновником компанії Intellias Віталієм Седлером, який також є президентом Асоціації IT Ukraine. публікуємо 10 найцікавіших тез.
Про війну та евакуацію
У нас за день чи два до повномасштабного вторгнення був великий мітинг на всю компанію, де я озвучував свої переконання щодо ситуації: я не вірив, що те, що зараз відбувається, можливо. Проте багато хто все одно готувався, зокрема й Intellias.
З 2014 року у нас є Business continuity planning, з середини 2021-го ми сформували emergency response team з конкретним переліком людей, які здатні швидко ухвалювати рішення. І це нам дуже допомогло.
Коли мене розбудили о пів на шосту ранку, сказали, що почалося, вже за 3–4 години перші автобуси виїжджали з центру і сходу країни, з міст, де є офіси.
Багато інженерів компанії перебували на заході України, зокрема у Львові та Франківську [ще до війни]. Тому процеси евакуації після війни були для нас трошки простішими, ніж для решти, але все одно складними. За тиждень ми перевезли основну частину працівників, і тепер більшість наших людей у безпеці на заході країни. Близько 400, переважно жінок і дітей, ми вивезли за кордон. Дехто лишається в умовно безпечних місцях, як то Київ або Одеса, а хтось, на жаль, перебуває у небезпечних зонах.
Про міні-зоопарк в офісі
У Львові ми маємо великий власний headquarter, в якому можемо робити будь-що.
Оскільки чимало працівників евакуювалися з тваринами, ми зонували шестиповерховий офіс. Перший поверх віддали для переселенців з котами, другий — для власників собак, а третій — для тих, хто виїхав з іншими тваринками. Так вирішили зробити, аби перебування було трохи комфортнішим, поки ми всіх не розселимо по Львову. Це людяний акцент: думати не лише про безпеку, а, наскільки можливо, й про комфорт.
Про команду та найм
До роботи команди повернулися поступово. З четверга по неділю людей активно перевозили, а вже з понеділка близько 80% колег працювали майже у звичному режимі. За півтора тижня ми вийшли на 98% операційності делівері, й відтоді ця цифра тримається. У ковідні часи всі навчилися працювати віддалено, тому зміна розміщення колег не дуже вплинула на операційний процес.
Ми не зупиняємо найм. На початку війни у нас було трохи менше вакансій, але зараз знову 250 відкритих позицій. І ми продовжуємо наймати людей, зокрема в Україні: щонайменше половину вакансій можемо закривати українськими інженерами.
Є негативний тренд у наймі працівників, але він змінюється.
У перші тижні війни багато клієнтів сказали зупинити найм в Україні. Це стосувалося як нинішніх, так і запланованих проєктів, які вирішили не запускати тут, і стали шукати альтернативи. У перші два тижні багато хто «зупинив» Україну в принципі.
Але є і позитивний для нас тренд. У країнах, які поруч (Польща, Румунія, наприклад), набагато важче наймати інженерів швидко: там тривалі notice periods. Тому клієнти все ж погоджуються наймати в Україні, кажуть, мовляв, ми знаємо, що тут є інженери, вони класні, тому йдемо на ризики.
Цей тренд весь час змінюється. Але однозначно є спад: до довоєнних показників найму ще далеко. За минулий рік ми найняли 1500 людей, тому добре відчуваємо, що відбувається.
Про волонтерство та гроші
Звичайно, чимало грошей витрачаємо: на логістику, автобуси, перевезення, на допомогу колегам, країні, у фонди вкладаємо кошти. Оскільки Intellias багато працює в automotive, ми закупили понад 30 автомобілів для армії: частина вже на місцях, частина в дорозі. Це, власне, одна зі змін, які відбулися в компанії — суттєві витрати. Але я до цього ставлюся спокійно: ми повинні це робити з огляду на ситуацію.
Про клієнтів
Зараз заходить мало нових клієнтів: за останні півтора місяця, може, двоє. Зазвичай ми за рік додаємо 50–70 нових, тобто від чотирьох до восьми на місяць. Виходить, зараз маємо в чотири рази менше. Бізнес відкладає рішення, думає, чи йти з українською компанією в Східну Європу.
Для Intellias відповідь лише одна: треба швидко виконати нашу global delivery strategy, яка вже й так була розписана. Тепер ми її виконуємо не за два роки, а за 6–9 місяців. Це шанс для компанії зберегти й наростити бізнес, бо ми маємо амбітні плани, попри війну.
Наше завдання — знайти правильний баланс між глобалізацією і зростанням в Україні. Враховуючи об’єми бізнесу, попиту, думаю, це посильно, й ми можемо зростати паралельно.
Про розвиток і нові офіси
У світі є три основних ринки з інженерами: Східна Європа, Латинська Америка і Південно-Східна Азія. Глобальна компанія має бути у всіх трьох макрорегіонах. План найму Intellias — 700–800 людей поза межами України до кінця року (в Україні в гіршому випадку — близько 300).
Відповідно до global delivery strategy, вже відкриваємо офіси в Португалії, Іспанії — думаю, за кілька тижнів. У Хорватії вже відбувається юридичний процес, найм.
Офіс у Сербії закрили. Ми почали стафити людей, але з погляду політики зрозуміло, що перебувати там, де від уряду немає суттєвої підтримки України, неправильно. Шкода, бо у Сербії багато інженерів, і молоді люди все розуміють, як і в Україні. Коли почалася війна, дуже скоро ми перенесли балканський офіс з Сербії до Хорватії.
Дивимося й на Болгарію: шукаємо того, хто запускатиме бізнес там. Польща майже home market для нас — додаємо там ще три офіси. Кожна українська компанія, яка говорить про глобалізацію, йде у Польщу і Грузію, і це збільшуватиме конкуренцію. Офіс у Грузії ми відкладемо на пізніше, бо туди поїхало багато росіян.
Україна — я буду завжди повторювати — це найкращий ринок для IT-бізнесу, і він таким був багато-багато років.
Про мобілізацію
Чому потрібне відтермінування мобілізації? Є клієнти, які мають команду з 20 людей і половина з них — критичні, тобто, якщо їх забрати, весь оперейшн може посипатися. Тому нам треба пояснювати державі, що, коли мобілізують тимліда, без нього може не бути роботи для команди з сімох людей, наприклад. А без цих сімох людей проєкт на 20 людей в принципі для клієнта не має сенсу, тож він може забрати його з України.
Про виїзд айтішників за кордон
Щодо можливості тимчасового виїзду. Мова не про те, щоб спеціалісти тікали з країни. Перший шок минув, і коли клієнти чують, що наші люди ще довго не зможуть приїхати до них, кажуть, що це їм не підходить, дивляться в бік Польщі, Бразилії, Індії. Можливість тимчасового виїзду стосується 5% персоналу: виїхати під певні зобов’язання, побути з клієнтом, потім повернутися в Україну. Мені здається, це допоможе бізнесу забезпечити стабільність. А в Україні зараз є дуже мало індустрій, які стабільні, працюють і підтримують економіку.
Про перспективи IT
Якщо Закарпаття буде привабливим (а над цим ми працюємо), айтівці там залишаться, витрачатимуть гроші: будуватимуть будинки, купуватимуть квартири, автомобілі, ходитимуть у ресторани. І це для них більш важливо, ніж сплачений податок у бюджет регіону. Intellias почала запускати офіс в Ужгороді місяць чи півтора тому, коли стало зрозуміло, що буде рух на Закарпаття.
Розвиток Intellias в України залежить від ситуації на фронті. Є близько 300 позицій, які ми хочемо заповнити в Україні до кінця року. Протягом квітня наймемо кілька десятків людей. А далі все залежить від того, як буде розвиватися війна. Якщо все буде погіршуватися, коригуватимемо свої дії.
Ми маємо змогу вкладати в Україну далі та створювати тут робочі місця. Як швидка і гнучка компанія, ми завжди підлаштуємося і робитимемо те, що можливо в конкретних умовах.
IT однозначно витримає цю війну, сумнівів немає, бо ми гнучкі, можемо працювати в різних умовах.
«Як безхатько я ходив по підвалу й шукав хоч пакет або ганчірку для миття підлоги, щоб одягнути на себе». Історія айтішника, який виїхав з розбомбленого Ізюму
На Reddit користувач з ніком strong_dragonfly_972 опублікував історію про те, як евакуювався з Ізюму в Харківській області, де зараз тривають запеклі бої. dev.ua публікує історію хлопця від першої особи, щоб зберегти емоції та настрій українця.