💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Наталя ХандусенкоТаке життя
20 листопада 2023, 15:05
2023-11-20
Від ІТ до фермерства: дві історії айтівців, які не побоялися почати свої бізнеси з нуля
Бум ІТ-сектору породив багато історій світчерів. Але ці дві історії зовсім протилежні: Ксенії, яка поміняла ІТ на бізнес органічних добрив та Володимира, який став сіті-фермером.
Ксенія Костенко після школи навчалася на факультеті кібернетики й досить довго працювала за спеціальністю у сфері ІТ. Це була добре оплачувана робота, яка їй подобалася.
Якось відчула, що велике місто на неї давить, і захотіла будинок у селі. Стала орендувати землю в Бучанському районі.
«Вчилася землеробства вже в процесі. Землі в мене небагато, тому я шукала вигідні ніші саме для маленького фермерства, — розповіла Ксенія в інтерв’ю „ШоТам“. — Батько мого друга — професійний еколог запропонував виготовляти гранульований послід. Так у мене зʼявився вектор руху, і я почала заглиблюватись у тему. Досліджувала і невдовзі запатентувала власну технологію— унікальну методику з добавками, якої навіть у світі не роблять».
Що більше Ксенія працювала, то більше зʼявлялося попиту, і не лише серед органічних фермерів, а й звичайні аграрії стали звертатись. Так до повномасштабного вторгнення у неї були поля, за які більше відповідала сама Ксенія, та бізнес органічних добрив, де найняла виконавчу директорку.
Повномасштабна війна почалася для жінки неочікувано та зруйнувала все, над чим та працювала. Окупанти розтрощили її дім, розікрали обладнання та спалили транспорт, а поля ще довго лишалися замінованими. Та жінка почала відновлювати роботу: відремонтувала обладнання, наймає людей та мріє запустити лінію з перероблення овочів. Якщо порівнювати нинішню роботу з довоєнним рівнем, то зараз фірма працює всього-на-всього на 10%.
Володимир Мироненко
Айтівець з Харкова Володимир Мироненко через війну мусив переїхати до Івано-Франківська. На новому місці він разом зі своєю дівчиною Веронікою перетворив власне хобі у бізнес.
Володимир каже, його ферма розрослася з одного любительського стелажа. Починав із базових рослин — гороху, соняху та редиски. Потім почав вирощувати деякі культури для закладів харчування. Також вирощують багато квітів, які беруть ресторани для десертів або напоїв.
Сьогодні лоточки з продукцією їх ферми «Micro Green Прикарпаття» можна побачити навіть у найбільших супермаркетах. За словами Володимира, його основним бізнес-консультантом на початку нової справи став YouTube.
Згодом мікрозелень з ферми Володимира Мироненка з’явилась не тільки у місцевих крамницях, а й у сусідніх містах Тернополі та Чернівцях. І на цьому молоді підприємці не збираються зупинятись, пише SEEDS.