💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаІсторії
31 серпня 2024, 12:14
2024-08-31
Кар'єрний зліт Сатьї Наделли: як випускник факультету комп'ютерних наук перетворив Microsoft на титана з $3 трлн
Цього року Сатья Наделла святкує десятиріччя на посаді генерального директора Microsoft. Сатья Наделла став третім генеральним директором Microsoft майже десять років тому. Колишній інженер реформував корпоративну культуру компанії та сприяв її зростанню завдяки інноваціям та партнерству. Пропонуємо ознайомитися з його раннім життям та кар'єрним зростанням від студента-інженера до генерального директора компанії зі статком у $3 трлн.
Коли 4 лютого 2014 року Сатья Наделла обійняв посаду генерального директора Microsoft, компанія перебувала у скрутному становищі. Windows 8 була катастрофою. Співробітники Microsoft постійно боролися за верховенство за лаштунками. А тим часом споживачі та розробники втрачали віру в компанію, співзасновником якої був Білл Гейтс.
Та часи змінилися. У січні, коли Наделла наближався до десятиріччя свого керівництва, Microsoft обігнала Apple і стала найдорожчою публічною компанією світу вартістю понад $3 трлн, хоча пізніше Apple повернула собі корону першості.
Це відродження стало можливим завдяки кмітливому підходу Наделли до партнерства, відданості інноваціям та зміні корпоративної культури. Ось як 57-річний Наделла проклав собі шлях до вершин Microsoft і здійснив цей вражаючий поворот.
Виховання та освіта
Сатья Нараяна Наделла народився в Хайдарабаді, Індія, 1967 року. Його батько був державним службовцем, а мати — професором стародавньої мови санскрит.
З юних років Наделла хотів стати професійним гравцем у крикет і грав у школі. Однак він зрозумів, що його спортивний талант переважає пристрасть до науки і техніки.
Сатья Наделла був хорошим учнем, але не видатним. «Я не був такий гарний у навчанні. Я не пішов до елітного Індійського технологічного інституту (ІІТ)», — згадує він, повідомляючи у своїх мемуарах, що провалив вступний іспит. Тож замість цього він продовжив навчання в Маніпальському технологічному інституті (MIT). Молодий Наделла хотів вивчати інформатику, але не зміг потрапити в потік. Тому натомість він зайнявся електротехнікою, припускаючи, що це допоможе йому наблизитися до комп’ютерів і програмного забезпечення. На щастя, його здогадка виявилася правильною!
У 1988 році Наделла отримав ступінь бакалавра електротехніки в Маніпальському технологічному інституті. «Я завжди знав, що хочу будувати», — сказав він одного разу.
В інституті не було комплексної програми з комп’ютерних наук, тому він поїхав до США, щоб навчатися в Університеті Вісконсіна-Мілуокі, який закінчив у 1990 році.
Пізніше він отримав ступінь MBA в Чиказькому університеті.
Привіт, Microsoft
Наделла приєднався до Microsoft у 1992 році і протягом наступних двох десятиліть піднімався по кар'єрних сходах, перш ніж стати генеральним директором.
Він залишився в США після університету і влаштувався на роботу в технологічну команду Sun Microsystems, на той час однієї з найбільш інноваційних технологічних компаній.
Але в 1992 році він приєднався до Microsoft, де співзасновник Білл Гейтс все ще був генеральним директором, а Windows тільки починала свій шлях до світового панування.
«Я чітко пам’ятаю, як у 1992 році зайшов у 22-й корпус Microsoft з думкою, що це найкраща робота на землі, і мені більше нічого не потрібно», — казав Сатья в інтерв’ю генеральному директору LinkedIn Райану Росланскі.
Першими проектами Наделли були нещасливий продукт Microsoft — інтерактивне телебачення та операційна система Windows NT. Він з дитячим обличчям також допомагала презентувати Visual Basic від Microsoft у телемарафоні для розробників, що проходив приблизно в 1993 році.
Рання кар'єра
У перші роки роботи в Microsoft Наделла вражав своїх колег та керівників тим, що кожні вихідні їздив з кампусу Microsoft у Редмонді, штат Вашингтон, до Чикаго, щоб закінчити ступінь MBA.
У 1999 році Наделла отримав свою першу керівну посаду — віце-президента новоствореного Microsoft Central, набору веб-сервісів для малого бізнесу, що включав хостинг веб-сайтів та електронну пошту.
У 2000 році Microsoft отримала свого другого генерального директора Стіва Балмера. А ще через рік Наделла був підвищений до корпоративного віце-президента Microsoft Business Solutions.
До 2007 року Сатья зробив ще один крок вгору по кар'єрних сходах. Його призначили старшим віце-президентом Microsoft Online Services, що дозволило йому керувати пошуковою системою Bing, а також ранніми онлайн-версіями Microsoft Office та ігровим сервісом Xbox Live.
У лютому 2011 року Наделла був призначений президентом підрозділу серверів та інструментів. Підрозділ охоплював продукти для центрів обробки даних, такі як Windows Server та бази даних SQL Server.
Проблеми Microsoft і нова посада
На початку 2010-х років компанія Microsoft зіткнулася з проблемами. На стороні ПК Windows 8 була катастрофою, iPhone та Android випереджали телефони на Windows семимильними кроками, а Bing просто не міг пробитися до пошукового домінування Google.
Компанія зіткнулася з антимонопольним позовом від Європейського Союзу, а ціна її акцій продовжувала падати.
У серпні 2013 року втомлений Балмер оголосив про свій відхід, що спричинило пошук нового генерального директора. До складу пошукового комітету увійшли Балмер і Гейтс.
У лютому 2014 року, після численних чуток і спекуляцій, Наделла був оголошений генеральним директором за підтримки Балмера і Гейтса. Він отримав компенсаційний пакет у розмірі $84 млн за перший рік роботи.
Наделла швидко завоював прихильність співробітників, швидко запровадивши значні зміни, намагаючись направити корабель і повернути клієнтів. Коли він очолив компанію, він надіслав електронного листа, в якому закликав Microsoft «надати пріоритет інноваціям, які зосереджені на нашій основній цінності — розширенні можливостей користувачів та організацій».
Партнерство з конкурентами
Наделла довів, що він не боїться струсити ситуацію і надихнути компанію, уклавши партнерство з конкурентами, включаючи Apple, Google і Amazon. Він почав з того, що прийняв конкуруючу операційну систему Linux для хмари Azure — колись це було немислимим кроком.
Але незабаром Наделла керував випуском Microsoft Office для Apple iPad; витратив $2,5 млрд на купівлю Mojang, студії, що стоїть за популярною грою Minecraft; і випустив першокласні додатки для iPhone та Android, включаючи Outlook. Інновації також призвели до розробки HoloLens, суперфутуристичних голографічних окулярів Microsoft, та першого ноутбука Surface Book.
Коли щось не працювало, він не боявся відмовлятися від проєктів, наприклад, відмовився від Windows 9, щоб перейти на досконалішу Windows 10.
Філософія Nadella полягає в партнерстві та забезпеченні доступності програмного забезпечення та послуг Microsoft, де б не знаходилися клієнти, навіть якщо це не Windows.
Так, у 2015 році Наделла використовував iPhone на сцені під час заходу, щоб продемонструвати свої улюблені програми Microsoft. Його попередник Стів Балмер, як відомо, зробив вигляд, що тупцює на одному з них на зборах компанії.
Стиль лідерства
Підхід Наделли до лідерства був визнаний як такий, що реформував культуру компанії. Багатьом працівникам подобається його стиль керівництва, який наголошує на навчанні та помилках як на захисті від надмірної самовпевненості та зарозумілості.
Згадуючи про більшу мету своєї організації, Наделла пише: «Microsoft завжди проявляла себе найкращим чином, коли спрямовувала особисту пристрасть на досягнення ширшої мети. Windows Office, Xbox, Surface, наші сервери та Microsoft Cloud — усі ці продукти стали цифровими платформами, на яких люди та організації можуть будувати свої мрії».
Наделла повністю відповідає світогляду своєї організації, ставлячи алхімію мети, інновацій та співчуття в центр усього, що він переслідує, — від продуктів, які випускає його команда, нових ринків, на які вони виходять, до працівників, клієнтів і партнерів, з якими вони працюють. с.
Особисте життя
57-річний Наделла та його дружина Ану мають трьох дітей і живуть у Бельв’ю, штат Вашингтон. Їхній старший син, Зайн, народився з важким церебральним паралічем і потребував спеціалізованого догляду. Він помер у 2022 році у віці 26 років.
«Стати батьком сина з особливими потребами стало поворотним моментом у моєму житті, який сформував мене таким, яким я є сьогодні», — написав Наделла в есе на LinkedIn у 2017 році.
Він назвав Заїна «радістю нашої сім'ї, чия сила і теплота надихають і мотивують продовжувати розширювати межі того, що можуть зробити технології».
Наделла сказав, що цей досвід заохотив його до емпатії, і в інтерв’ю Good Housekeeping зазначив, що це справило глибокий вплив на те, як він мислить, керує і ставиться до людей.
Сплеск придбань Наделли
Під керівництвом Наделли Microsoft зробила деякі зі своїх найбільших придбань, включаючи купівлю LinkedIn за $26 млрд у 2016 році, придбання сайту для обміну кодом GitHub за $7,5 млрд у 2018 році та угоду з видавцем відеоігор Activision Blizzard за $69 млрд у 2023 році.
Наделла сказав, що у нього є два основні критерії, коли він розглядає придбання: яку цінність Microsoft може додати і наскільки це має фінансовий сенс.
Що далі
Наделла був зайнятий. І інвесторам це подобається: З 2014 по 2015 рік, його перший рік, акції Microsoft підскочили на 14%.
Але за останнє десятиліття вони злетіли до нових висот, і Microsoft почала цей рік з того, що потіснила Apple з першого місця, ставши найдорожчою публічною компанією світу і лише другою, яка перевищила оцінку в $3 трлн. Згодом Apple повернула собі перше місце, але обидві віхи були дуже помітними.
Найбільшим кроком Наделла за останні роки стало інвестування мільярдів у OpenAI.
Протягом тижня хаосу в керівництві OpenAI Наделла твердо тримався за звільненого генерального директора Сема Альтмана, запропонувавши йому роботу в Microsoft. Це стало вирішальним важелем для Альтмана, щоб повернути собі посаду генерального директора, а також закріпило за Microsoft статус важливого партнера для піонерської компанії в галузі штучного інтелекту.
Microsoft також робить свій власний внесок, розробляючи генеративного «компаньйона зі штучним інтелектом» під назвою Copilot, який буде інтегрований в її набір додатків. Це ставка на майбутнє, в якому кожна людина та організація матимуть власного персонального помічника зі штучним інтелектом для вирішення повсякденних завдань.
Vodafone і Microsoft також співпрацюють над виведенням генеративного ШІ, цифрових і хмарних сервісів на європейські та африканські ринки.
31 січня 2024 року: Ця історія була оновлена, щоб пояснити, що конкретні цифри, пов’язані з інвестиціями Microsoft в OpenAI, не були офіційно підтверджені.