«У тебе є Telegram у смартфоні? Якщо так — негайно видаляй. Закликаю хоча б бути як Зеленський». Кіберексперт розповів, як мобільні додатки не варто встановлювати на смартфон
Експерт з кібербезпеки Костянтин Корсун назвав найбільш небезпечні в контексті кіберзагроз мобільні застосунки, яких немає на його телефоні. Свої думки він виклав у дописі на Facebook. Цитуємо пост дослівно.
На особистому телефоні Зеленського немає Telegram — запевняють журналісти New York Times. Дивно, чому б це? Адже у нього особистий Telegram-канал, через який до 700 000 підписників доводиться найвеличніша мудрість Лідера вільного Світу. Але у його власному смартфоні немає Telegram? Як так? А як же «Ми усі президенти»?
New York Times каже, що «перед повномасштабним вторгненням росії у 2022 році розвідка попередила Зеленського про ризик російського впливу на Telegram». І з тих пір на його смартфоні немає цього російського продукту.
Тобто особисто для себе проблему локалізації загрози він вирішив, видаливши Telegram з особистого смартфону. Але навіть не збирався вирішувати її для громадян, які довірили йому найвищу владу у країні. Від імені яких від цю владу юзає і для захисту інтересів яких ця влада йому надана. Ба більше: видаливши з особистого смартфону Telegram, він продовжив розвивати свій канал, заохочуюючи тим самим все більше громадян України встановити собі цей повністю росіянський додаток. І усі держструктури примусив завести собі «офіційні тг-канали». А сам не користується, нагадаю.
«Сам я не палю — бо це шкідливо — але усіх запрошую до мого магазину цигарок» — так же виходить?
Про небезпеки російського Telegram я говорю вже років шість-сім. Як і ще кілька фахівців. І в ГУР МО також є притомні експерти, які на пальцях все пояснили Верховному. На третьому році повномасштабної війни навіть придворна РНБО обережно рекомендувала «обмежити використання Telegram в органах державної влади, військових формуваннях, на об’єктах критичної інфраструктури».
А між тим, «телега» встановлена у приблизно 73% українців: Офіційні тг-канали є у більшості вищих органів влади України. У квітні 2024 Дуров показово заблокував з десяток з них, продемонструвавши свої можливості впливу на українську владу.
І тому коли у країні почнеться підготовка для виборів, цей росянський інструмент обов’язково буде застосований для впливу на вибір українців, до ворожки не ходи. Як це нещодавно було у Румунії з китайським Tik-Tok, який активно просував проросійського кандидата.
До речі, а у тебе є Telegram у смартфоні? Якщо так — негайно видаляй. І не вір, нібито нема альтернативи.
Наприклад, про тривоги чудово інформує WhatsApp-канал Повітряних сил ЗСУ: Для безпечного спілкування з колегами, друзями та родичами значно краще підходять шифровані Signal, Threema, Wire, Session. Та навіть Viber на порядок безпечніший за Telegram. До речі, Viber нещодавно заборонили на росії.
На моєму смартфоні немає і ніколи не було Telegram — і цей факт аж ніяк не обмежує мою інформованість. Як немає у мене «Дії», «Резерв+», Tik-Tok, Temu, Aliexpress та інших джерел кіберзагроз.
Не те, щоб я закликав йти моїм шляхом інфо-самурая — він непростий, потребує знань, принциповості, наполегливості та сили волі. Закликаю хоча б «бути як Зеленський».
Як ламають відео-ігри та викладають їхні піратські копії? Розповідає програміст
Що, юний хакер, тобі цікаво, які ігри ще досі не крякнули? Тоді мерщій читай цю статтю. Нижче ми розглянемо, які технології використовуються для захисту ігор від злому. Також не пройдемо повз рекордсменів. Дізнаємося про рекордний час, за який вдалося зламати гру. Та розглянемо справжніх «міцних горішків».