💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаРобота
6 липня 2021, 09:34
2021-07-06
Ласкаво просимо. 20+ білоруських IT-компаній із релокейтом в Україну
За даними Мінцифри, в Україну вже переїхали близько 40 білоруських IT-компаній і 2000 айтішників-фрілансерів. При цьому цифри в міністерстві називають приблизними — враховані ті, хто звертався на гарячу лінію в Мінцифри.
«Навіть Держміграційній службі складно виокремити серед людей, які приїжджають з Білорусі, працівників IT-галузі», — повідомили dev.ua в прес-службі Мінціфри. Назви компаній, які влаштувалися в Україні, поки не розкриваються — айтішники сподіваються, що колись повернуться додому, в Білорусь, а поки побоюються за своїх близьких, які залишилися там. Зараз активність релокейта знизилася, кажуть в Мінцифри.
За словами партнера юридичної компанії Conflict Lawyers Ксенії Проконової, яка довгий час надає послуги з супроводу айтішників, що переїжджають в Україну, зараз процес переїзду триває, але підхід до прийняття таких рішень змінився. «Зараз компанії спочатку визначаються, що вони будуть робити, а вже потім перевозять команди», — говорить вона. Плюс, стверджує Проконова, ускладнилося питання логістики, адже перетнути кордон зараз можна тільки в обліт або на авто.
Перевозити своїх співробітників компанії можуть за квотами, визначеними українським урядом з урахуванням податкових послаблень. «Але тут є підступ — людина, що переїхала за квотою і за рахунок роботодавця, завжди може перейти на роботу в іншу компанію. Такі випадки бувають» — розповідає Проконова.
Є інший варіант — коли співробітник приїжджає в Україну працювати як ФОП, а вид на проживання оформлюють за іншими параметрами. «Компанії часто обирають гібридні системи, і ми щоразу по кожному новому співробітнику визначаємося, що робити», — розповідає вона. Далі готується список документів, на що може знадобитися близько місяця.
Простіше оформляти переїзд за возз'єднанням або релігійними поглядами, каже Проконова. Це може зайняти всього пару днів. А якщо айтішники вирішують переїхати в рамках квоти, то очікування може скласти і цілий рік. «На цей час можна отримати тимчасову посвідку на проживання собі і родині за три дні», — говорить вона.
Зібрати всі компанії, які переїхали в Україну або відкрили офіси тут, досить складно — багато з них не заявляють про себе з метою безпеки. У 2000-х свої центри розробок в Україні відкрили одні з найбільших у світі аутсорсингових компаній Intetics і SaM Solutions, пізніше — Wargaming, Intellectsoft, SoftClub, Playgendary та ін.
dev.ua з’ясовував, хто з білоруських айті-компаній влаштувався в Україні. Ми спробували зв’язатися з ними. Відповіли не всі.
PandaDoc
Співзасновник PandaDoc Микита Мікадо восени 2020 року вирішив відкрити компанію в Україні, і перевіз до Києва, Одеси та Львова 60 співробітників. Відкриття офісу в Києві і перевезення співробітників компанією PandaDoc — пряма реакція на тиск на цей бізнес з боку влади Білорусі.
Своє рішення про релокацію саме в Україну Мікадо пояснював преференціями в нашій країні. «Україна має кілька плюсів. Перше — це місцевий ринок талантів. Друге — те, що всі говорять російською мовою. І тим хлопцям, які приїжджають з Білорусі, трошки простіше. Є питання з міграційним законодавством, але уряд активно включився в те, щоб їх вирішувати. І четверте — податкові умови в Україні вигідніші, ніж в Білорусі», — говорив він в інтерв’ю dou.ua.
При цьому основною складністю для співробітників Мікадо назвав отримання виду на проживання для програмістів, які обирають спрощену систему оподаткування. «Айтішник повинен бути офіційно працевлаштований. Через ФОП вид на проживання отримати не можна. І вже через 90 днів потрібно виїжджати з країни», — зазначає Мікадо.
За його словами, компанія не може перевезти білорусів і найняти їх як ФОП. А наймати в штат їх невигідно з точки зору податкового навантаження.
Зараз у компанії відкриті близько півсотні вакансій в Україні.
Нагадаємо, 2 вересня 2020 року в мінському офісі PandaDoc пройшли обшуки. Семеро з 20 співробітників були затримані для допиту. Протягом двох днів співробітники ДФР опитували понад 100 працівників компанії. 4 вересня стало відомо про порушення кримінальної справи за частиною 4 статті 210 КК РБ щодо чотирьох співробітників компанії: директора Дмитра Рабцевича; менеджера по продукту Віктора Кувшинова; бухгалтера Юлії Шардико і HR Владислава Міхолап.
За версією слідства, вони як група осіб, використовуючи посадове становище, заволоділи грошовими коштами в розмірі близько 107 тис. білоруських рублів з бюджету.
11 вересня співробітникам компанії було пред’явлено звинувачення, але вже за іншою статтею: не розкрадання з бюджету, а шахрайство — частина 4 статті 209, від трьох до десяти років. Кримінальне переслідування Микита Мікадо і Сергій Борисюк пов’язують з проєктом допомоги силовикам. 15 вересня Микита оголосив, що призупинив проєкт допомоги.
Godel Technologies
Частина команди британської ІТ компанії Godel Technologies на невизначений термін релокувалась з Білорусі в Україну ще в серпні минулого року. Співробітникам з будь-якого білоруського офісу про таку можливість повідомив в корпоративному Стрімі COO Godel Technologies Андрієм Афанасенко.
«Рішення запропонувати таку можливість нашим людям було прийнято для мінімізації ризиків у зв’язку із ситуацією в країні, а також відключенням інтернету на кілька днів, що спричинило за собою збої в робочому процесі, спілкуванні з клієнтами і значні фінансові втрати», — пояснював він dev.by.
Компанія повністю взяла на себе організацію переїзду і проживання.
Godel Technologies — розробник ПЗ з головним офісом в Манчестері. У Білорусі філії компанії працюють в Мінську, Бресті, Гродно, Гомелі, Могильові та Вітебську з загальним штатом понад 1100 осіб.
На даний момент в компанії відкриті 26 віддалених вакансій від київського офісу, який розташований на Воздвиженці.
Втім, релокейт в компанії відбувся не дуже гладко. У всякому разі для деяких співробітників.
У відгуках на dou.ua Full-stack dev (.net + angular) Олександр Савицький залишив про компанію не найтепліший відгук. Він релоцирувався з Білорусі до Києва восени минулого року. «В Україну я релоцирувався з Білорусі ще в жовтні, це треба було робити терміново, звернувся безпосередньо до СЕО і тут допомогли, за це спасибі», — пише Олександр.
А через пару місяців після релокації співробітник зрозумів, що його зарплата на третину відрізняється від доходу київських колег. «На запитання до СЕО з цього приводу той почав клеїти з себе ідіота і відповідав щось типу: «А звідки ти знаєш які зарплати тут і в Білорусі? Та й ти тут нікому не потрібен», — пише Савицький.
Олександр став шукати нову роботу і отримав кілька пропозицій. Він повідомив керівництву, що має намір йти. «Я піддався на їх умовляння і залишився ще на півтора місяці, що вважаю величезною помилкою. Потім вже я зрозумів, навіщо їм був цей мув, вони порізали мені зарплату до 6 000 грн, аргументуючи це тим, що я їм винен за релокацію. При цьому за документами вони зобов’язані мені оплачувати всю легалізацію в Україні», — згадує айтішник.
На запити dev.ua в соцмережах Олександр не відповів. Коментар Godel Technologies до моменту публікації матеріалу редакція так само не отримала.
SoftTeco
SoftTeco відкрила офіційне представництво в Києві в зв’язку з ростом і розширенням географії діяльності в січні 2021 року. Протягом року компанія планує найняти 30 осіб.
Важлива ремарка: офіс в українській столиці компанія відкрила не в рамках процедури релокейта, а згідно планів розширення. Крім офісів в Мінську і Гомелі, SoftTeco відкрила представництва у Варшаві та Вільнюсі. Тоді ж в SoftTeco.UA відкрився Центр Data Science and Machine Learning.
Офіс SoftTeco.UA розташований в Інноваційному Парку UNIT.City.
У пресслужбі SoftTeco dev.ua повідомили, що на даний момент в українському офісі 10+ співробітників. Відкрито вакансії Frontend Developer | JS Full stack Developer; Data Scientist, ML Engineer.
SoftTeco — універсальний провайдер ІТ-послуг для бізнесів. Офіси SoftTeco, крім Києва, знаходяться в Білорусі (Мінськ, Гомель), Польщі (Варшава), Литві (Вільнюс). Серед клієнтів SoftTeco — компанії Blueprint, Via, Covr, BelSwiss Bank.
LeverX Group
У січні 2021 року білоруська IT-компанія LeverX Group повідомила про розширення географії і відкрила офіс у Києві.
«Наша компанія стрімко зростає: тільки на білоруському ринку за останні два роки ми виросли удвічі», — зазначав на початку року керівник офісу LeverX в Україні Олексій Яременко.
У березні 2020 року переїхав до Києва, і після ретельного аналізу перспектив пошуку нових клієнтів і нових кадрів запропонував відкрити офіс саме в столиці України.
Остаточне рішення компанія прийняла в серпні 2020-го. Спершу розглядався формат Sales-офісу, але в підсумку зупинилися на Full Operation-офісі.
До кінця 2021 року компанія планує зростання числа співробітників більш ніж у п’ять разів.
За 17 з гаком років роботи компанія успішно завершила понад 550 проєктів з розробки та впровадження SAP-рішень. Серед них — SAP S / 4HANA, TM, EWM, IBP, CRM, PLM, PP / DS, BI і багато інших.
Також LeverX Group розвиває окремий напрямок розробки під брендом Emerline, створює власні мобільні продукти і активно співпрацює зі стартапами. Офіс у Києві став 10-ю міжнародною філією компанії.
Forte Group
Компанія займається айті-консалтингом, а її глобальний офіс розташований в Чикаго. Forte Group має офіси в Україні та Білорусі.
Як повідомили dev.ua в Forte Group, компанія в Україну не релоциювалася — вже дев’ять років працює офіс у Тернополі, а півтора роки тому відкрився офіс у Києві. «У Білорусі у нас офіси в Мінську та Бресті. Є можливість релокації для співробітників в Україну, і деякі вже нею скористалися», — повідомили в компанії.
Директор київського офісу Forte Group Сергій Заїка каже, що в київському офісі працює 50 співробітників, в Тернополі — приблизно 180. У Києві, за його словами, працюють переважно розробники, а в Тернополі — великий відділ QA, рекрутерів, адмінперсонал і розробники. «У Києві фізично перебуваємо в CQ Astarta, але на період карантину велика частина співробітників працює віддалено, відвідування офісу за бажанням», — сказав він.
У компанії працює більше 500 співробітників по всьому світу, 170 з них працюють в офісах в Україні. Forte Group завершила понад 300 успішних проєктів в Північній Америці, Європі та Азії для таких клієнтів, як DocuSign, Sphera, Insureon, GPShopper, Follett, SwiftIQ і Lawyer Exchange.
Технологічна спрямованість компанії —.NET, Java, JavaScript (React.js, Node.js, Knockout.js), Oracle, Hybris, SalesForce, PHP, QA / QC, SDET, мобільна розробка (iOS, Android) і управління талантами.
Gismart
На початку 2020 року в Києві відкрила офіс ще одна білоруська компанія — розробник ігор Gismart.
«Ми займаємося розробкою мобільних ігор і додатків. У портфоліо Gismart більше 40 мобільних продуктів: розважальні програми, казуальні і гіперказуальні ігри. У нас є офіси в Лондоні, Мінську та Києві. Офіс в Україні був відкритий на початку 2020 року», — розповіла dev.ua Лана Мейсак, VP, Business Development and Marketing в Gismart
За її словами, перш за все, компанія зацікавлена в розширенні штату під зростаючий обсяг розробки: в 2020 році Gismart, за версією ділового видання Financial Times, вона стала найбільш швидкозростаючою ігровою компанією Європи.
Україна, каже Мейсак, привертає ринком саме геймдев-фахівців. «Ми працювали з великою кількістю студій по розробці ігор в рамках паблішингу, і високо оцінюємо їх рівень професіоналізму», — зазначає вона.
За словами Дмитра Липницького, СЕО та співзасновника Gismart, коли постало питання про релокейт, ми обрали Київ. «Для співробітників з Мінська це найбільш комфортна локація. Наш офіс розташований у самому центрі Києва, в БЦ «Леонардо», — пояснював він в інтерв’ю ЕП.
Сьогодні в київському офісі Gismart вже більше 80 співробітників. Всього в компанії працює понад 300 людей. Для роботи в київському офісі зараз відкрито 19 вакансій.
«Ми в пошуку фахівців як для роботи в рамках напрямку розробки мобільних додатків, так і в рамках геймдев-напрямку. Найгарячіші вакансії — це Game Producer, Product Owner, Head of UA та HR-manager», — говорить Лана Мейсак.
Oxagile
IT-компанія Oxagile, що базується в США, відкрила офіс у Києві в червні поточного року. Компанія постачає інноваційне програмне забезпечення для Online Video та інших галузей. Серед клієнтів — передові корпорації світу, зокрема: Panasonic, Broadcom, Orange.
Зараз в компанії відкрито понад 40 вакансій. Головні вимоги до кандидатів: проактивность, бізнес- і клієнтоорієнтованість, а також готовність досягати результату, рости і розвиватися.
У Oxagile діють Training Center і Сenter of Excellence з експертами в області технологій, процесів і управління талантами.
Oxagile заснували в 2005 році. Основний центр розробки знаходиться в Мінську, а штаб-квартира — в Нью-Йорку.
Itransition Group
Компанія має два офіси в Україні — в Києві (БЦ Gulliver) і Харкові (на вулиці Академіка Павлова). Зараз в компанії відкрито півсотні вакансій для фахівців різного рівня і різного профілю.
Ця міжнародна ІТ-компанія в області розробки програмних рішень та ІТ-консалтингу — резидент білоруського парку високих технологій і член науково-технологічної асоціації «Інфопарк». Входить до п’ятірки найбільших експортерів програмного забезпечення з числа компаній-резидентів ПВТ.
WarGaming
Восени 2020 року білоруські ЗМІ з посиланням на джерела в найбільшій геймдевкомпаніі Білорусі повідомили, що її керівництво вже перевезло в київський офіс від 200 до 300 білоруських співробітників.
В Україні сьогодні працює один офіс Wargaming в Києві, хоча до 2015 року місцеві фахівці працювали також і в Харкові. До розпочатої релокації з Білорусі в українському підрозділі Wargaming було зайнято понад 400 чоловік.
Andersen
На сайті компанії Andersen в якості головного офісу вказано київський (раніше таким вважали офіс в Мінську), а також відкриті вакансії для розробників в Кракові. «Штаб-квартира для нас — це досить формальне поняття. Усередині компанії ми вважаємо, що офіси рівноправні. Київ вказали більше для спокою клієнтів», — пояснили в компанії виданню dev.by.
За словами представників Andersen, формальне перенесення штаб-квартири з Мінська до Києва сталося зимою 2020 року. Зараз в компанії 800 співробітників і 7 офісів розробки в Білорусі і Україні. В Andersen відкрито понад 20 віддалених вакансій в українських містах і Мінську.
Не тільки гіганти
В кінці минулого року перші центри розробки в Україні, в Києві і Львові, відкрили Belka Games («Бєлка Геймз ЮА») і ISsoft Solutions («Іссофт солюшенз Україна»). У них працюють як місцеві, так і IT-фахівці, що переїхали з Білорусі.
А навесні 2021 року метою знайти програмістів і інших співробітників офісу в українській столиці задався оператор першої в світі регульованої кріптобіржі Currency.сom одного з найвідоміших білоруських IT-підприємців Віктора Прокопені.
У Києві влаштувався підрозділ групи компаній Е100, яка займається розробкою і експлуатацією продуктів для безготівкових розрахунків в транспортній галузі. Її білоруський офіс знаходиться в Бресті.
Ще один білорус, котрий переїхав до України і збирає айтішні кадри — медіаменеджер Дмитро Навоша, який перевіз до Києва команду білоруського спортивного медіа Tribuna.by.
У Києві знаходиться один з офісів білоруської компанії Geomotiv, яка з 2010 року розробляє ПО для європейських і американських замовників.
Львів обрали для локації одного зі своїх центрів розробки білоруські власники компанії ITS Partner.
А Гомельська компанія MBicycle, створена Ігорем Ніколаєвим, яка розробляє проєкт для баскетболістів і тренерів, недавно влаштувалася в Миколаєві.
Чимало переїздів не відбулися. Один з них — приклад компанії американської Softeq з офісами в Мінську, Мюнхені та з 2020 року — у Вільнюсі. «Повинен прямо сказати: ми не релоціювались в Україну. Плани були, і ми до них, швидше за все, скоро повернемося, але на даний момент це залишається нереалізованим», — зізнається в коментарі dev.ua HR-директор Сергій Мустафаєв. При цьому він уточнює, що у компанії є співробітники, що працюють з України в режимі work from anywhere. «Але це, погодьтеся, зовсім не те ж саме, що перевезти частину бізнесу», — робить висновок Мутафаев.
Які візи за кордоном можуть оформити цифрові кочівники: великий гайд по Digital Nomad у 30+ країнах світу
Адвокат, старший партнер Адвокатського об’єднання OfficiumLaw, Костянтин Буяло, написав докладну статтю про те, де айтішники можуть отримати Digital Nomand — візу для фрилансерів та робітників, які працюють віддалено, що надає її власнику право на проживання у певній країні протягом тривалого періоду. Розповідаємо найважливіше зі статті Костянтина на DOU.
Половина українських IT-компаній не релокували своїх співробітників від початку війни: 5 важливих висновків з дослідження про переїзд бізнесу
У липні 2022 року Асоціація «IT Ukraine» разом із юридичною фірмою Sayenko Kharenko провели спільне дослідження «Релокація. Новий ІТ-ландшафт України». Ось найважливіші тези з його результатів.
Які податки платять за кордоном айтішники з України, змінюючи податкове резидентство. Приклади Польщі, Швеції, Литви та Хорватії
Після закінчення 6 місяців безвізового перебування в Європі релоковані IT-спеціалісти, які здебільшого не оформляли посвідку на проживання в іншій країні, або ж навіть із нею, мають змінити податкове резидентство та платити податки в країні перебування (тільки Польща зробила виняток для України за бажанням). Звісно, компанії, що мають офіси за кордоном, оформлюють працівників у свої підрозділи там. А інші? Ми запитали про це айтішників. Кілька IT-спеціалістів розповіли, які податки платять у різних країнах.
Австралійське задзеркалля. Історія Delivery Director EPAM, який через війну релокувався із сім'єю до Австралії: як адаптуватися та вижити за океаном?
Григорій Клімов — директор з делівері і керівник великої Platform Engineering-практики в EPAM. Понад 10 років він будував свою кар’єру в українському офісі, але війна змусила його з родиною кардинально змінити життя. В березні Григорій з дружиною і трьома дітьми поїхали з рідного Харкова, деякий час провели в ЄС, а згодом — вирушили до Австралії. «Я мріяв жити в цій країні, коли піду на пенсію. Але війна підштовхнула до того, щоб прийняти рішення значно швидше», — каже Григорій.
Ось його історія.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі