💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаРобота
25 серпня 2022, 17:10
2022-08-25
Половина українських IT-компаній не релокували своїх співробітників від початку війни: 5 важливих висновків з дослідження про переїзд бізнесу
У липні 2022 року Асоціація «IT Ukraine» разом із юридичною фірмою Sayenko Kharenko провели спільне дослідження «Релокація. Новий ІТ-ландшафт України». Ось найважливіші тези з його результатів.
За підсумками дослідження виявилося, що понад 50% опитаних ІТ-компаній не проводили релокейт і перейшли на віддалену роботу. Частина компаній вже частково повернулася до роботи з офісу.
Серед ІТ-компаній, що проводили релокацію, переважає релокація в межах України (45%). За кордон частково релокувались 42% компаній, з них — лише 5% компаній із закриттям частини офісів в Україні. Жодна з опитаних ІТ-компаній не провела повну релокацію за кордон. Релокація значною мірою розглядається ІТ-компаніями як вимушений крок на період війни або принаймні її активної фази.
Серед опитаних ІТ-компаній жодна не має наміру повністю згортати бізнес в Україні. У перспективі до кінця 2022 року більшість ІТ-компаній (63%) не планують часткову або повну релокацію. Лише 14% опитаних розглядають часткову або повну релокацію за кордон до кінця року. Частина компаній (23%) планує комбінувати релокацію за кордон та в межах України. Тобто у сукупності 37% компаній розглядають релокацію як можливу до кінця цього року. Якщо ж ситуація в країні суттєво не зміниться, можна очікувати, що зазначений показник зростатиме.
За даними травневого дослідження Асоціації, найбільший відсоток релокованих співробітників припав на компанії 1200+ чол. (32%), у компаніях 200–1200 чол. ця цифра становить 24%, у компаніях до 200 чол. — всього 14%. Основними країнами релокації стали Польща, Німеччина, Іспанія, Румунія, Португалiя, Болгарія, Нідерланди, Туреччина, Чехія, Молдова, Хорватія. Водночас, нові офіси планують відкрити всі великі компанії (1200+ чол.) та 64% компаній 200-1200 чол. Натомість 75% компаній до 200 чол. не планують розширюватися. Серед потенційних країн відкриття офісів: Польща, Румунія, Іспанія, Болгарія, Португалія, Хорватія та Велика Британія.
Результати опитування свідчать, що ІТ-компанії досить зважено підходять до питання релокації, аналізуючи та прораховуючи наслідки кожного варіанту, а також віддаючи перевагу тим країнам, в яких у них вже є офіси (43%), 22% покладаються на рекомендації юристів або податкових консультацій, ще 22% роблять вибір самостійно на основі оцінювання витрат на ведення бізнесу в країні потенційної релокації.
Основним стримуючим чинником для релокації, зокрема подальшої релокації, компанії відзначили неможливість виїзду за кордон ІТ-спеціалістів, бажання ІТ-компаній платити податки в Україні, небажання більшої частини команди переїжджати, вищі витрати на ведення бізнесу за межами України. Водночас, для третини ІТ-компаній останнє стає головним стримуючим чинником релокації. До цієї групи належать не лише ІТ-компанії із групи «менше 50 ІТ-спеціалістів». «Ціну» релокації прораховують компанії з усіх визначених для опитування груп, включно з компаніями з 1200+ ІТ-спеціалістів.
Ці дані також корелюються із відповідями компаній щодо ключових викликів, з якими вони стикнулися протягом перших місяців релокації. Так, основним викликом для компаній (21%) стало зниження конкурентоспроможності, оскільки вони змушені підвищувати вартість робіт/послуг для клієнтів через збільшення витрат на ведення бізнесу. На це також впливає і необхідність створення локальної компанії (18%) та збільшення податкового навантаження (15%). Відсутність достатньої кількості житла для співробітників також стала одним із ключових викликів як для внутрішньої релокації (33%) так і для релокації за межі України (20%). Цікаво зазначити, що для переважної більшості ІТ-компаній не виникає труднощів із розумінням, як вести бізнес за межами України.
Загалом, враховуючи результати опитування, процес релокації буде планомірно тривати. Переважна більшість ІТ-компаній задоволені проведеною релокацією (93%). Це свідчить про те, що ІТ-компанії успішно перелаштовуються до нових умов ведення бізнесу і їм вдається відповідати на виклики, що виникають в результаті релокації. Однак, 53% компаній, які провели релокацію, і далі шукають варіанти альтернативної подальшої релокації за межі України для мінімізації витрат.
Суттєво змінити ситуацію зможе скасування воєнного стану та значне покращення ситуації в Україні (для кожної третьої компанії), чи хоча б повернення до довоєнного стану (до 24 лютого 2022 року) та відсутність активних бойових дій в Україні протягом кількох місяців (це важливо для більшості опитаних компаній, що вже проводили релокацію). За таких умов 80% компаній планують повернення бізнесу до України. На сьогодні лише 7% компаній не планують повертатися (проводити зворотню релокацію до України).
Для більшої стабільності ІТ галузі та подальшого її розвитку для компаній важливо:
Забезпечити діючий механізм резервування IT-фахівців.
Вирішити питання політики НБУ щодо порядку здійснення валютних розрахунків.
Дозволити тимчасовий виїзд IT-спеціалістів у відрядження за межі України.
Які візи за кордоном можуть оформити цифрові кочівники: великий гайд по Digital Nomad у 30+ країнах світу
Адвокат, старший партнер Адвокатського об’єднання OfficiumLaw, Костянтин Буяло, написав докладну статтю про те, де айтішники можуть отримати Digital Nomand — візу для фрилансерів та робітників, які працюють віддалено, що надає її власнику право на проживання у певній країні протягом тривалого періоду. Розповідаємо найважливіше зі статті Костянтина на DOU.
Які податки платять за кордоном айтішники з України, змінюючи податкове резидентство. Приклади Польщі, Швеції, Литви та Хорватії
Після закінчення 6 місяців безвізового перебування в Європі релоковані IT-спеціалісти, які здебільшого не оформляли посвідку на проживання в іншій країні, або ж навіть із нею, мають змінити податкове резидентство та платити податки в країні перебування (тільки Польща зробила виняток для України за бажанням). Звісно, компанії, що мають офіси за кордоном, оформлюють працівників у свої підрозділи там. А інші? Ми запитали про це айтішників. Кілька IT-спеціалістів розповіли, які податки платять у різних країнах.
Австралійське задзеркалля. Історія Delivery Director EPAM, який через війну релокувався із сім'єю до Австралії: як адаптуватися та вижити за океаном?
Григорій Клімов — директор з делівері і керівник великої Platform Engineering-практики в EPAM. Понад 10 років він будував свою кар’єру в українському офісі, але війна змусила його з родиною кардинально змінити життя. В березні Григорій з дружиною і трьома дітьми поїхали з рідного Харкова, деякий час провели в ЄС, а згодом — вирушили до Австралії. «Я мріяв жити в цій країні, коли піду на пенсію. Але війна підштовхнула до того, щоб прийняти рішення значно швидше», — каже Григорій.
Ось його історія.
«Зворотній сексизм був і раніше, просто зараз він ну дуже явний». Айтішники про дискримінацію чоловіків та жінок, що поїхали за кордон
На форумі DOU один із користувачів підняв тему сексизму стосовно чоловіків. А все тому, що перебуваючи в одній з європейських країн, він стикнувся з неповагою від рієлторки з України та образами від місцевих, що цікавивлися, як він виїхав з України.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі