Олексій ДзюбаТаке життя
28 червня 2022, 13:12
2022-06-28
Легітимний, Резидент, Картель. Як проросійські Telegram-канали зросли під час війни
Пропагандисти рф вливають сотні тисяч доларів, аби впливати на інформаційну повістку під час війни. Розповідаємо головне з матеріалу Forbes про сьогоднішній стан проросійських Telegram-каналів.
Пропагандисти рф вливають сотні тисяч доларів, аби впливати на інформаційну повістку під час війни. Розповідаємо головне з матеріалу Forbes про сьогоднішній стан проросійських Telegram-каналів.
1. Telegram став основним джерелом новин для українців — з нього отримують інформацію 65,7% громадян. Месенджер — основний канал інформації для людей у віці від 18 до 39 років, а це близько 11,9 млн населення. Популярність підтверджує і статистика користування додатком. З лютого по квітень українці збільшили час у Telegram у 8 разів — з 4 до 31 хвилини на день. Веб-версія месенджера у березні замикала п’ятірку найпопулярніших сайтів України.
2. СБУ та РНБО оприлюднили список із 26 пропагандистських Telegram-каналів. З січня вони збільшили авдиторії майже вдвічі — з 2,15 млн до 4,23 млн читачів. Також СБУ «викрила масштабну агентурну мережу, яка займалася розвідувально-підривною діяльністю на замовлення спецслужб рф». Йшлося перш за все про низку Telegram-каналів, зокрема «Легитимный», «Резидент», «Картель», «Сплетница», «Чёрный квартал».
Фото — Forbes
3. Через репости один одного частина аудиторії каналів перетинається. Сказати, скільки саме унікальних підписників, можна лише, якщо ви адміністратор усіх каналів. Враховуючи кількість згадок, перетин може бути не більше 10%, вважають експерти. Залучити сотні тисяч підписників в короткий період можна лише через гроші. Органічного зростання в Telegram дуже мало, і релевантне воно перш за все для каналів із унікальним контентом та брендом.
4. Вартість залучення одного підписника з України залежить від тематики і якості рекламного поста, але можна орієнтуватися на суму $0,2. Щоб порахувати вкладення пропагандистів, також варто враховувати природній відтік підписників. Щомісяця від каналу відписується 5–20% читачів. Центр протидії дезінформації при РНБО 26 червня оприлюднив ширший список із 24 Telegram-каналів інфотерористів, куди входить і сітка, яку викрила СБУ. Її сукупна авдиторія із січня збільшилася з 2,15 млн до 4,23 млн підписників. Загальний бюджет для цього зростання має становити майже $850 000.
Фото — Forbes
5, На 25 червня СБУ передала на блокування 1529 Telegram-каналів, 426 акаунтів в Instagram, 93 — у Facebook, 1050 — у TikTok, ідеться в заяві пресслужби. Для цього правоохоронці використовують інструменти самого Telegram: СБУ збирає інформацію щодо пропагандистських акаунтів через бота «Знайди зрадника», а кіберполіція — StopRussia. Останній також дозволяє надсилати адміністраторам соцмереж прямі скарги від користувачів. Нейтралітет щодо вимог правоохоронних органів дозволяє Telegram уникати блокування і бути популярним інформаційним каналом як для українців, так і для росіян.