💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаУвійти в ІТ
18 серпня 2022, 09:15
2022-08-18
«Треба вірити в себе та йти (чи хоча би лежати) в бік своєї мети». Історія бухгалтерки, яка стала розробницею та виросла до Team Lead і ментора
Немає більш слушного часу для змін, аніж сьогодні. Шлях до професії мрії може бути ретельно спланованим зі шкільної парти або тернистим і сповненим пригод. Своїм досвідом переходу з позиції бухгалтера в ІТ-компанії до frontend-розробниці на проєкті в ній же ділиться Наталія Сингаєвська, Frontend Engineer у Levi9. Вона знайшла своє призначення та за чотири роки зросла зі стажистки до Team Lead на проєкті в Лондоні.
Я 100% технар і ще зі школи фанатію від математики. Вона мені завжди легко давалась, тож, коли треба було обирати майбутню професію, пішла туди, де її багато, — на інженера-електрика. Навчання було цікавезним. Студентів водили на підстанцію, вчили креслити схеми на А1 та розв’язувати практичні задачі. А для дипломного проєкту я розраховувала трансформаторну підстанцію для одного з районів міста. Натомість друга вища в мене економічна. Мети цілковито присвяти життя фінансам не було — просто хотілося отримати ще й більш гуманітарну освіту. Всидіти на парах та осягнути цю науку було складно, та коли нарешті випустилася, зітхнула з полегшенням.
Потім влаштувалася бухгалтером в мережу ресторанів, а вже через рік перекваліфікувалася на менеджера. Контролювати персонал було доволі важко, а керівник я вимогливий — дається взнаки перебільшене почуття відповідальності та перфекціонізм. Проте управлінський досвід навчив структурувати роботу команди, розбиратися в адміністративних питаннях і плануванні. Ці навички допомогли на майбутній посаді помічника в компанії з торгівлі медичними препаратами, де я працювала після декрету.
Шлях в IT
ІТ-галузь мене завжди вабила: я мріяла потрапити в сучасний офіс і працювати з технологіями. Але не знала як. Двері відчинилися з іншого боку — через фінансовий відділ я змогла побачити, як усе влаштовано у сфері. Тут нічого надзвичайного: була бухгалтером і вела ФОПи спочатку в одній продуктовій ІТ-компанії, а потім прийшла в Levi9.
Поспілкувавшись зі знайомим, який уже багато років був backend-розробником, вирішила спробувати себе в QA, але після декількох безоплатних курсів зрозуміла, що довго не протримаюсь — занадто все повільно та спокійно. Натомість бачити результат докладених зусиль і творчості в кінцевому продукті — це моє, тож вибір пав на frontend.
Сфери фінансів і розробки майже не мають нічого спільного в hard-skills — їх я отримувала з нуля та розбивала цю стіну самостійно — читала купу літератури та дивилася навчальні відео. Натомість із soft-skills суперсилою стала посидючість. Так занурилася в процес, що випала із сімейного життя — постійно працювала над покращенням навичок, розв’язувала домашні завдання, розробляла проєкти. На цьому шляху мене наставляла подруга, яка колись була в Levi9.
Дуже не вистачало ментора, який би скоригував і систематизував здобуті навички. Коли я ще була бухгалтером у Levi9, ним став senior frontend розробник Дмитро Ярмак, за що я йому безмежно вдячна. Він класний наставник і вберігав від помилок — за всі роки у frontend-розробці не пригадую жодного факапу.
Команда мрії та стрімка кар'єра
Пощастило і з командою — з першого дня на проєкті в нас стався метч. Велика заслуга в цьому ще й HR-відділу — дівчата набирають і спеціалістів скілових, і людей цікавих, і партнери по лижах із них вправні. А наші спільні активності — це взагалі окреме задоволення. Ми граємо в Alias, щотижня намагаємося зустрічатися, а до війни мали спільні відпустки.
А нещодавно запропонували стати Team Lead на проєкті, тож ще одна професійна вершина підкорена. У якому напрямі далі рухатися ще визначаюся, але точно знаю, що залишуся в розробці. Хотіла би розширити компетенцію та стати Full Stack Engineer. Як перший крок — уже почала вчити Node.js.
З досвідом легше виконувати задачі не стає — навпаки, усе тільки ускладнюється. І хоча я досі іноді сумніваюся у своїх силах, на кожне моє «не знаю як» Tech Lead нагадує, що за всі роки співпраці не було жодної задачі, з якою б я не впоралася. Проте й до сьогодні я продовжую розвиватися у сфері. Переважно на практиці, паралельно вивчаючи документацію. Деколи пишу свої pet-projects, застосовуючи нові та цікаві для мене технології.
Тільки вперед
В ІТ завжди треба рухатися вперед, тримати себе в тонусі та бути готовим навчатися все життя. Та якщо з першого разу щось не вийшло, треба вірити в себе, не опускати руки та йти (чи хоча б лежати) в бік своєї мети. Деякі з моїх підопічних припустилися помилки: вони думали, що все буде легко та просто — місяць-два та «в джунах». Неготовність приймати виклик і приділяти більше часу на навчання заважала їм професійно зростати.
З мого досвіду менторства, лише одна дівчина влаштувалася джуном у голландську ІТ-компанію. Вона була старанна, цілеспрямована, багато вчилася, тому й досягла мети. Пишаюся нею та рада, що вкладені зусилля та час дали свої плоди. Усього я менторила чотирьох своїх знайомих, які теж захотіли піти у frontend. Розповідати базові речі, які вже за роки роботи навчився робити інтуїтивно, чи, навпаки, давно не використовував, було складно. Але такий досвід освіжає пам’ять. Мотивувало й бажання допомогти — мене підтримали на старті кар’єри, і тепер м’яч на моєму боці.
Мануал для джуна. Що треба знати новачку у frontend-розробці перед співбесідою на проєкт мрії: запитання для інтерв'ю та приклади тестових
Створювати ІТ-продукти можна на різних рівнях і вдосконалювати їх як зсередини, (backend), так і ззовні (frontend). Візьмемо, наприклад, сайт. Спеціаліст може працювати із завданнями «під капотом», а може розвивати інтерфейс сайту, застосунку чи спеціальне програмне забезпечення для бізнесу, щоб вони були зручними, зрозумілими та функціональними.
Останнім якраз займається frontend-інженер. Що ще треба знати джунам про frontend-розробку, що не варто робити перед співбесідою та на які запитання відповісти, щоби бути готовим на 100% — Frontend Engineer у Levi9 Олексій Горбунов розклав все по поличках у цьому матеріалі.
«Після випуску про IT-Generation хочеться зробити тред про те, як IT-школи вас най**ують». Відомий IT-блогер Діма Малєєв розповів, що думає про IT-освіту
Відомий IT-блогер Діма Малєєв розповів своє ставлення до IT-курсів, які наразі продукуються в Україні. «Після сьогоднішнього випуску про IT-Generation, хочеться зробити невеликий тред про те, як IT-школи вас най**ують, продаючи курси, які вам ніяк не допоможуть. І навіть якщо ви виграєте грант від програми — ви просто згаєте час», — написав він у Twitter.
Публікуємо його допис із частковою цензурою.
50 питань та відповідей щодо програмування для підготовки до технічного інтерв'ю
Готуючись до співбесіди, багато програмістів-початківців поняття не мають, яких питань очікувати від інтерв’юрів — чи це співбесіда в стартап, чи в технологічний гігант на кшталт Amazon, Microsoft або Google. У статті на Hacker Noon розробник Джавін Пол зібрав питання, які люблять ставити на таких інтерв’ю, а також відповіді на них та додаткові ресурси для підготовки.