🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Олексій ДзюбаГаряченьке
17 травня 2024, 17:33
2024-05-17
«Лише минулого місяця на Tabletki.ua 4 млн українців здійснили 12,5 млн бронювань на суму 3,5 млрд грн». Чому Tabletki.ua, Apteka24 та Doc.ua можуть припинити роботу через постанову Кабміну
Як нова постанова може вбити онлайн-бізнес фармацевтичної галузі.
Як нова постанова може вбити онлайн-бізнес фармацевтичної галузі.
Онлайн-сервіси Tabletki.ua, Apteka24 та Doc.ua можуть припинити роботу через постанову Кабміну, пише Forbes.
Новий проєкт постанови Кабміну від 18 квітня дозволяє продавати ліки онлайн лише через вебсайти діючих аптек. Експерти з фармацевтичного ринку вважають, що це спроба держави регулювати фармацевтичний бізнес і виконати зобовʼязання про регуляцію у сфері охорони здоровʼя перед ЄС.
«У разі заборони прайс-агрегаторів постраждає конкуренція на ринку — ціни зростуть, а великі аптеки отримають перевагу над меншими», — натякає на інтерес у постанові інших учасників ринку співзасновник сервісу Tabletki.ua Євген Муравщик.
Про Tabletki.ua
У 2018 році до сервісу було підключено 5000 аптек по всій країні, нині з ним співпрацює 12 000 торгових точок. Це майже 70% усього фармацевтичного ритейлу країни.
24 млрд грн — на таку суму торік було заброньовано ліків в аптеках за допомогою сервісу Tabletki.ua. Заробіток сервісу — 2% комісії від кожного продажу.
Трафік Tabletki.ua у 2023 році становив 194,2 млн відвідувань, чистий прибуток — майже 500 млн грн
«Ініціатори постанови — топ-4 аптечних мереж-монополістів, окрім хіба що „Сіріусу“, — виробники проти цього», — розповів виданню на умовах анонімності топменеджер одного з найбільших фармвиробників України. Топ-5 аптечних мереж консолідують до 50% продажів усього ринку.
Виданню вдалося отримати коментар лише від однієї компанії з «великої пʼятірки». У мережі аптек «Подорожник» запевняють, що їм невигідна ця постанова. На Tabletki.ua частка топ-5 аптек сягає 70–90%.
«Навіть ті аптечні мережі, яким здається, що вони виграють, можуть у фіналі програти — отакий парадокс», — вважає Муравщик.
Один із варіантів вирішення проблеми — відкриття чи купівля власної аптеки. Tabletki.ua вже отримали кілька пропозицій про купівлю аптек. «Можемо відкрити порожню аптеку, яка працюватиме пʼять хвилин на добу, щоб нам надали ліцензію, але це нонсенс», — додає Муравщик.
Постанова мало що змінить, вважає директор з маркетингу мережі аптек «Подорожник» В’ячеслав Сауц. У Tabletki.ua понад 1 млн скачувань застосунку. Постанова не забороняє ані застосунок, ані Viber-боти. «Навіть якщо сайт Tabletki.ua забанять, немає жодної нормативної підстави забанити інші ресурси „Таблеток“, якими користуються українці», — зазначає топменеджер «Подорожника».
«Ми не маємо нічого спільного з електронною торгівлею, тож віримо що нам удасться донести безглуздість та відверту шкідливість запропонованих змін. „Плану Б“ у нас немає», — каже співзасновник Tabletki.ua.
Євген Муравщик направив голові Держлікслужби Роману Ісаєнку петицію із пропозицією переосмислення та доопрацювання постанови, її розміщено на сайті Кабміну.