🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Марія БровінськаІсторії
21 квітня 2025, 08:00
2025-04-21
«Лише за один місяць ми з командою евакуювали понад 700 поранених». Історія Senior Operations Specialist в EPAM та госпітальєрки, яка поєднує роботу в ІТ та порятунок захисників на фронті
Тетяна Песоцька — Senior Operations Specialist в EPAM Україна. Вона працює в Cloud Partnership Operations Department, підтримуючи регіони Європи, Близького Сходу, Африки та Азійсько-Тихоокеанського регіону. Однак, окрім своєї основної роботи, Тетяна виконує надзвичайно важливу місію — у складі добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» вона рятує життя військових на фронті.
Тетяна Песоцька — Senior Operations Specialist в EPAM Україна. Вона працює в Cloud Partnership Operations Department, підтримуючи регіони Європи, Близького Сходу, Африки та Азійсько-Тихоокеанського регіону. Однак, окрім своєї основної роботи, Тетяна виконує надзвичайно важливу місію — у складі добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» вона рятує життя військових на фронті.
Про роботу в «Госпітальєрах», навчання такмеду та мотивацію не зупинятись фахівчиня розповіла dev.ua. Далі — пряма мова Тані.
Як я потрапила до «Госпітальєрів»
Я маю медичну родину: мама — лікарка, донька — студентка-медик Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, мріє про реконструктивну хірургію та є сертифікованим NAEMT TCCC інструктором рівня CLS (Combat Life Saver) / СМС (Combat Medic/Corpsman). Чоловік теж володіє знаннями та навичками з тактмеду на рівні CLS та є інстурктором з домедичної допомоги.
Після початку повномасштабного вторгнення ми всією сім’єю пройшли тренінг з тактичної медицини. Нас запросили долучитися до спілки, яка займалася навчанням цивільних, а згодом — і військових. Та щоб викладати самому, потрібно пройти серйозний шлях: курси, практика, сертифікації.
Майже за рік я стала інструкторкою з такмеду, але навчання триває й досі. Планую вступити до медичного коледжу, щоб офіційно підтвердити свої знання та отримати право виконувати всі необхідні медичні процедури, зокрема інтубацію.
Близько року я є частиною добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри». Щоб долучитись до команди, потрібно пройти інтенсивний вишкіл рівня СМС (Combat Medic/Corpsman), а також дві співбесіди — з керівником медичної служби та координатором ротацій. У тактичній медицині існують різні рівні підготовки — від стрільця-санітара до хірурга. Наразі я працюю на рівні CMC (Combat Medic / Corpsman) та готуюсь до MP (Medical Person), що передбачає глибокі знання з тактичної медицини та готовність надавати допомогу в умовах бойових дій.
У повсякденному житті команда «Госпітальєрів» — цивільні. Ми не носимо однострій в буденному житті, не прикрашаємо себе шевронами. Ми не військові — ми добровольці та волонтери, а форма — це питання зручності.
«Ми з командою евакуювали понад 700 поранених»
Моя робота зосереджена на етапі дальньої евакуації. Наше головне завдання — масова евакуація поранених зі стабілізаційних пунктів або медичних установ, розташованих на другій, умовно безпечній лінії. Для цього ми використовуємо реанімобіль, який названий в честь нашої посестри Наталії Яцун («Австрійки»), яка, на жаль, загинула потрапивши у ДТП.
За цей час я пройшла вже близько шести ротацій, а евакуацій було стільки, що я вже не веду підрахунків. Лише за один місяць ми з командою евакуювали понад 700 поранених.
В середньому одна поїздка займає близько семи-восьми годин. Але буває, що ми без перерви вирушаємо на наступну евакуацію.
Зазвичай ми забираємо вже стабілізованих бійців, інколи навіть після хірургічних втручань, проведених військовими лікарями. За один виїзд ми можемо евакуювати до 30 осіб, дотсавляючи їх до лікарень у тилу для подальшого лікування.
Найважливіше для нас — це доставити пацієнта в стабільному стані, реагуючи на будь-які зміни під час евакуації. Ми завжди працюємо командою, в «Австрійці» обов’язково присутній лікар.
Підтримка зв’язку з пораненими
Я намагаюся залишати зв’язок із пораненими, яких евакуюємо. Особливо з тими, хто був у найважчому стані. Якщо людина втратила телефон, намагаюся знайти її вже в лікарні.
Дуже часто буває, що бійці залишаються без зв’язку, саме тому ми з колегами в «Австрійці» завели добру ініціативу: купуємо кнопкові телефони або збираємо старенькі смартфони, доповнюємо їх сім картами і зарядними пристроями і роздаємо хлопцям.
Нещодавно наша колега, Світлана Пшенична, передала кілька таких — повністю справних, я закупила до них сім-карти. Тепер можемо видати телефони, щоб поранені могли бодай сказати рідним: «Я живий».
Коли везеш важкопораненого, ти несеш відповідальність за його життя. Часто вони у вкрай виснаженому стані, дехто не спав кілька діб, не їв, не пив. Тому, коли стабілізація завершена, ми завжди намагаємось трохи полегшити їм дорогу. Завжди готуємо чай, кому дозволено каву та пригощаємо смаколиками. Це маленький жест, який має велике значення.
Про базовий рюкзак бойового медика
Характер поранень постійно змінюється. Наприклад, влітку минулого року у нас була просто шалена кількість ампутацій. Кожен другий поранений — із втратою кінцівки. Це були найважчі евакуації. А останнім часом більшість поранень — уламкові. Часто це ушкодження грудної клітки, пневмоторакси, множинні поранення тулуба. Можливо, це пов’язано з тим, що тепер частіше працюють дрони, і характер уражень зовсім інший.
У таких умовах критично важливо мати під рукою все необхідне для надання допомоги в найкоротший час. Рюкзак бойового медика містить усе необхідне для зупинки критичних кровотеч, підтримки дихання і надання першої медичної допомоги. В нашому реанімобілі завжди є щонайменше один наплічник, адже приліт може статися будь-де, і треба бути готовим надавати допомогу кільком пораненим прямо на місці.
Те, що завжди зі мною, навіть в цивільному житті — 2 турнікети, 2 бандажі різних розмірів — 4 і 6 дюймів, гемостатичний бинт, рукавички, ножиці. Мене, як і будь-якого парамедика, не застати зненацька.
Якось почула вибухи в передмісті столиці, згребла всі запаси в пакет, і вже за кілька хвилин була на місці. На щастя, допомога нікому не знадобилася, але я була готова її надати. Саме тому активно закликаю читачів вивчати основи домедичної допомоги і підтримати проєкт «Наплічники життя 2.0» від EPAM та БФ «Лелека», який передбачає закупівлю якісного такмеду на 1 мільйон гривень. Друзі, це важливо і це те, що рятує життя.
Навіщо цивільним тактична медицина?
Тактична медицина — це не лише про війну. Це про шанс вижити у критичних ситуаціях — у випадку поранення, ДТП, обстрілу чи навіть нещасного випадку. Переконана, що базові знання з домедичної допомоги повинні мати всі: і цивільні, і військові. На тренінгах я навчаю основам: зупинка критичної кровотечі, забезпечення прохідності дихальних шляхів, гіпотермія. Це те, що має знати кожен українець.
Пам’ятаю жінку, яка протягом двох років приходила на курси щоквартально. Вона казала: «Хочу відпрацювати все до автоматизму», навіть приходила в незручному одязі, щоб тренуватись в умовах, близьких до реальності. Бо в критичній ситуації ми можемо знаходитись в шоковому стані, але тіло пам’ятає, що робити.
Я також працюю з освітянами. Напередодні чергової ротації разом з іншими парамедиками провели тренінг для 22 вчителів предмета «Захист України», аби вони могли правильно навчати дітей. Бо стара система з джгутами Есмарха і косинками вже давно не відповідає реаліям. Дуже хочеться, щоб знання були не формальні, а практичні.
Чому я це роблю?
Іноді складно пояснити, чому я продовжую цю діяльність попри постійну втому, відсутність вихідних і накопичений стрес. В мене немає простої відповіді. Але я точно знаю, що мої знання та вміння можуть врятувати чиєсь життя. Щоразу, коли я бачу запит на навчання чи допомогу, я беруся за це, бо розумію, наскільки це важливо.
В моїй голові завжди звучить одне питання — «Якщо не я, то хто?». Я розумію, що не можу «осягнути неосяжне», але можу зробити свою частину.
І якщо до цієї справи доєднаються інші, разом ми зможемо створити щось велике і значуще. Це і є моя мотивація — знати, що я роблю свій внесок у порятунок життів і допомагаю тим, хто цього потребує найбільше.
З реанімації — в EPAM. Дитячий анестезіолог зі Львова залишив медицину заради IT, і нині мріє про великий медичний проєкт на основі Big Data: історія світчингу під час війни
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)