🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олексій ДзюбаІсторії
19 грудня 2024, 09:01
2024-12-19
«Моє особисте прагнення – витіснити російськомовну «Вікіпедію» з україномовного ринку». Інтерв'ю з головним амбасадором української «Вікіпедії»
Антон Процюк більше 12 років розвиває вільну енциклопедію «Вікіпедія» в Україні. Для цього він має декілька амплуа. Перше — керівник програм громадської організації «Вікімедіа Україна», яка не є частиною «Вікіпедії», але підтримує її розвиток. Наприклад, розвиває українську освіту за допомогою тренінгів і програм, в яких на серйознішому рівні використовує напрацювання «Вікіпедії». Друге — є волонтером, редактором і адміністратором, який пише статті для «Вікіпедії». «Коли ти це робиш, то сам дізнаєшся щось нове, твої матеріали читають мільйони людей і ти допомагаєш розвиватися українській мові та вільним знанням», — каже про свою мотивацію Антон.
Далі в матеріалі ви дізнаєтеся, як (в цифрах) сьогодні почуває себе україномовна «Вікіпедія», що зараз українці читають найбільше серед її статей, яким чином працюють неетичні організації, які прагнуть побудувати бізнес на «вільних знаннях» та як одному програмісту вдалося «підняти» себуанську мову Філіпін завдяки «Вільній енциклопедії».
Про головні цифри української «Вікіпедії» сьогодні
— Наприкінці липня 2022 року українська «Вікіпедія» обігнала арабську та посіла 16 місце за кількістю статей (тоді їх було 1,18 млн) серед 328 мовних розділів онлайн-енциклопедії. На якому ми місці зараз, через майже 2,5 роки, яка зараз кількість україномовних статей і які мови нас випереджають?
— З того часу ми дещо зросли і зараз займаємо 14-те місце за кількістю статей, маючи їх приблизно понад 1,35 млн. Нас випереджають класичні мови, які мають більше носіїв за українську. Це — англійська, іспанська, французька, німецька, японська тощо. Також це, на жаль, російська. Нею, очевидно, розмовляє більше людей.
Існує кілька курйозних винятків. Сюди належить, здебільшого, «автоматична» заливка статей. Наприклад, на другому місці — себуанська «Вікіпедія. Вона написана себуанською мовою, поширеною на Філіппінах. Це реальні, але короткі статті про біологічні види, зірки і т. п. Її «підняв» один програміст, у якого дружина родом з Філіппін. Умовно, ти пишеш бота, який додає по тисячі статей на день за певним шаблоном. Так не заборонено робити, але це не зовсім відповідає духу «Вікіпедії».
— Ще одні цікаві цифри того періоду — загалом в українському розділі енциклопедії зареєстровано майже 640 000 користувачів. В арабському розділі їх у чотири рази більше — понад 2 280 000. Попри це, в українській «Вікіпедії» майже вдвічі більше адміністраторів — 49 (26 в арабській). Що змінилося в цьому розрізі?
— Найцікавіша цифра — це кількість саме активних користувачів, а не загальна. Буває так, що хтось зареєструвався 15 років тому, зробив 1 правку і вже давно неактивний.
Це люди, які були активними останній місяць. За цим показником ми орієнтовно на 15-му місці серед інших «Вікіпедій». Арабська версія, до прикладу, має 3900 активних юзерів. Щодо адміністраторів, то їхня кількість приблизно не змінилася, їх близько 50-ти. Тут ми також в топ-15.
— Україномовний розділ «Вікіпедії» існує з січня 2004 року. Як за 20 років змінювалась його динаміка (зростання/падіння) і з якими подіями це було пов’язано?
— Загальний тренд такий, що україномовний розділ «Вікіпедії» поступово і впевнено зростає. Існує дві категорії зростання: відвідуваність та вміст/якість. Якщо ми говоримо про зростання відвідуваності, я б виділив дві головні події, які допомогли її зростанню. Перша — початок пандемії COVID-19 і початок онлайн-навчання. Тоді люди звернулися до «Вікіпедії» як до одного з можливих ресурсів, де можна черпати інформації. Друга подія — це початок повномасштабного вторгнення рф, коли людям потрібна була інформація.
Щодо зростання кількості статей, волонтерів і редакторів, я б не сказав, що тут є певна подія-бустер. Тут допомагає тренд на розвиток української мови. Можливо, за часи президентства Віктора Януковича, якщо такі ще хтось пам’ятає, коли українській мові було складніше, було також складніше українській «Вікіпедії».
Нещодавно ми нагороджували авторів, які зробили найбільший внесок за 20 років існування української «Вікіпедії». Рекордсмен створив майже 50 000 статей.
— У січні 2023 року українська «Вікіпедія» вперше в історії перетнула позначку в 1 млрд переглядів за рік. Яким рекордом ми можемо похвалитися в 2024 році?
— Відвідуваність поступово зростає, але великих рекордів ми не беремо. Це схоже на ситуацію в новинних медіа, коли був сильний підйом в 2022-му році після початку повномасштабного вторгнення, але потім рівень уваги стабілізувався. Зараз ми маємо 1 млрд переглядів з початку цього року і до середини грудня. Це трохи більше, ніж в 2022-му, тому що півмісяця ще є попереду. Але це не вдвічі більше, а невелике зростання.
Стосовно цікавих рекордів, то зараз існує тренд на покращення якості статей.
Такий статус мають матеріали, визначені спільнотою як найкращі. Це детальні, перевірені статті, які мають багато посилань на авторитетні джерела. В 2024-му році найбільше статей — понад 130 — отримали такий статус. Це хороший індикатор того, що поступово покращується їхня якість.
— Я так розумію, що рейтинг найпопулярніших статей української «Вікіпедії» за 2024 рік ви будете публікувати згодом. Можна якийсь невеликий спойлер до нього?
— Загальної статистики за рік в мене поки що немає, але є дані за листопад. Вона, як і загальна тенденція, показує, що є завжди популярні статті про базові теми. Наприклад, про Україну, Київ, Тараса Шевченка, Івана Франка тощо. Інша категорія популярних статей — це те, що в новинах. В листопаді це були вибори президента в США.
Друге місце — це стаття про Дональда Трампа. Також моя особиста гордість — список президентів США, цю статтю я сам писав. Вона на 13-му місці, її переглянули понад 50 000 разів. Також в топах теми актуальних новин — статті про Михайла Драпатого, нового командувача Сухопутних військ, та гру S.T.A.L.K.E.R. 2.
— Як на рахунок технологічних тем? В 2023 році, наприклад, в топах був ChatGPT. Про Ілона Маска також люблять читати. Чи вони не випали з рейтингів?
— S.T.A.L.K.E.R. 2 — це про геймдев і він був на першому місці в листопаді серед технологічних тем, якщо брати ширше. Якщо ми рахуємо військові технології, умовно, які ракети летять на Україну, то їх українці також читають. Статті про міжконтинентальну балістичну ракету чи про «Орєшнік» також читають. Про ChatGPT стаття менш популярна, але її продовжують читати: за перші 11 місяців цього року її переглянули приблизно 250 000 разів. Це багато, але в 1,5 рази менше, ніж за відповідний період 2023-го. Тобто початковий «хайп» пройшов, але це все ще популярний сервіс, про який люди хочуть знати.
Про російські «Рувікі» та «Вікіпедію»
— Переходячи до іншої теми. На росії майже рікі розвивається альтернатива «Вікіпедії» — «Рувікі». Чи стає успішним цей проєкт та чи читають його росіяни?
— Я не дуже детально стежу за російським ринком. Але за моїми спостереженнями, «Рувікі» не успішний проєкт. Це пропагандистський мотлох на кшталт якогось RuTube, який не набирає популярності. Модель «Вікіпедії» полягає в тому, що є тисячі волонтерів, які безкоштовно створюють і покращують статті.
В теорії, альтернативою до цього є вкладення величезних коштів в «Рувікі». Потенційно можна найняти 5000-10 000 людей і сказати їм писати енциклопедію. Це дорого і довго. Я не бачив, щоб у них була така політична воля, бажання чи ресурси це робити. «Рувікі» існує, але не загрожує стати реальною альтернативою російськомовної «Вікіпедії». Якщо останню в росії заблокують, то, напевно, якась частина людей піде в «Рувікі».
— Тобто популярність російськомовної «Вікіпедії» не згасла і лише після її заборони «Рувікі» може «вистрелити»?
— І то я не впевнений, що росіяни підуть в «Рувікі». Частина людей просто встановить VPN, інші — підуть на альтернативні довідкові сервіси.
— Чи потрібно нам прагнути до того, щоб з часом обігнати російськомовну «Вікіпедію»?
— Моє особисте прагнення — це витіснити російськомовну «Вікіпедію» з україномовного ринку. В Україні частина людей говорить і читає російською.
— Як переманити українця, щоб він читав україномовну «Вікіпедію», а не російськомовну? Це ж, в першу чергу, має бути його особисте і усвідомлене рішення.
— Так, але у вужчому сенсі є речі, які можна робити. Google інколи показує у видачі російськомовну «Вікіпедію» вище української, навіть якщо всі налаштування браузера та операційної системи українською. Потрібно розуміти, що видача Google — це головне джерело трафіку для «Вікіпедії». Ми про видачу російськомовної «Вікіпедії» знаємо і намагаємося спілкуватися з Google, чи можна це вирішити.
Якщо ми подивимося на загальнофілософські моменти, то глобально потрібно, щоб розвивалися українська мова, культура, було більше україномовного контенту та культура споживання українською мовою.
Про розвиток української «Вікіпедії»
— Як зараз загалом почуває себе українська «Вікіпедія» і який прогноз її розвитку ви б дали на 2025-ий рік? 2022-2023 роки був неабиякий інтерес до україномовних статей. Але ми бачимо певний культурний відкат зараз — російська мова, музика, кіно повертаються в наш простір.
— Загалом українська «Вікіпедія» почуває себе непогано. Цей відкат, про який ви говорите, він проявляється не в тому, що «Вікіпедія» скорочується, а в тому, що її відвідуваність повільніше зростає.
Зараз у них приблизно паритет, але ще не сталося такого стрибка україномовної «Вікіпедії». Наступного року буде приблизно такий самий тренд з поступовим зростанням. Звичайно, багато залежатиме від ситуації в українському суспільстві.
— Які кроки може зробити кожен з нас, щоб україномовна «Вікіпедія» зростала і ставала кращою?
— Будь-хто може долучитися до зростання «Вікіпедії». Навіщо якщо ви банально читаєте статтю і бачите помилку, то можете її виправити. Для цього не потрібно багато часу чи зусиль. В ідеалі ми хотіли б, щоб більше людей долучалися до регулярного волонтерства і наповнення «Вікіпедії». Але я розумію, що це не для всіх. Для цього потрібен вільний час і зацікавленість. Але якщо цікаво, то це може бути хороше хобі, яке дозволяє розвиватися і при цьому мати корисний вплив на те, що читає мільйони людей.
Серед конкретних речей — це «Вікімедіа Україна», яку я представляю і де, зокрема, допомагаю розвивати освітню програму. Це грамотне використання «Вікіпедії» в навчальному процесі. Тобто активно працювати з нею, аналізувати і критично підходити до змісту статей та наповнювати «Вікіпедію» в межах навчального завдання. Наприклад, замість написання плагіатних рефератів, написати статтю до «Вікіпедії». «Вікімедіа Україна» допомагає викладачам та закладам освіти в цьому.
Про редагування статей на «Вікіпедії» та неетичний бізнес
— Про наповнення статей. Я чув про кейс компанії «АВК», яка три місяці шукала, як додати нову інформацію про себе на сторінку «Вікіпедії». але так і не змогла цього зробити. До кого звертатися бізнесу в таких моментах, коли він хоче не «затерти» про себе неприємну інформацію, а саме додати нову?
— Найкраща відповідь — самому розібратися, як це зробити, це не так складно. Мені дивно, що вони три місяці шукали, якщо це про оновити певну інформацію. В цьому можна розібратися за 2 робочих дні.
Кожен дрібний проєкт великої компанії не варто перераховувати в статті. Але, умовно кажучи, змінився CEO чи побудували нову фабрику — це цілком доречна інформація. Технічно це самостійно може зробити комунікаційник цієї компанії.
Чи можна замовити таку послугу? До самої «Вікіпедії» — ні, там не продають і не надають подібних послуг. Теоретично це може бути третя сторона. «Вікіпедія» при цьому не дає гарантій, тому що мають бути дотримані правила платформи. Якщо цього немає, стаття може бути вилучена. Проблема в тому, що ринок подібних якісних послуг не розвинений. Тому найпростіше, щоб комунікаційник чи піарник компанії зайнявся цим самостійно.
— Про подібні послуги. Є такий блогер Богдан Дубильовський і його проєкт «Вікібізнес». Ще в 2020 році була ваша заява, що він з вами не пов’язаний, але він і далі працює. Ви з ним напряму спілкувалися? Це можна вважати нелегальним бізнесом? Як з цим боротися?
— «Вікібізнес» — це, як мінімум, неетичний бізнес, який працює в порушення умов використання «Вікіпедії». Чи можна робити бізнес на «Вікіпедії»? В ідеальному світі, де живуть рожеві поні, не було б ніякого бізнесу на «Вікіпедії» і лише волонтери працювали б з платформою. Але ми реалісти та розуміємо, що є такий інтерес, тому «Вікіпедія» дозволяє платні редагування. Для цього потрібно дотримуватися всіх правил платформи. Зокрема, потрібно чітко декларувати, що «ось я такий-то створив цю статтю на замовлення такої-то організації».
Існують приклади таких етичних бізнесів, які працюють на «Вікіпедії». Можливо це не те, що спільнота «Вікіпедії» радо приймає, але це те, з чим вона мириться і готова жити, якщо дотримуватися правил. Але «Вікібізнес» — це організація, яка правил не дотримується. Яка, наприклад, не декларує, які статті вони створюють на замовлення.
Існують технічні інструменти, як це можна робити. Наприклад, блокувати створені ними акаунти та видаляти їхні статті, які створені з порушенням правил. Така боротьба йде постійно, як з «Вікібізнесом», так і з іншими ініціативами оплачуваного редагування, які працюють, порушуючи умови використання «Вікіпедії».
Спочатку ми намагалися звернути увагу «Вікібізнес», що вони порушують правила «Вікіпедії» і запропонувати їм дотримуватися їх. Але з цього нічого не вийшло. Стало зрозуміло, що налагодити конструктивну розмову не вийде, тому практично зараз цього ми і не робимо.
Каліфорнійська Wikimedia Foundation домагається заборони на використання бренду Wikipedia в Україні. Що відбувається?
Каліфорнійська Wikimedia Foundation, Inc., відома за своїм глобальним проєктом «Вікіпедія», намагається заборонити українській громадській організації «Вікіпедія Україна» використовувати торгові марки «Вікіпедія» і Wikipedia у своїй назві, а також в однойменних акаунтах у соцмережах, в домені wikipedia.net.ua, електронній адресі.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі