🚨⚡🚨 Біткоін по $100к. Час встановлювати Trustee Plus і випускати картку для розрахунків безкоштовно 👉
Олексій ДзюбаВійна
3 листопада 2024, 12:15
2024-11-03
Останні два місяці рф «фігачить» по Україні дронами майже щодня. Звідки у ворога стільки БПЛА? Як змінилася тактика їхнього застосування? Чи витримає наша ППО? Розбір найгостріших запитань
2 листопада Київ пережив черговий наліт російських безпілотників. Повітряна тривога в столиці тривала майже вісім годин. Загалом різні регіони атакували понад 70 «Шахедів». У ніч на 3 листопада тривога в Києві тривала 11 годин, а росія запустила по Україні 96 ударних БПЛА. Сили ППО підтвердили збиття 66 безпілотників. Це лише два невеликі епізоди за останні кілька місяців, коли ворог значно посилив атаки дронами на Україну. Розбираємось, за рахунок чого це можливо і чи маємо ми достатньо захисту від ворожих дронів.
Із початку цього року російські війська запустили по території України 6987 ударних БПЛА Shahed й інших невстановлених типів.
У вересні росія запустила понад 1300 дронів-камікадзе по території України. Це найбільша кількість дронів впродовж одного місяця від початку повномасштабної війни. Однак за жовтень ця цифра зросла: сталися атаки рф із залученням 2023 безпілотників.
Таким чином, росія в жовтні запустила по Україні на 40% більше «Шахедів», ніж у вересні.
Як зазначає Генштаб, з них 1185 знищили або подавили засобами радіоелектронної боротьби, 738 одиниць локаційно втрачено, ще 29 БПЛА вийшли з підконтрольного повітряного простору України.
Зміна тактики
росіяни при атаках на Київ за допомогою ударних безпілотників застосовують тактику руху на надмалих висотах. Атаки йдуть хвилями і намагаються розвідати місцезнаходження ППО.
Ворог намагається крутитися в деяких зонах, привертаючи увагу мобільних груп. Основна мета — максимально заплутати сили і засоби протиповітряної оборони. Вони намагаються зробити так, щоб мобільні групи переміщувалися, таким чином створивши собі коридори для проходу наступних хвиль. Таким чином росіяни намагаються розвідати слабкі місця і розташування протиповітряної оборони, щоб наступні хвилі БПЛА обійшли ці локації.
Такі масові запуски приносять свої результати. Наприклад, в ніч на 3 вересня вривога на Київщині тривала 11 годин, у п’яти районах столиці є пошкодження. За даними влади, влучань в об’єкти критичної та житлової інфраструктури не допущено, а також постраждалих серед населення немає. Рятувальники уточнили, що вісім разів залучались на ліквідацію пожеж.
«За тиждень росія застосувала проти України понд 900 бомб, близько 30 ракет і майже 500 „Шахедів“. Більшість цих ударів була спрямована проти цивільних об’єктів і критичної інфраструктури», — повідомив президент Володимир Зеленський.
Наслідки російських атак на Київ:
Звідки в рф так багато дронів
Після отримання в другій половині 2022 року першої партії іранських БПЛА «Шахед» росія змогла запустити їх масове виробництво на своїй території, а також суттєво модифікувати ці дрони. Так, рф значно прискорила темпи виробництва цих безпілотників на своєму заводі «Алабуга» в Татарстані. І хоча в квітні цього року українські дрони успішно атакували цей завод за 1200 км від нашого кордону, технологічний процес підприємств не було порушено.
У січні-квітні 2024 року росіяни виготовляли в середньому по 410 «Шахедів» на місяць. У травні-липні 2024 року — по 371 БПЛА цього типу, і це вцілому корелювалось з інтенсивністю пусків цих безпілотників по території України.
Але уже в серпні кількість випущених «Шахедів» підскочила до 790, і це був найбільший показник за весь час, починаючи з вересня 2022 року (початку застосування Shahed-136/131 для ударів по території України). Такий «стрибок» навряд чи можна пояснити збільшенням поставок з Ірану, в останні 2 місяці не фіксувались польоти за тим напрямком транспортних літаків як засобу доставки самих дронів та/або їх комплектуючих.
За попередніми даними, це підприємство мало виготовити 6000 «Шахедів» до вересня 2025 року, однак змогло завершити цей процес на рік раніше планового строку, тобто до вересня 2024 року.
Чи вистачить нам засобів ППО
Середній відсоток збиття у 86% запущених «Шахедів» наша протиповітряна оборона тримає, починаючи з березня 2024 року, що прямо пов’язано із отриманням додаткових засобів протиповітряної оборони. Водночас в лютому 2024 року був зафіксований найгірший показник перехоплень у 77%.
В травні Володимир Зеленський заявив, що Україна має чверть засобів ППО, необхідних для утримання лінії фронту і захисту країні. росія має перевагу в повітрі, що обмежує нашу здатність захищати міста та утримувати лінію фронту.
Глава Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко каже, що основна мета таких тривалих і масованих нальотів російських БПЛА — це проведення розвідки і виснаження українського запасу ракет ППО.
«росіяни намагаються вивести нальоти шахедів ледь не на цілодобовий формат, як і говорив раніше. Такі атаки мають як військові цілі заради економії ракет, так і розвідувальні. Окрім цього — це спроба постійного психологічного тиску на населення, з метою зламати мотивацію до спротив» — додав Коваленко.
Очільник ЦПД запевняє, що найближчим часом Україна матиме «нові способи» збиття «Шахедів». Які саме, він не уточнив.
«Посаджені» нашими засобами РЕБ ворожі дрони показують, що росіяни вдосконалюють ланцюжки поставок електроніки для свого виробництва із тим, щоб робити свої «вироби» більш стійкішими до зовнішнього впливу.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, що західні партнери мають відреагувати на «терористичні удари» росії по українських містах.
«Потрібно більше тиску на російську здатність виробляти таку зброю. Потрібна можливість знищувати й бази зберігання „Шахедів“, і всю наявну інфраструктуру їхнього виробництва та логістики. Терористи, на жаль, уміють використовувати час, який дає їм нерішучість вільного світу», — додав президент.
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)