🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олександр КузьменкоІсторії
3 грудня 2024, 14:39
2024-12-03
Пет Гелсінгер, який працював над створенням технологій Wi-Fi та USB, мав витягти Intel із глибокої кризи, але не впорався й пішов із посади CEO. Як компанія опинилася в такому становищі
1 грудня компанія Intel, яка зараз переживає не найкращі часи, оголосила, що її генеральний директор Пет Гелсінгер йде у відставку. Він присвятив Intel близько 30 років своєї кар'єри й працював над запуском таких технологій, як Wi-Fi та USB, а також відомими серіями процесорів Intel Core та Xeon.
Коли Гелсінгер повернувся в компанію у 2021, вона вже перебувала в стагнації, і завданням досвідченого топменеджера було покращення її становища. Розповідаємо, як йому не вдалося впоратися з цим завданням, і чому Intel зараз перебуває у ще більшій кризі.
Пет Гелсінгер вперше приєднався до Intel у віці 18 років у 1979 році. Він був провідним архітектором процесора 4-го покоління 80486, який представили у 1989 році.
Гелсінгер став першим Chief Technology Officer в компанії, а у 32 роки він був названий наймолодшим віцепрезидентом в історії Intel. Пет Гелсінгер очолював ключові технологічні розробки, включаючи Wi-Fi, USB, процесори Intel Core та Intel Xeon, а також 14 проєктів мікросхем. Він також започаткував конференцію Intel Developer Forum як аналог WinHEC від Microsoft.
У вересні 2009 року він покинув Intel і приєднався до EMC на посаді президента і головного операційного директора.У 2012 році він став генеральним директором компанія з розробки технологій хмарних обчислень і віртуалізації VMware. Вона стала першою комерційно успішною компанією, яка віртуалізувала архітектуру x86. У 2010 році Пета Гелсінгера визнали найкращим CEO в Америці за результатами щорічного опитування співробітників Glassdoor.
Він повернувся до Intel як новий генеральний директор 15 лютого 2021 року, коли інвесторська Third Point Management вимагала реорганізації компанії через падіння акцій. Заступаючи на посаду CEO Пет Геслінгер успадковував десятиліття невдалих рішень компанії, і мав змінити цей курс.
Як Intel, який був провідним виробником чипів у світі, скотився в глибоку кризу
Intel має багату історію як провідний гравець на ринку напівпровідників. Від представлення першого програмованого мікропроцесора до заміни пам’яті на магнітних сердечниках на DRAM, компанія довгий час працювала в авангарді ринку. Проте останні десятиліття компанія має проблеми з тим, щоб встигати за новими технологіями.
Наприклад, вона була розрекламована компанією Apple як постачальник чипів для iPhone, але згодом Intel програла конкуренцію компанії Samsung.
Після цього компанія проігнорувала потенціал графічних процесорів в споживчій електроніці, і втратила потенційно прибуткові можливості постачати апаратне забезпечення для відеоігрових консолей та мобільних пристроїв вищого класу. Компанія AMD постачала чипи для консолей PS4 та PS5 від Sony, і саме її процесори очікуються і в наступному поколінні.
Ще більше погіршило становище Intel те, що компанія опинилася на узбіччі буму штучного інтелекту, і провідні гравці в цій сфері, які хотіли створювати системи штучного інтелекту, натомість звернулися до Nvidia Дженсена Хуанга.
На відміну від Nvidia, яка здебільшого зосереджена на розробці чіпів і відповідного програмного забезпечення, або AMD, яка стала приділяти менше уваги виробництву GPU й зосередилася на CPU, Intel навпаки, анонсувала, що почне робити відеокарти та чипи для ШІ. Компанія робить потроху всього, і в цьому може критися причина її відставання від конкурентів.
Біда з процесорами Intel
Проблеми спіткали Intel навіть на рідному полі — виробництві споживчих процесорів. Вона веде щонайменше дві судові справи через проблеми з нестабільністю своїх процесорів Raptor Lake 13 та 14 поколінь.
Процесори ставали ненажерливими через проблеми з надмірно підвищеною напругою, і хоча Intel випустила виправлення і замінила невдалі блоки, проблема була настільки поширеною, що спричинила проблеми у висококласних системах і споживчих PC.
Кожна технологічна компанія стикається з проблемами з апаратним забезпеченням. AMD, наприклад, мала проблеми з нещодавно випущеними процесорами Ryzen 9000.
Однак негаразди з Raptor Lake тривали довго, і Intel знадобилося чимало часу, щоб їх вирішити. На думку експертів, ця реакція «підірвала довіру до бренду Intel».
Проблеми з виробництвом чипів
Intel втратила значні позиції на ринку виробництва чипів на користь тайванського виробника TSMC, яка виробляє їх для багатьох конкурентів Intel. Хоча сама TSMC намагається задовольнити попит, клієнти просто не хочуть переходити до Intel.
Коли Гелсінгер очолив Intel він запровадив корекцію курсу компанії, яка передбачала будівництво двох виробничих заводів в Арізоні вартістю $20 млрд. Засоби масової інформації позитивно відреагували на призначення Гелсінгера і приписували цьому рішенню зростання цін на акції Intel майже на 8%.
У травні 2021 року Гелсінгер дав інтерв’ю Леслі Стал із «60 хвилин». Він заявив, що Intel планує наздогнати TSMC і Samsung протягом наступних п’яти років. Він оголосив про заплановану модернізацію заводу Intel у Нью-Мексико вартістю $3.5 млрд.
Однак витрати на заплановані заводи Intel в Аризоні та ще два в Огайо стрімко зросли порівняно з початковими прогнозами. Заводи в Аризоні, які Intel розраховує запустити в експлуатацію у 2025 році, постраждали від затримок у будівництві. А у вересні компанія Broadcom, яка виробляє мережеві та радіочіпи, протестувала технологічний процес Intel і дійшла висновку, що він ще не готовий до повноцінного виробництва.
Проте бізнес Intel здобув і кілька цінних перемог. У вересні компанія Amazon AWS погодилася виробляти чіп штучного інтелекту наступного покоління на заводах Intel 18A. Раніше Intel уклала аналогічну угоду з Microsoft.
Втім пошук грошей для оплати 18A швидко перетворився на екзистенційну кризу. Річний обсяг продажів Intel знизився на $24 млрд або на 30%, з того часу, як Гелсінгер очолив компанію. У 2022 році вільний грошовий потік компанії став від'ємним. Станом на кінець червня Intel витрачала на $12,6 млрд більше, ніж отримувала щорічно. Інвестори відреагували на каскад проблем, й акції Intel впали майже на 60% цього року.
Щоб заспокоїти Волл-стріт, Гелсінгер був змушений приймати болючі рішення. У серпні він оголосив про скорочення витрат на $10 млрд, що передбачало звільнення 15 000 працівників — 5% робочої сили Intel. Він також скоротив капітальні витрати на $5 млрд і призупинив виплату дивідендів Intel.
Потім, у вересні, він оголосив про більш радикальні дії: виробництво процесорів Intel буде офіційно виділено в окрему дочірню компанію. Intel Foundry стане незалежною дочірньою компанією з «чіткішим відокремленням і незалежністю» від решти Intel. Гелсінгер також відклав плани будівництва нового заводу в Німеччині вартістю $32 млрд, а також нових потужностей у Польщі.
Компанія також звернулася по допомогу до уряду США. Intel розраховує на гроші з американського закону CHIPS, підписаного президентом Байденом для стимулювання внутрішнього виробництва мікросхем, які допоможуть оплатити деякі з нових фабрик для чипів 18A. У березні компанія отримала $8,5 млрд у вигляді прямого фінансування за програмою CHIPS і $11 млрд у вигляді кредитів. Але ці гроші пов’язані з досягненням Intel певних майлстоунів, і вона ще не отримала жодних коштів.
Розчарування в зусиллях Гелсінгера
1 грудня 2024 року CEO Intel Пет Гелсінгер був змушений піти у відставку після того, як рада директорів розчарувалася повільним прогресом щодо виходу компанії з кризи.
Фінансовий директор Intel Девід Зінснер і виконавчий віцепрезидент Мішель Джонстон Холтхаус тепер виконують обов’язки тимчасових співголів правління, поки рада директорів шукає заміну Гелсінгеру, йдеться в заяві компанії. Френк Гоурі, незалежний голова ради директорів Intel, буде тимчасово виконувати обов’язки виконавчого директора.
Інвестори Intel, які прагнули побачити зміни в компанії, позитивно відреагували на відставку Гелсінгеру. У понеділок акції компанії зросли на 6% в Нью-Йорку, але потім повернулися назад. На момент закриття торгів у Нью-Йорку вони впали на 0,5% до $23,93, а з початку року падіння склало 52%.
Наступник Пета Гелсінгера зіткнеться з тим самим набором проблем, для вирішення яких він був призначений, а також наслідками поганих рішень, прийнятих його попередниками. Крісло, яке колись була найбажанішим місцем в $500-мільярдній індустрії виробництва чипів, наразі охоплене вогнем
Наступному CEO доведеться боротися з конкурентами, які мають більші ресурси, і наздоганяти їх у галузі штучного інтелекту, водночас показуючи, що Intel може бути такою ж новаторською компанією, якою вона була колись.
В Одесі зупинився завод Cryoin, що виробляє неон для мікрочіпів. Він контролює половину світового ринку – Wired
Американське видання Wired написало про те, що в Одесі закрилася під загрозою російської агресії маловідома компанія Cryoin, яка відіграє велику роль у світовому виробництві напівпровідників.
Як глобальні компанії допоможуть Україні у війні з РФ. Що зробили Google, Intel, Visa, Facebook та інші
У ситуації відкритої агресії Росії проти України світові гіганти бізнесу не залишаються осторонь. Глобальні компанії висловлюють наміри допомогти. dev.ua зібрав усе, що зробили Google, Intel, Visa, Facebook та інші.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі