🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олександр КузьменкоGameDev
19 грудня 2024, 13:24
2024-12-19
«Дорослий бізнес – це намагання здійснити дитячі мрії». Максим Кріппа розповів, чому придбав NAVI, скільки наразі людей працює в команді та які гроші вона заробляє
Український бізнесмен Максим Кріппа, який вийшов у публічну площину з першим великим інтерв’ю, розповів про те, як став власником кіберспортивного клубу NAVI та компанії Maincast. За його словами, після повномасштабного вторгнення в Україну NAVI «обрізала по живому» зв’язки з росією. Це спершу виглядало як погане рішення для бізнесу, але згодом дало «фантастичні результати».
За словами Максима Кріппи, він сам є затятим геймером, і це підштовхнуло його до придбання NAVI у 2018 році.
«Вже в останніх класах школи, в університеті я заробляв тим, що збирав ігрові компи, потім прокладав мережі у комп’ютерних клубах. І сам був пекельним геймером: грав у Doom, Warcraft, Starcraft, Half-Life, Counter-Strike. А дорослий бізнес — це намагання здійснити дитячі мрії», — розповів бізнесмен.
Він додав, що коли придбав 100% NAVI в Олександра Кохановського, це вже був легендарний клуб. У 2018 році в ньому працювало 30 людей, але зараз кількість співробітників зросла до 200.
«Я багато інвестував у клубну інфраструктуру: ми відкрили власний офіс у Києві та два буткемпи в Берліні та Барселоні, де тренуються команди — це все наша власність. NAVI — перша організація у світі, що запустила свою NAVI academy, випускники якої вже прославляють Україну на Tier 1 сцені», — відзначив Максим Кріппа.
За його словами, це «кадровий резерв», який дає змогу заощаджувати на дорогих трансферах. Після початку великої війни академія дала майже 100% пріоритет гравцям з України.
Як NAVI порвали зв’язки з росією
Кріппа розповів, що до повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році, NAVI сприймалася у світі, як «найбільша СНД кіберспортивна організація». Половину складу команди складали росіяни, оскільки рф є найбільшою країною в СНД, і NAVI раніше шукала там гравців.
«Коли почалась війна, ми це обрізали по живому. NAVI пройшла трансформацію: повністю відмовилася від російських гравців, російської мови, перейшли на англійську як в професійній in game комунікації, так і в продакшені контенту. Ми отримали змогу скаутити гравців зі всього світу і взагалі забути про Рашку, стали по-справжньому глобальним клубом», — заявив Максим Кріппа.
За словами власника NAVI, спершу це виглядало як «жахливе» рішення з погляду бізнесу і дехто вважав, що це відкине розвиток клубу на 7-8 років. Але «команда згуртувалася навколо ідеї», щоб зберегти глобальні позиції та «продовжувати підіймати трофеї під прапором України».
«З 2022 року усі наші ростери, весь контент на YouTube, Twitch, всюди — повністю англомовний. Це дало фантастичні результати. Глобальні спонсорства — це зовсім інші гроші», — відзначив Кріппа.
Вже у 2024-му NAVI повернули здобутки. Поточна команда з Counter-Strike виграла 4 з 6 Чемпіонатів світу CS2, ще два рази була у гранд фіналах.
«В мене немає неприбуткових бізнесів», — Кріппа про прибутки NAVI
За словами Максима Кріппи, кіберспорт — це «дуже прибутковий бізнес», якийсь приносить «мільйони доларів чистого прибутку на рік». Він вказав, що аудиторія кіберспорту зростає на 30-40% щороку, що впливає на зростання кількості переглядів.
Власник клубу стверджує, що за останні сім років NAVI входить у топ-5 світових кіберспортивних клубів за кількістю годин перегляду матчів за її участі, а за останні 7 років матчі NAVI згенерували 571 млн годин. Це позитивно впливає на спонсорські контракти, крім того, NAVI отримує частку доходів від турнірів, зокрема ESL та BLAST.
«Коли купував NAVI, це була збиткова організація, яка дотувалася приблизно на $1,5 млну рік. Мені казали тоді: з цього неможливо зробити бізнес», — говорить Максим Кріппа.
За його словами, CEO клубу Євген Золотарьов, якого він «любить та поважає», сказав, що NAVI не може стати прибутковою і це «неможливо».
«Я відповів: „Женя, в мене немає неприбуткових бізнесів“. Уже за рік ми стали прибутковими», — заявив власник NAVI.
Про Maincast
Кріппа розповів, що компанія Maincast, яка виробляє кіберспортивний контент та проводить прямі трансляції матчів по Dota 2, Counter-Strike 2, FIFA, Overwatch та інших іграх, також вийшла на прибуток.
«Компанія вже точно прибуткова. Не така, як NAVI, але Maincast вже на сьогодні заробляє семизначну цифру чистого прибутку у доларах», — стверджує бізнесмен.
За його словами, Maincast наразі є «студією № 1» з кіберспортивних трансляцій у Східній Європі. Вона володіє 100% прав на висвітлення провідних кіберспортивних турнірів українською мовою та є офіційним бродкастером головних турнірів із Counter Strike 2, Dota 2, Valorant та інших дисциплін.
Нагадаємо, що Максим Кріппа також розповів, як став власником студії GSC Game World. Він вказав, що засновник GSC Сергій Григорович вже не є акціонером, але отримає відсоток від продажів S.T.A.L.K.E.R. 2.
Cancel russia? Як пов'язані кіберспорт і війна рф проти України та чи зможуть команди замінити російських гравців
Війна вбиває кіберспортивну індустрію, чи навпаки — затишшя перед розквітом і вже без участі гравців із сусідньої країни-агресора? Це питання поставили собі журналісти BBC Україна. Вони поговорили з трьома учасниками кіберспортивних змагань. Публікуємо найцікавіше зі статті.