💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаТаке життя
28 березня 2023, 12:12
2023-03-28
«Проблема не в мені, але моєї посади тепер немає». Айтішники анонімно розповіли крінжові історії про скорочення. Ось найцікавіші
Наші колеги з порталу DOU попросили IT-спеціалістів анонімно розповісти про те, як їх скоротили в компаніях. Зокрема, як це пояснила компанія, за скільки часу повідомили про звільнення, чи запропонували інший проєкт або бенч, чи виплатили вихідну допомогу. Ми обрали найцікавіші з розповідей.
Першого січня 2022-го року я почав працювати у фінтех-компанії зі США. Це була повністю віддалена позиція, у команді — американці та українці. У квітні чи травні на мітингу CEO повідомив, що компанія неправильно спрогнозувала прибуток, ми заморожуємо найм, але нічого критичного не відбувається, гроші є. Це все підкріплювалося графіками від фіндиректора. Так тривало до серпня, щомісяця нам казали, що все добре, але треба старатися бути ефективними й не переживати.
Компанія пропонує виплатити зарплату за серпень, надає три місяці LinkedIn Premium, віддає робочий ноут, а ще контакти компанії, яка допоможе оновити резюме. Мене зразу вилогінило зі Slack та решти сервісів, ще мали стертися дані на робочому комп’ютері, але щось пішло не так, тож я сам все видалив. Це був мій перший подібний досвід. З одного боку, є сенс звільняти людей одним днем. А з іншого — це неприємний досвід, компанія сама винна в тому, що стала наймати людей, ґрунтуючись на помилкових прогнозах.
Роботу нову шукав два місяці, влітку ситуація на ринку була більш-менш стабільна. Я шукав місце в продуктовій компанії на $7000–8000. Загалом у 15 компаніях мав щонайменше одне інтерв’ю. У результаті отримав два офери. Уперше в житті я пройшов таку велику кількість співбесід і отримав так багато відмов (Senior Software Engineer).
2. «Набрали в команду росіян»
Спочатку всіх просили виїхати з країни у більш безпечні локації, потім скоротили тих, хто виїхав до Європи, бо рейт піднявся і проєкту ми стали невигідні. В Україні масово звільняють людей, бо замовники відмовляються працювати з українцями через обстріли.
Ситуація з проєктами в Європі жахлива, на одне вакантне місце 30 спеціалістів. Усі проєкти йдуть на локації, де працюють росіяни, бо там дешевше (Senior QA).
3. «Скоротили, бо не можу виїхати за кордон»
Скоротили, бо не можу їздити до клієнтів у Європу. Пів року натякали, щоб шукав, як виїхати. Я продовжував працювати з клієнтами віддалено. А одного дня HR повідомила, що зі мною розривають контракт. Я ще не шукав нову роботу (Embedded Engineer, Lead).
4. «Відпустка = звільнення»
Компанія відправила в неоплачувану відпустку з бенчу. Неоплачувана відпустка означає, що ви поки що не звільнені, техніка залишається, але платити 50% зарплати на бенчі, як компанія заявляла офіційно, не будуть, а бонуси на кшталт страховки не оплачують.
Попередження про це не було, мене набрав менеджер і сказав використовувати із завтрашнього дня три дні відпустки, які накапали за 2023-й, а після цього все. Шанси, що мені знайдуть проєкт найближчим часом, малі, тому ототожнюю таку відпустку зі звільненням і шукатиму іншу компанію (Junior Front-end Developer).
5. «Ти б усе одно через якийсь час шукав іншу роботу, тому що жити за кордоном дорого»
Працював півтора року в компанії. До мене подзвонили «зверху» та сповістили, що потрібно йти. Про це спочатку не знали ні команда мого продукту, ні мій лінійний менеджер. Потім мені пояснили ситуацію, мовляв, перша причина — через війну підвищення зарплат і карʼєрне зростання «заморожені».
Другою причиною стало те, що я перебуваю за кордоном, а «з такою зарплатою там майже нереально жити», мовляв, ти б усе одно через якийсь час шукав іншу роботу.
Також разом зі мною звільнили ще кілька людей, але один із них навіть не виїжджав з країни. Тож, як виявилось, проблема масова і почалась давно. Вихідної допомоги не було. Сказали просто допрацювати. (Junior Manual QA).
Дивись, айтішник! Найкращі 10 фільмів і серіалів із помітною участю IT-персонажів
Усі ми звикли до образу айтішника як людини, яка сидить за комп’ютером і щось там кодить. Але IT-спеціалісти можуть бути злими геніями, сексуальними негідниками, просто смішними або ж навіть «обраними». Принаймні так відбувається в кіно і серіалах. Ось наша підбірка кінотворів, в яких айтішник далеко не останній персонаж. P. S. Стіва Джобса в ній не буде, тому що численні екранізації й так постійно нам нагадують про нього.
«Менеджер з безпеки – колишній СБУ-ик – постійно всіх підслуховував». Айтішники розповіли про контроль з боку роботодавців
Використання тайм-трекерів, звіти, часті зідзвони, мікроменеджмент і вимоги бути на зв’язку 24/7. Розповідаємо головне з матеріалу DOU про нагляд за IT-спеціалістами.