💰 Хочеш вільно розраховуватись криптою? Trustee Plus - криптогаманець і платіжна картка 💳👉
Марія БровінськаГаряченьке
28 грудня 2023, 11:35
2023-12-28
«Тим, хто вагався, виїжджати чи ні, тепер легше буде зробити вибір». Що айтівці думають про нову стратегію доходів, згідно з якою скасовують ФОПи 3 групи
25 грудня уряд ухвалив реформу спрощеної системи оподаткування в межах прийняття нової Національної стратегії доходів. І серед іншого зміни чекають на ФОПів 3 групи, тобто айтівців також.
Згідно з документом, передбачається злиття другої й третьої груп та підвищення податків для них — від 3% до 17% залежно від рівня доходу та сфери діяльності.
Попри те, що згідно зі стратегією зміни відбудуться поступово протягом 2024–2030 років, айтівці все одно обурені такими перспективами.
dev.ua зібрав думки айтівців із приводу нового підходу до наповнення бюджету.
Ось, що думають айтівці.
Є ще одна думка: через підвищення податків, значно більше IT-компаній обиратиме «Дія.City», де податкові умови зафіксовано на 25 років наперед.
Ось, як коментують майбутні нововведення айтівці.
«Учора затвердили документ, який реально стосується кожного в Україні: „Національна стратегія доходів до 2030 року“. Після прочитання у мене змішані думки. Мʼяко кажучи. У той час, коли країні потрібна максимальна економічна лібералізація, пропонується ж навпаки: збільшення контролю та ролі державних служб у бізнесі/економіці. З таким підходом ризикуємо опинитися в ситуації, коли особливо не стане, що контролювати», — пише засновник компанії Kindgeeks Юрій Гнатюк.
«Тим, хто вагався виїжджати чи ні, тепер легше буде зробити вибір. Ну що, поки ви спали, Мінфін убив майбутнє економіки України. Учора Кабмін затвердив „національну стратегію доходів“, але це не про ваші доходи, а про наповнення бюджету. З такими „друзями“ Україні й ворогів не потрібно», — зазначає підприємець Сергій Яросевич.
Основні геніальні ідеї, на його думку, наступні:
Спрощенку змінюють. У юросіб забирають спрощену систему (а навіщо нам-вам)?
Повернення прогресивної шкали оподаткування фізосіб (привіт зростання тіні в Україні).
Будь-які надходження на картку фізособи оподатковуються 18% (привіт кешева економіка).
Підвищують ренту для нових свердловин (що б ми ще більше залежали від імпорту газу).
Митникам дають право проводити слідчі дії (корупція привіт).
Зростають акцизи на сигарети та алкоголь (і знову привіт тінь).
Прибирають будь-які податкові пільги (прощай «Дія.City» та технологічне майбутнє України)
«Технічно два варіанти виходить: платити податки й не жалітись, та не платити податки й жалітись», — іронізує читач dev.ua Сергій Чорний.
А ось думка Сергія Артьомова: «Багато хто буде на крипто. Держава взагалі буде позбавлена податків від ІТ-ФОПів. Чисто психологічно важко перейти з 5 на 17».
«У нормальних країнах податки не такі високі. Якщо ж перейти на загальну систему, то нашу зарплату можна буде розділити навпіл, або, якщо роботодавець почне платити більше за нас, ми будемо не конкурентними до локальних працівників. І який соцпакет тобі треба? Майже в кожній конторі є медична страховка, всі свята і купа інших бенефітів. А на пенсію ти як ФОП сам вирішуєш скільки платити й відкладати», — пише айтівець на ім’я Сергій.
Програміст Віктор Губін у розпачі: «Ну тобто от за це ми маємо самі себе забезпечити всім необхідним і на фронт включно з тяжко хворими, дітьми та жінками — я правильно розумію? Щось я якось навіть обіцянок світлого майбутнього не бачу». За його словами, 17% (прямої ставки, ПДВ та інші 135 податків і зборів як були, так і є) — це «цвях у кришку труни, з таким податком та іншими проблемами — бізнес просто остаточно вийде, хто кудись до Ліми або Мехіко, хто до Бангалора». «Хоч спроби й призводять до констатації факту „там немає кого наймати“. Ну, а ІТ-колгосп — це, прямо скажемо, монополізація ринку, тобто прямі дії, щоб прибрати з нього нових гравців, стартапи, фрилансерів, прямі контракти тощо. За таких умов…», — говорить айтівець ймовірно про «Дія.City».
Є й позитивні прогнози.
«Яка реформа? Це стратегія до 30-го року, реформа почнеться у 25–26 році, нардеп Железняк про це повідомляв», — зазначає Lead Java Developer Андрій Скрипник.
«Я думаю, що для IT-ФОП буде одна ставка ЄСВ+10% (7->9->10 за три роки), що не так вже й страшно (якщо ми будемо в ЄС і НАТО, вся Україна або її частина). А ось ті, хто на другій ставці, рватимуть волосся не на голові, а на дупі», — пише .Net developer Олександр Гаврилюк на форумі DOU.
Він же ставить кілька питань щодо мобілізації ФОПів. «Держава мобілізує IT-ФОП. ФОП має зобов’язання і неустойки за контрактами, кредитами тощо. Чи відповідає держава за зобов’язаннями ФОП і чи трактуватимуть порушення зобов’язань українські суди як форс-мажор? Згідно із законом, держава під час призову на військову службу або повинна дати відстрочку на завершення всіх справ і ліквідацію ФОП, або брати на себе відповідальність за невиконаними зобов’язаннями ФОП. Це я до того, що мобілізувати IT-ФОП для держави в будь-якому разі геморой, і простіше мобілізувати того, хто на звичайному трудовому договорі. Ось вони й вивертають ситуацію з ФОП, щоб ФОПи теж приносили користь», — вважає айтівець.
Тим часом розробник на ім’я Павло вважає, що сама по собі ця новина ні про що не говорить. «Обов’язкове РРО, звісно, неприємно, але далеко не смертельно. Головне питання тут це, звісно, ставки ПДФО і ЄСВ для представників різних видів діяльності. Прямо скажемо: 17% від доходу плюс введення скільки-небудь обов’язкового ЄСВ платежу (до хоча б того ж польського рівня) вб’ють потенціал зростання української айтішки крутіше за всі інші чинники», — зазначає він.
«Поки що фактично пропонують скасувати не 3-ю групу, а 2-гу, об'єднавши її з третьою. Суть у тому, що на 2-й групі податок фіксований від мінімалки і, мало того, цей податок є місцевим і сплачується в тій громаді, де зареєстрований ФОП, а також місцева рада має повноваження варіювати ставки. Схоже, що збори з об'єднаної групи хочуть забрати в бездонний держбюджет, як уже зробили з ПДФО військових. Другий момент, на другій групі ФОП здає звітність раз на рік. Тепер це доведеться робити щоквартально. Це додаткові витрати на бухгалтерію», — пише айтівець Дмитро Гінсбург.
З плюсів, за словами Дмитра, — прибирається заборона для другої об'єднаної групи надавати послуги юрособам на загальній системі оподаткування та іноземним суб'єктам.
Які візи за кордоном можуть оформити цифрові кочівники: великий гайд по Digital Nomad у 30+ країнах світу
Адвокат, старший партнер Адвокатського об’єднання OfficiumLaw, Костянтин Буяло, написав докладну статтю про те, де айтішники можуть отримати Digital Nomand — візу для фрилансерів та робітників, які працюють віддалено, що надає її власнику право на проживання у певній країні протягом тривалого періоду. Розповідаємо найважливіше зі статті Костянтина на DOU.
Які податки платять за кордоном айтішники з України, змінюючи податкове резидентство. Приклади Польщі, Швеції, Литви та Хорватії
Після закінчення 6 місяців безвізового перебування в Європі релоковані IT-спеціалісти, які здебільшого не оформляли посвідку на проживання в іншій країні, або ж навіть із нею, мають змінити податкове резидентство та платити податки в країні перебування (тільки Польща зробила виняток для України за бажанням). Звісно, компанії, що мають офіси за кордоном, оформлюють працівників у свої підрозділи там. А інші? Ми запитали про це айтішників. Кілька IT-спеціалістів розповіли, які податки платять у різних країнах.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі
Що за маячня? Програмісти зазвичай люди розумні. Багато хто розуміється на темі фінансів. Давно доведено, що 10% зменшення доходу людина не відчуває навіть...
А що вже казати про те, що звичайний українець з більш малими доходами платить 18% + 1,5% = 19,5
А от обрані люди з високими доходами не хочуть сплачувати більше 5%. По вашому лікарі мають поїхати з країни і забити болт на пацієнтів, бо податки високі?
Це знущання, що в країні йде війна, а там взагалі канікули запроваджували на податки. Це безглуздо. Ви що діти - не розумієте, як наповнюється бюджет та які видатки у країни???
Та звісно розумні люди розуміють, що якийсь невіглас захищає популізм й ніц не розуміється на економіці.
800 млрд пенсійного, що за умов війни зріс на 20% треба якось закривати.
От й вирішили з'їсти майбутнє заради минулого.
Такі от як гетманцеви та ви знищуєте країну.
А взагалі ви про ФОПів чи про фіктивних ФОПів? Депутатів треба саджати, але й таких от фіктивників також потрібно саджати. Бо не лише депутати є свинями у цій країні!
Взагалі звикайте що айтівці не мають бути привілейованими бо вони в IT... Сильна бульбашка лопнула. Й взагалі ви лбкрадаєте державу більше, ніж чиновники зі своїми мутками з податками. А вирішувати наскільки корупційна країна - це не ваша компетенція. Йдіть працювати в прокуратуру, якщо такі чисті й розумні!
Серед законних варіантів мінімізації податків є реєстрація електронного бізнесу й громадянства в одній з країн Прибалтика. Чи є це втечею з країни? Не думаю. Гроші втечуть, а я мабуть залишусь.
Мені скоро 60, то зможу виїхати й оформити там бізнес.
Якщо розумна людина з ІТ не розуміє що Україна не середньостатистина країна, а та в якій війна і ці податки потрібні для виживання, то ця людина не розумна
Стратегія - це тільки плани. Щоб змінити спрощенку треба прийняти декілька законів. І прийняти їх як цю стратегію "втіхаря" без обговорення та участі експертних центрів та бізнес-спільнот не вдасться. Так що, ще нічого не вирішено.
Що за маячня? Програмісти зазвичай люди розумні. Багато хто розуміється на темі фінансів. Давно доведено, що 10% зменшення доходу людина не відчуває навіть...
А що вже казати про те, що звичайний українець з більш малими доходами платить 18% + 1,5% = 19,5
А от обрані люди з високими доходами не хочуть сплачувати більше 5%. По вашому лікарі мають поїхати з країни і забити болт на пацієнтів, бо податки високі?
Це знущання, що в країні йде війна, а там взагалі канікули запроваджували на податки. Це безглуздо. Ви що діти - не розумієте, як наповнюється бюджет та які видатки у країни???
Та звісно розумні люди розуміють, що якийсь невіглас захищає популізм й ніц не розуміється на економіці.
800 млрд пенсійного, що за умов війни зріс на 20% треба якось закривати.
От й вирішили з'їсти майбутнє заради минулого.
Такі от як гетманцеви та ви знищуєте країну.
А взагалі ви про ФОПів чи про фіктивних ФОПів? Депутатів треба саджати, але й таких от фіктивників також потрібно саджати. Бо не лише депутати є свинями у цій країні!
Взагалі звикайте що айтівці не мають бути привілейованими бо вони в IT... Сильна бульбашка лопнула. Й взагалі ви лбкрадаєте державу більше, ніж чиновники зі своїми мутками з податками. А вирішувати наскільки корупційна країна - це не ваша компетенція. Йдіть працювати в прокуратуру, якщо такі чисті й розумні!
Коменти в стилі пізнього соціалізму як завжди не підводять)
"Всіх розкуркулить!"
Серед законних варіантів мінімізації податків є реєстрація електронного бізнесу й громадянства в одній з країн Прибалтика. Чи є це втечею з країни? Не думаю. Гроші втечуть, а я мабуть залишусь.
Мені скоро 60, то зможу виїхати й оформити там бізнес.
Якщо розумна людина з ІТ не розуміє що Україна не середньостатистина країна, а та в якій війна і ці податки потрібні для виживання, то ця людина не розумна
Стратегія - це тільки плани. Щоб змінити спрощенку треба прийняти декілька законів. І прийняти їх як цю стратегію "втіхаря" без обговорення та участі експертних центрів та бізнес-спільнот не вдасться. Так що, ще нічого не вирішено.