💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаРобота
8 січня 2024, 09:00
2024-01-08
«Є обережні сигнали того, що дно падіння у світовому ІТ може бути пройдено». Керівники EPAM, Ciklum, Sigma Software та інших компаній розповіли, яким бачать майбутнє IT у 2024 році
Зазвичай керівники завжди думають на крок вперед, аби підготуватися до можливих потрясінь та скористатися усіма потенційними можливостями. dev.ua поспілкувався із топменеджерами EPAM, Ciklum, Sigma Software, Railsware, Mate academy та інших компаній, щоб зрозуміти, чого чекати українському IT у 2024 році. Прогнози обережні та подекуди обнадійливі, приправлені ШІ та M&A.
«Падіння у світовому ІТ може бути пройдено і 2024 рік може бути роком розвороту у бік зростання, нехай і несуттєвого»
Дані експорту ІТ-послуг за перші три квартали 2023 року говорять про відсутність позитивної динаміки в галузі. Такий стан речей пояснюється двома причинами: глобальне економічне сповільнення, яке ми спостерігаємо останні 2 роки, та обережне ставлення іноземних замовників до України, як хабу з розробки цифрових рішень.
Як публічна компанія, зазвичай, ми не коментуємо і не даємо прогнози щодо глобальної ситуації, бо це прерогатива нашого хед-офісу. Щоб дізнатися бачення компанії на 2024 рік, нам треба дочекатися лютого, коли компанія звітуватиме за повний 2023 рік та даватиме прогнози на наступний.
Якщо подивитися на картинку в цілому, настрої центробанків США і Європи, фундаментальні економічні показники в цих регіонах, то є вірогідність, що у 2024 році облікові ставки почнуть потрохи знижатися. Це зробить гроші дешевшими і потенційно призведе до додаткових інвестицій, поступового пожвавлення економіки і ІТ галузі зокрема. Деякі публічні джерела вже кажуть про перші обережні сигнали того, що дно падіння у світовому ІТ може бути пройдено і 2024 рік може бути роком розвороту у бік зростання, нехай і несуттєвого.
Щодо перспектив ІТ-галузі, то станом на зараз світові замовники бачать, що попри всі виклики українські спеціалісти продовжують стабільно та продуктивно працювати майже два роки війни. Якщо цей тренд збережеться, і ми зможемо пройти і цю зиму без суттєвих потрясінь для критичної інфраструктури, то сам факт війни з часом може перестати бути стримуючим фактором для розміщення замовлення на фоні відсутності стабільності в світі.
Найбільш вірогідний сценарій для ІT-галузі в Україні в наступному році і насправді позитивний — обсяг експортних IT-послуг залишиться на рівні 2023 року. Але, важливим чинником буде не обсяг, а тренд на пожвавлення ситуації.
У випадку стрімкого сплеску глобального попиту на послуги, наша галузь зможе показати незначне позитивне зростання на декілька відсотків за умов відсутності суттєвих потрясінь всередині країни.
Серед ключових викликів я би виділив тяжіння компаній до оптимізації витрат на розробку та подальший розвиток ШІ, який безумовно матиме вплив на індустрію та людство загалом. У виграшній ситуації будуть ті бізнеси, які швидше за інших адаптуються до цих викликів.
«В Україні наступний рік буде хорошим часом для нових M&A угод»
2023 рік був непростим. Ми бачимо з офіційних цифр, що об'єм експорту скоротився, і відбувалося це завдяки уповільненню світових економік та за рахунок скорочення штатів в низці великих американських та європейських компаній. Це призвело до зниження потоку нових замовлень, адже бізнеси на фоні загальної світової нестабільності почали надсерйозно підходити до своїх витрат. Важкий період переживають і стартапи, яким тепер важче підіймати інвестиції, а відтак вони мають зменшувати бюджети.
Таким компаніям, як Sigma Software — великим і диверсифікованим бізнесам — дещо простіше. Так, протягом року ми отримали понад 50 нових замовників, хоча розмір нових проєктів помітно менший, ніж у минулі роки.
Тепер до прогнозів на 2024.
Зазнає подальшого розвитку блокчейн. У світі поступово йде процес регуляції діяльності, що пов’язана з криптовалютами, а це призведе до збільшення попиту на блокчейн розроблення та на нові фінансові системи, що будуть допомагати у взаєморозрахунках. Ринок сьогодні в очікуванні того, що Американська Комісія по Ціннім Паперам (SEK) затвердить спотові ETF на біткоїн і можливо ефір. Як тільки це відбудеться, можна буде вкладати на біржі в біткоїн, і інвестиції суттєво збільшаться. Ми вже бачимо, що нижня ціна на біткоїн за останні півроку зросла на 100%, з 18 000 до 42 000 доларів. За біткоїном підтягнуться альткоїни. Відтак, замовники будуть шукати більше цікавих бізнес кейсів у блокчейні.
Штучний інтелект минулого року створив серйозний бум. Багато компаній, на мій погляд, були переоцінені, і, як зазвичай буває в таких циклах, в 2024 може відбутися «відшелушіння» перегрітих пузирів, що з’явилися на етапі великого попиту та потоку інвестицій. Також буде з’являтися все більше прикладних рішень із використанням ШІ. А от в те, що generative AI швидко замінить ІТ фахівців, я не вірю. Це може відбутися на простих роботах. Висококваліфіковані ж фахівці залишаться в попиті, щоб управляти саме ШІ.
Через постійне зростання населення планети, все більше відчувається нестача широкого спектра продукції. Відтак, бізнеси великих індустріальних корпорацій будуть зростати.
Розвиватись буде мілтек — виробництво зброї, розвідувальних дронів, технології радіоелектронної боротьби, тощо. Водночас, скоріше за все, ми будемо бачити це не тільки в 2024, а на роки та десятиріччя вперед. Це не тільки напрям, що має значний потенціал через великий інтерес до нього з боку інвесторів, це також і можливість допомогти країні.
В Україні наступний рік буде хорошим часом для нових M&A угод. І це цілком логічно, адже малі та середні бізнеси пережили великі потрясіння, і щоб рухатися далі, вони шукають стабільних і надійних партнерів.
«Навіть збереження обсягів експорту 2023 року буде позитивним результатом»
У переддень свят нам усім хочеться вірити в найкраще. Але готуватися все ж слід до чергового непростого року. За поточних умов, коли безпекові ризики відіграють ключову роль в ухваленні рішень щодо співпраці з українськими командами, ми навряд побачимо стрімке зростання ІТ-галузі в Україні. Навіть збереження обсягів експорту 2023 року буде позитивним результатом. Водночас у 2024-му значний вплив матиме глобальний порядок денний: зокрема його формуватимуть глобальна економічна ситуація, вибори у США, збереження єдності союзників у Європі тощо.
Ми спостерігаємо позитивну динаміку на глобальному ринку: клієнти змінюють помірно песимістичні прогнози на більш позитивне бачення ситуації, однак перше півріччя все ще обіцяє бути досить стриманим. Згідно з даними Gartner, ріст інвестицій в ІТ-послуги у 2024 році складе 10%.
Є декілька чинників, які сприяють подальшому росту ринку. По-перше, використання АІ викликало хвилю інтересу з боку бізнесів, які хочуть завдяки цій технології отримати конкурентну перевагу. По-друге, питання модернізації ІТ-інфраструктури досить часто опиняється на радарі глобальних компаній, особливо тих, які у 2022 та 2023 роках з очевидних причин утрималися від фінансування цих проєктів. По-третє, у пошуках можливостей для оптимізації витрат компанії і далі шукають шляхи аутсорсингу потрібної їм технічної експертизи та розглядають різні локації для формування команд. Ці та низка інших чинників можуть забезпечити стабільне зростання ринку ІТ послуг у 2024 році, що має позитивно вплинути і на стан галузі в Україні.
Ключовим питанням для кожного в умовах війни має бути турбота про власне фізичне та ментальне здоров’я. Тому закликаю колег дбати про себе та уважно ставитися до свого добробуту. І, звичайно ж, підтримувати наших захисників на фронті. Наші небайдужість, благодійні внески та волонтерські ініціативи на цьому етапі війни не менш важливіші, ніж рік тому.
«Очікується, що ШІ візьме центральну роль у розробці нових продуктів та послуг»
2024 рік обіцяє стати значущим для ІТ-сектору України, зокрема і через бурхливий розвиток штучного інтелекту. Очікується, що ШІ візьме центральну роль у розробці нових продуктів і послуг, вносячи інновації у такі сфери, як охорона здоров’я, фінтех та автоматизація бізнес-процесів.
Фахівцям з ІТ потрібно готуватися до зростання попиту на навички у галузі machine learning, аналізу даних та хмарних технологій. Основними викликами стануть інтеграція ШІ в наявні бізнес-структури, забезпечення кібербезпеки в умовах поширеного використання ШІ, а також нестача кваліфікованих фахівців, здатних працювати з передовими технологіями.
Вплив штучного інтелекту на EdTech-бізнеси у 2024 році також стане ще більш відчутним. ШІ може кардинально змінити підходи до навчання, пропонуючи все більш індивідуалізовані освітні плани та методики, що базуватимуться на глибинному аналізі даних про студентів. Тож аби принести користувачам якомога більше велью, треба не боятися конкуренції з Generative AI, а впроваджувати його технічні рішення на користь свого проєкту.
«У багатьох ІТ-напрямах ми станемо передовими і колись будемо ділитися своїм досвідом з іншими країнами»
З точки зору ресурсів прийдешній рік буде перевіркою ІТ-сфери на стійкість. Багатьох фахівців мобілізували і це ще не кінець. Не всі іноземні клієнти продовжили співпрацювати з українськими офісами ІТ-компаній. Тож фінансові виклики також можливі. Але попри це, ІТ буде розвиватися і, вважаю, стане важливим чинником нашої перемоги. Українські програмісти вже залучені до розроблення програмного забезпечення для управління всіма компонентами сучасного військового обладнання. Зростають виклики — зростають і компетентності. Гіркий досвід робить нас експертами на інформаційному фронті.
В умовах війни особливо важлива доступність в отриманні будь-яких державних послуг, а особливо медичних послуг. Тож цей рік стане роком розвитку е-медицини. З’являтимуться нові електронні медичні сервіси, інструментарій електронної системи охорони здоров’я буде стрімко розвиватися і вдосконалюватися.
У багатьох ІТ-напрямах ми станемо передовими і колись будемо ділитися своїм досвідом з іншими країнами. З одного боку це період втрат, але це і період можливостей. Усе залежить від того, на чому більше фокусуємося. Я концентруюся на тому, щоб робити щоденний вклад у розвиток ІТ-інфраструктури у сфері охорони здоров’я. Моя ціль — бути максимально ефективним у розбудові цифрової медицини в Україні. Кожен може бути корисним у своїй сфері — так ми наближаємо перемогу, об’єднуючи свої компетенції та нарощуючи національний потенціал в умовах турбулентності.
«В України є всі приводи для оптимізму — всупереч війні і очікуванням мінімального зростання цього року»
Почну з того, що нинішні тенденції стосуються не лише 2024. ІТ-сфера переживає свій поворотний момент, тож, найбільш ймовірно, що поточна динаміка триватиме ще кілька років. І говорячи про ІТ-тренди, хочеться бути як той венчурний інвестор, який пообіцяв підтримку будь-якому стартапу, на слайдах якого не буде слова АІ. Жарти жартами, проте штучний інтелект і справді трансформує індустрію. Утім, не так, як очікують більшість прогнозів. Чи забере АІ роботу в інженерів? Так — але далеко не у всіх, а лише тих, хто пише шаблонний код чи працює з найпростішими задачами і не прагне розвиватися. Створення складних програмних продуктів потребує високого рівня людської експертизи. Тому ті фахівці, які не зупиняються в професійному розвитку і вдосконалюють свою майстерність, скоріше посилять свої позиції на ринку праці.
З іншого боку, написання коду АІ пришвидшить процес розробки ПЗ. І водночас оздоровить індустрію, виставляючи вищий барʼєр для входу, зокрема, низькокваліфікованим та маловмотивованим спеціалістам. АІ, як і свого часу розповсюдження RAD [фреймворків швидкої розробки програм] і розвиток open source, дасть tech-галузі новий поштовх. Шлях від ідеї до MVP стане швидшим — і можна очікувати на новий бум стартапів. Особливо, враховуючи відкладений попит венчурного капіталу, який тримає гроші до кращих часів.
До цього потрібно додати інший тренд — подальше прагнення бізнесів оптимізувати свої ІТ-витрати. Зокрема, на хмарні сервіси. «Де-SaaS-изація» компаній триватиме: вони відмовлятимуться від нішевих інструментів під одну-дві задачі і шукатимуть платформенні рішення, які пропонують комплексний підхід. Відповідно, дрібні продукти, які не еволюціонують, зникатимуть з ринку чи будуть поглинені більшими гравцями. Схожа історія стосується і no-code/low-code рішень. Вони не нові на ринку і доволі успішно можуть закривати окремі потреби бізнесу. Утім, навряд чи вони домінуватимуть в індустрії: як мінімум тому, що все одно потрібен контроль людини і розуміння того, що код робить.
Питання контролю цікаве в іншому аспекті. Наразі чимало урядів взялося за обмеження АІ. І сміливо можна припускати, що лідером у цьому напрямі стане Євросоюз, відомий своїм регулюванням щодо цифрової сфери. Залишимо за дужками політичні нюанси — надто жорсткі правила стануть перепоною розвитку нових продуктів, створених як на основі, так і за допомогою АІ. Європейське ІТ і без того програє американському в динаміці індустрії, тоді як надрегульованість лише закріпить цю ситуацію. І не варто забувати про Китай, який чимало вкладається в розвиток власних цифрових екосистем — і яких також бракує на теренах ЄС.
На тлі всього цього в України є всі приводи для оптимізму — всупереч війні і очікуванням мінімального зростання цього року. ІТ і далі лідирує в структурі експорту послуг. Водночас повномасштабне вторгнення показало важливість переорієнтування tech-сектору з сервісу на продукт. І те, що продуктові та сервісні компанії у нас зрівнялися за кількістю талантів — хороший знак. В Україні чимало не лише крутих інженерів, але й багато фахівців суміжних напрямів: продактів, маркетологів, дизайнерів тощо. І кейси вітчизняних єдинорогів, і поточний бум на miltech, і досвід Railsware доводять, що Україна може створювати високоякісні та прибуткові продукти глобального рівня. Але важливо розуміти, що це потребує постійної роботи та вдосконалення своєї експертизи. Так, за поточних умов це виглядає надзвичайним викликом — та українці довели, що здатні на неймовірне.
«Оскільки економічний soft landing ми вже пройшли, то найбільш реалістичний сценарій — ринок не буде зростати чи падати»
Усе залежить від а) ситуації на фронті б) світових фінансових ринків. Багато на що впливатиме ситуація на фронті. Оскільки економічний soft landing ми вже пройшли, то найбільш реалістичний сценарій — ринок не буде зростати чи падати.
Якщо ми говоримо про кількість зайнятих людей в індустрії, то ринок буде приблизно на тому ж рівні. Компанії з сильним менеджментом і процесами трошки виростуть, а менш готовим компаніям буде так само складно, як це було в 2022 році.
«Прогнози — невдячна справа. Турбулентність на ринку й на фронті шалена»
Будувати очікування, не маючи достатніх фактичних даних на руках — марна справа. Завищені очікування, як і відсутність надії, демотивують. Роби що потрібно, і буде як буде. Ми, як і раніше, продовжуємо стабільно працювати над продуктами наших партнерів — компаній Namecheap та HOSTiQ, розвиватися та всіма силами допомагаємо захисникам наближати Перемогу.
«Моя фінансова мета — накопичити $1 000 000, щоб мати пасивний дохід і жити на нього». Як айтішники витрачають гроші та в що інвестують
Зарплата айтішників в Україні — одна з найвищих. І ІТ-галузь під час війни — єдина галузь, яка зростає, попри війну. А айтішники — серед тих, хто найактивніше підтримують армію. Середній місячний донат айтішника становить 10% від зарплати, або $270. dev.ua вирішив розпитати айтішників, куди вони витрачають гроші й у що інвестують під час війни.
112 відгуків на вакансії, $100 за тестове та робота мрії. Історія моделі з Луцька, яка об'їздила півсвіту, через пандемію змінила плани й тепер навчає IT інших
Надя Адамович — у минулому успішна модель. Та через пандемію зірвався контракт на роботу до Китаю, тому Надія змушена була працювати таргетологом, сушисткою, а згодом вирішила піти в IT. Нині дівчина — UI/UX Designer, заочно навчається на факультеті міжнародно-економічних відносин у Луцькому політехнічному інституті та працює ментором у Mate academy. Розповідаємо її історію, що надихає.
Не Патроном єдиним. Айтішник з EPAM шиє військову амуніцію для собак: історія диво-стартапу для чотирилапих захисників України
Максим Лісович, Interior Designer в ЕРАМ Україна, поза роботою допомагає амуніцією українським військовим… собакам. Так, службові пси носять унікальні жилетки та нашийники, мають спеціальні аптечки та турнікети. Чотирилапі в такому «одязі» більш захищені та впізнавані.
За словами Максима, тільки на заході країни нас захищають сотні військових собак. Айтівець допомагає військовим кінологам нести цю службу гідно, забезпечуючи відповідною амуніцією, спеціальними аптечками та турнікетами. Нещодавно він провів три дні поспіль, власноруч відшиваючи нашийники та повідці. А ще два роки тому шити він не вмів узагалі. Ось історія диво-стартапу.
Австралійське задзеркалля. Історія Delivery Director EPAM, який через війну релокувався із сім'єю до Австралії: як адаптуватися та вижити за океаном?
Григорій Клімов — директор з делівері і керівник великої Platform Engineering-практики в EPAM. Понад 10 років він будував свою кар’єру в українському офісі, але війна змусила його з родиною кардинально змінити життя. В березні Григорій з дружиною і трьома дітьми поїхали з рідного Харкова, деякий час провели в ЄС, а згодом — вирушили до Австралії. «Я мріяв жити в цій країні, коли піду на пенсію. Але війна підштовхнула до того, щоб прийняти рішення значно швидше», — каже Григорій.
Ось його історія.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі