Які російські ракети прилітають в Україну та звідки вони летять? Експлейнер
Видання Texty підготувало величезний лонгрід з детальною інфографікою про те, як Росія обстрілює Україну ракетам.
Видання Texty підготувало величезний лонгрід з детальною інфографікою про те, як Росія обстрілює Україну ракетам.
Видання Texty підготувало величезний лонгрід з детальною інфографікою про те, як Росія обстрілює Україну ракетам.
Щоб його почитати, треба перейти сюди .
Ми вирішили переказати основні факти про російські ракети цього тексту. Якими вони бувають, звітки летять, яку руйнівну силу мають?
В громадських повідомленнях Генштабу, інших офіційних джерелах, а також в аналітичних записках експертів фігурує сім типів ракет, які випускає на території України враг. З них три типи — це балістичні ракети:
Решта — крилаті ракети:
Траєкторія балістичної ракети — зліт різко вгору (декілька десятків — іноді до 100 — кілометрів над поверхнею землі) і падіння по балістичній траєкторії в визначену точку після відпрацювання горючого. Балістичні ракети несуть у собі більше заряду, сучасні ракети летять на довге відстань із більшою швидкістю. Вони летять по заданій траєкторії, і в разі відхилення можуть повертатися на неї кілька разів за політ.
Крилаті ракети порівняно повільніші і несуть менше заряду, проте завдяки постійній роботі двигуна здатні обминати вигині рельєфу, потенційні перешкоди, зону дії ППО. Літять на висоті від кількох десятків до кількох сотень метрів над землею. Але тільки у випадку, якщо це заздалегідь поставлено оператором. Самостійно коригувати свій шлях ракета не може.
Втім, це теоретичне «вміння» не завжди можна втілити на практиці, каже експерт Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Ігор Левченко:
«Для точної траєкторії потрібні точні 3D-карти місцевості, а з цим у росіян проблеми. Тому часто вони змушені пускати ракети на висоті, досяжній для систем ППО, просто через відсутність актуальних карток».
Львів #Lviv
— Юлія 🇺🇦 #StopWar (@YULIAHOUSEWIFE) April 18, 2022
⚠️ Відбувається постійний обстріл громадянських людей, Дітей у Харкові, Маріуполі, Луганську та у ближніх селах.
російська армія так могутня, що тільки і може воювати з громадянськими людьми. #StopRussianAggression #UkraineRussiaWar #StopWar #StandWithUkraine️ pic.twitter.com/uAGe2gt5Zk
При цьому як балістичні, так і крилаті ракети можуть нести різні бойові частини вагою близько 500 кг. Вони можуть бути касетними, осколково-фугасними, термобаричними. Перші «засівають» суббоєприпасами площу у кілька гектарів, другі залишають по собі вірву завглибшки 8–10 метрів, треті спалюють все живе без шансу на спасіння у діаметрі понад 60 метрів.
Ракети випускають із наземних самохідних пускових установок переважно з територій України та Білорусі, окупованих територій України (Донбас), з Криму; кораблів Чорноморського та Каспійського флотів; а також зі стратегічних бомбардувальників Ту-160, Ту-95МС, Ту-22М3М та перехоплювача МіГ-31К, який використовується як база для запуску ракет «Кінджал». На територію України пересувні наземні установки заходять рідко. 26–27 березня Генштаб повідомив про знищення чотирьох таких платформ, без уточнення, чи йдеться про «Іскандери», але про використання «Точок-У» на той момент не було відомо. За даними експертів, йшлося про північний напрямок — район ЧАЕС чи Чернігівської області.