💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоЗброя
27 листопада 2024, 14:20
2024-11-27
Армія рф оновила рекорд використаних дронів в одній атаці по Україні до 188 БпЛА. Окупанти нарощують виробництво дронів Shahed, і можуть втричі перевищити минулорічні показники
В ніч на вівторок 26 листопада росія випустила по Україні рекордну кількість дронів — Силам Оборони довелося відбивати атаку 188 БпЛА. Виробничі потужності рф постійно намагаються збільшити кількість випущених дронів-камікадзе Shahed на місяць, і якщо в лютому цього року мова йшла про 300-500 таких безпілотників, то наприкінці 2024 їх кількість може наближатися до 900 одиниць.
«Під час нічної атаки ворог випустив рекордну кількість ударних БпЛА типу „Shahed“ та безпілотників невстановленого типу із напрямків — Орел, Брянськ, Курськ, Приморсько-Ахтарськ — рф», — повідомили Повітряні Сили ЗСУ 26 листопада.
За їх даними, тоді було виявлено 192 повітряні цілі — 4 балістичні ракети «Іскандер-М» та 188 ворожих БпЛА:
76 ворожих безпілотників було збито ППО;
95 БпЛА було «локаційно втрачено», імовірно через активну протидію РЕБ Сил оборони;
5 безпілотників полетіли у бік Білорусі.
«На жаль, є влучання в об’єкти критичної інфраструктури, також через масовану атаку БпЛА у кількох регіонах пошкоджено приватні та багатоквартирні будинки. Попередньо обійшлось без жертв та постраждалих», — додали в Повітряних Силах.
Як росія нарощує виробництво дронів-камікадзе
В січні 2024 року представник Генерального управління розвідки, генерал-майор заступник начальника ГУР МО України Вадим Скібіцький, розповів, що за оцінкою відомства росія може виробляти 300-350 ударних дронів-камікадзе типу Shahed на місяць.
«Але, знову ж таки, це залежить від того, чи є деталі, бо, наприклад, можуть бути корпуси, бойові частини, але немає двигунів. Що могли — зібрали й чекають тільки на двигуни. Прийшли двигуни — і відповідно, кількість готових виробів зросте, їх буде більше ніж 300», — сказав він.
Однак вже в лютому Андрій Кульчицький, керівник відділу Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ), де вивчають ракетну, артилерійську зброю та дрони рф, повідомив, що росія здатна самостійно виготовляти 400-500 Shahed на місяць.
За його словами, від часу перших прильотів цих дронів восени 2022 року, росіяни пройшли декілька логістичних і технологічних етапів. Зокрема Shahed отримали кілька модифікацій з різною бойовою частиною та силовою установкою.
Чому «шахедів» стає більше
Багато елементів оригінальної іранської конструкції Shahed-136 були спрощені для спрощення і прискорення виробництва. Тепер рф спеціально замовляє спрощені двигуни для цих дронів і ще більше оптимізувала конструкцію цього безпілотника дальнього радіуса дії.
Видання Defense Express повідомляло, що були внесені корективи у двигун, відносно недорогу модель MD550 (копія німецького Limbach L550E), який є двотактним двигуном потужністю 50 кінських сил. Вони виробляються здебільшого в Китаї, й адаптуються до потреб рф, що дозволяє знизити витрати на одиницю продукції, отримати більші замовлення на двигуни й виготовити більше безпілотників.
Хоча орієнтовна вартість безпілотника Shahed-136 становить від $40 000 до $50 000, його фактична ціна в серійному виробництві досягла близько $193 000. Проте росія намагається знизити цю вартість коштом подібних конструкторських рішень.
Де росіяни виробляють Shahed
Країна-окупант продовжує нарощувати виробництво безпілотників на заводі в Алабузі (Татарстан) і за повідомленнями досягнула показника в 6 000 Shahed-136 станом на вересень 2024 року — це на цілий рік випереджає заплановані терміни. За оцінками західних аналітиків, пікове виробництво може сягнути 600-800 одиниць на місяць, деякі видання озвучують заплановану цифру в 900 одиниць на місяць.
У березні стало відомо, що росія відкрила новий цех, у якому виготовляють баражуючі боєприпаси Shahed/«Герань». У квітні 2023 у рф вже запрацював завод зі складання безпілотників з іранських запчастин. До 2025 року виробництво має перейти на повністю закритий цикл уже з російських комплектуючих.
Також повідомлялося, що проєкт «Лодка» з виготовлення ударних безпілотників, який коштував росії 108,5 млрд рублів, передбачає побудову заводу та виробництво на його потужностях 6000 дронів упродовж 2,5 років.
«Виробництво дронів-камікадзе планують вести під землею й залучити до збирання студентів професійних училищ. За задумом, виробництво на ТОТ, має скорити терміни постачання дронів до пускових полігонів», — стверджують в Центрі національного спротиву (ЦНС).
За його даними, ворог планує зберігати дрони в міських забудовах, «фактично використовуючи місцеве населення як живий щит».
Не лише Shahed
Невдовзі проблемою для України можуть стати не лише ірансько-російські «шахеди», а й китайські «Гарпії». Як повідомляє Reuters з посиланнями на джерела європейської розвідки, росія запустила завод у Китаї для розробки та виробництва ударних безпілотників дальнього радіуса дії.
За повідомленням, ІЕМЗ «Купол», дочірня компанія російської державної збройової компанії «Алмаз-Антей», розробила та провела льотні випробування в Китаї нової моделі безпілотника «Гарпія-3» (G3) за допомогою місцевих фахівців. Міністерство закордонних справ Китаю заявило що не знало про цей проєкт; у відомстві відзначили, що в країні введені суворі заходи контролю за експортом дронів або безпілотних літальних апаратів (БПЛА).
Заявлено, що дрон «Гарпія-3» здатний летіти на відстань понад 2000 км. Його корисне навантаження становить 50 кг. Розвіддані стверджують, що «донька» «Алмаз-Антей» вже виготовила понад 2 500 «Гарпій» з липня 2023 року по липень 2024 року. Їх вже могли використовувати для атак по Україні.
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
Атлас зброї: Україні передали шведські танки Stridsvagn 122. Які ще танки отримали захисники та від кого
Швеція передала Україні 10 танків Stridsvagn 122 з українськими екіпажами, навченими у Швеції, пише «Європейська правда», посилаючись на пресслужбу Збройних сил Швеції.
Раніше ми збирали, які ще танки Україні вже передали інші країни.
(текст від 29 липня 2022)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі