💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаГаряченьке
3 жовтня 2024, 09:49
2024-10-03
Скандал із розформуванням IT-підрозділів у ЗСУ на 1000 айтівців: хто і навіщо розпустив IT-галеру з найбільш тямущими IT-фахівцями? Деталі від Forbes
Кілька днів тому українські військовослужбовці-айтівці заявили про «розвал» двох частин, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони. Наразі системи підтримують за допомогою донорів, які оплачують хмарну інфраструктуру. А самі військові, за їхніми словами, «висять» у розпорядженні по два місяці, через що можуть залишитися з мізерною зарплатою у 1500–2000 грн. Що саме сталося?
За даними Forbes, Генштаб наказав розформувати два IT-підрозділи на понад 1000 айтівців і 100 проєктів у розробці. Генштаб вирішив розпустити Центр геопросторових даних (ЦГД) — підрозділ, що займався аналітикою та розробкою технологічних рішень. Схожа доля може очікувати на найбільший за кількістю людей IT-підрозділ — Центр масштабування технологічних рішень (ЦМТР), який збирали з айтівців, що були в різних фронтових підрозділах із початку повномасштабної війни.
Центр геопросторових даних, де служило понад 150 військових-айтівців, розформували ще влітку, говорить Forbes колишній військовий, наближений до ситуації. Він не уточнив точного часу припинення роботи підрозділу. Наказ на розформування отримав і Центр масштабування технологічних рішень, однак його виконання продовжили до кінця року.
Цей підрозділ називають «IT-галера» ЗСУ, казав у серпні на DOU Day Picnic керівник управління інформаційних технологій Міноборони Олег Берестовий. «Туди зібрали найбільш тямущих IT-фахівців, які певний час брали участь у бойових діях», — говорив він.
В «IT-галері» — до 1000 фахівців, кажуть два співрозмовники. Штатний розпис Центру — 3000. «Повністю вони не були заповнені», — говорить один із них. Фахівців у цей підрозділ збирали з усього фронту, розповідає інший співрозмовник. «Більш ніж половина військових мають бойовий досвід, хоча в цивільному житті працювали в IT-компаніях і були власниками бізнесу», — каже він.
Зміни прийшли раптово
Після зміни головнокомандувача у березні почалися перевірки тилових підрозділів, зокрема створених у 2022-му IT-підрозділів ЦГД і ЦМТР, розповіли Forbes п’ять співрозмовників. Причина — нове керівництво нібито не розуміло роль підрозділів, додає один із них.
Влітку вийшов наказ Генштабу розформувати ЦГД і ЦМТР, кажуть четверо співрозмовників Forbes. «ЦГД таки розформували, а ЦМТР не встигли, — говорить один із них. — Вдалося переконати не розформовувати цей підрозділ». Утім наказ повністю не скасували — кінцевий термін його виконання продовжили до грудня 2024-го.
Генштаб досі не комунікує стосовно цієї ситуації.
Що робили розформовані структури
ЦМТР розробив інформаційно-комунікаційну систему «Імпульс», замінює паперові документи, пов’язані зі стройовою частиною та службою персоналу, на електронні. Також підрозділ тестував прототипи наземних дронів. Підрозділ розробляє близько 100 систем на різних рівнях.
ЦМТР також був долучений до розробки «Армія+». Підрозділ продовжує працювати, але перевірки на якийсь час паралізували його роботу, каже один зі співрозмовників. «Через підвішений стан люди почали шукати способи переведення в інші частини або звільнення з армії», — додає інший співрозмовник Forbes.
У Міноборони раніше заявили, що не можуть вплинути на ситуацію і забрати, наприклад, ІТ-фахівців чи проєкти, якщо Головнокомандувач ЗСУ вирішить відправити цих ІТ-фахівців у піхоту, а проєкти закрити
Черкаський винахідник створив водоплаваючий трактор, який може перевозити 5 пасажирів та 650 кг вантажу. В планах майстра - адаптувати трактор для потреб ЗСУ
Логістику ЗСУ хочуть оцифрувати за IT-стандартами НАТО. Військові вже вивчають систему LOGFAS. Розповідаємо, як це працює, та коли впровадять
Логістику й облік у ЗСУ досі ведуть у паперових журналах. З літа Міноборони вирішило перевести армію на цифрові колеса і впровадити ІТ-систему логістики НАТО LOGFAS. Як вона працює і що дасть військовим, пояснив Forbes. dev.ua публікує найважливіше з матеріалу.