🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Олексій ДзюбаВійна
11 липня 2024, 13:56
2024-07-11
«У нас великий технічний борг з погляду того, що треба оцифрувати, щоб робота війська була ефективною». Як влаштований «Google для військових» – система DELTA
Українську систему ситуаційної обізнаності DELTA називають «Google для військових». Вона містить дані аеророзвідки, супутників, безпілотників, новітньої техніки, радарів тощо і допомагає планувати військові операції та координуватися підрозділам. Завдяки системі солдати в онлайн-режимі бачать поле бою з розташуванням ворожих сил. Як сьогодні функціонує DELTA, хто над нею працює та як масштабують систему.
Українську систему ситуаційної обізнаності DELTA називають «Google для військових». Вона містить дані аеророзвідки, супутників, безпілотників, новітньої техніки, радарів тощо і допомагає планувати військові операції та координуватися підрозділам. Завдяки системі солдати в онлайн-режимі бачать поле бою з розташуванням ворожих сил. Як сьогодні функціонує DELTA, хто над нею працює та як масштабують систему.
Про екосистему DELTA
Два роки тому DELTA сприймали суто як цифрову мапу, це був її основний інструмент, яким користувалися всі військові, розповів DOU заступник керівника центру інновацій Міноборони Артем Мартиненко. Тепер це не монопродукт, а екосистема продуктів. Всі продукти зв’язані між собою. З тих речей, до яких люди «торкаються руками» — це, звісно, цифрова мапа, Mission Control (вона ж матриця синхронізації), сервіс для стримінгу, чат, окремий сервіс для розвідників.
Зараз ми будуємо ще один продукт, який буде стосуватися координації циклу вогневого ураження та супроводження цілі.
Тобто одна річ, коли у вас просто позначки на мапі, і інша, коли в об’єкта, відносно якого має бути здійснена робота — є свій життєвий цикл: розвідка, дорозвідка, ураження, підтвердження ураження тощо.
Це з того, що доступно користувачам, а під капотом ще багато всього. Наприклад, аналітична платформа. Раніше ми будували ядро системи, куди постійно збирали дані, але у нас просто не доходили руки щось з ними зробити. Якщо на початку широкомасштабної все було більше про швидку взаємодію та координацію, то тепер додалася потреба глибокого пропрацювання, розуміння себе, ворога, динаміки, конверсії того, скільки інформації ми здобуваємо та скільки відносно цього відбувається ураження. Якщо говорити про безпілотні системи, то це може бути підрахунок тривалості життя дрона, скільки він нальотує, здобуває інформації або знищує.
Розробники бойової системи DELTA розповіли про екосистему своїх продуктів
Про мобільну версію
Перша версія вийшла 1,5 року тому, але більш-менш нормальний реліз, який ми почали розповсюджувати уже не в режимі тестування, був приблизно рік тому. Ми дійшли висновку, що деякі рішення потрібні не тільки DELTA, а всім військовим застосункам, якими користуються військовослужбовці. Бо їх краще не поширювати, просто публікуючи на App Store або надсилаючи в ручному режимі. Базовий рівень інфраструктури та захисту має бути доступним для всіх застосунків, де безпосередньо ведеться бойова робота.
Ми почали будувати захищену екосистему для усіх військових застосунків за допомогою підходу MDM (mobile device management).
Фото — Мобільна версія DELTA
Там є готові інструменти, що створюють на вашому пристрої захищений контейнер, де з’являється окремий каталог того, що можна встановити.
Він має додаткові прошарки захисту, перевірки на вразливості, на те, чи пристрій рутований. Є інструменти управління, доставки оновлень, оновлення політик безпеки, вимог до безпеки тощо. Якщо девайс втратиться (а це актуальна проблема), є кнопка, яку може натиснути адміністратор: «Усе, що стосувалося військового захищеного контейнера, повністю стерти». Нині існує каталог, які військові мобільні застосунки є в цьому захищеному просторі. Нинішньою функціональністю застосунок уже точно закрив велику кількість викликів у зручності та роботі з даними. Але ми ще не виконали весь базовий набір.
Про штучний інтелект в системі
Нині активно тестуємо функціональність підсвічування ворожої техніки в живих стримах. Якщо говорити про конкретні результати, то вже достатньо довго є детектування ворожої техніки зі стаціонарних камер. Але це трохи простіше: там не такий «зоопарк», є фіксовані параметри. Тому на мапу в систему одразу наноситься позначка з прикріпленою фотографією: от що було задетектовано.
Інший напрям роботи зі штучним інтелектом — текстова інформація. Є потреба вичленити з тексту семантичні шматки, формувати з цього більш структуровані меседжі, які можна перетворювати в об’єкти на мапі.
Ще ми почали потихеньку спрощувати комунікацію служби технічної підтримки. Думаю, це буде ширший проєкт у взаємодії з партнерами. Всі почали звикати до таких речей, як ChatGPT, але це комерційне рішення, не контрольоване нами. Звісно, технічна підтримка DELTA має справу із сенситивними даними. До того ж вона дає відповіді на дуже специфічні питання. Тому в нас має бути своя large language model і вона має говорити українською.
Про команду
Два роки тому технічна команда складалася максимум з 30–35військовослужбовців — це ядро. І ще було багато народу, які допомагали — волонтери, співробітники цивільних компаній. На щастя, ці цифри змінилися. Не буду називати точну кількість, але нас уже понад 100.
Чи цього достатньо? Сумнівно, бо я перелічив кількість продуктів, які ми створюємо. Запит користувачів постійно зростає.
У нас великий технічний борг з погляду того, що треба оцифрувати, щоб робота війська була ефективною.
Бо це якраз дає ті переваги, які ми маємо над ворогом — повнота інформації та взаємодія. Ми не можемо відповідати йому в кількості ресурсів, тому маємо бути ефективнішими.
Фото — Цифрова мапа DELTA Monitor
Окрім суто нашої команди з військовослужбовців, є партнерська допомога від цивільних компаній. На мою думку, так і буде далі, бо навряд чи ми зможемо зробити все самі, накопичити настільки велику кількість людей усередині Збройних сил. І що ще важливо — у специфічних компаніях на ринку є різні осередки експертизи, яку ми не зможемо швидко виростити у себе. На щастя, багато компаній ідуть назустріч, допомагають. Інколи партнери фінансують цю роботу, бо розуміють її важливість, наприклад, у сфері безпеки.
Про подальші плани
Постанова Кабміну спростила ситуацію, але не розв’язала проблему повною мірою, щоб підрозділи могли ще глибше і ширше застосовувати систему, командири — видавати внутрішні накази тощо. Це стане наступним етапом розвитку системи в масштабуванні на велику кількість користувачів, очікуємо, що буде купа роботи. Це стратегічний напрямок, в якому будемо рухатися.
Фото — Робота військового з DELTA
Окрім цього, у нас з’являється багато безпілотних систем, тож постають питання з налаштування взаємодії, інтеграції, бо всі вони різні за протоколами, безпекою тощо. У розрізі такої великої кількості завдань виникатиме брак експертизи, тож потрібні будуть ще зовнішні ресурси, а також співпраця з виробниками безпілотних систем.
Серед подальших планів, перший фокус — побудувати КСЗІ 2.0 (комплексна система захисту інформації — ред). Другий — роботизовані системи, розробка технології Drone ID, яка забезпечить унікальну ідентифікацію, безпечну передачу даних, збір, аналітику. Третій — розбудовуватимемо аналітичну платформу, яка допоможе ухвалювати рішення на основі даних. Також будемо запроваджуватимемо нові продукти — це те, що ми називаємо «простір цілей». Він у фазі початкової розробки, але я сподіваюся, що у нас вистачить часу та ресурсів його запустити.