Український супутник «Січ-2-30» втрачено? Оприлюднено цікаві документи
Український супутник «Січ-2-30» був втрачений одразу після запуску. Про це свідчать документи, які оприлюднило у своєму розслідуванні видання «Заборона».
Український супутник «Січ-2-30» був втрачений одразу після запуску. Про це свідчать документи, які оприлюднило у своєму розслідуванні видання «Заборона».
Український супутник «Січ-2-30» був втрачений одразу після запуску. Про це свідчать документи, які оприлюднило у своєму розслідуванні видання «Заборона».
Журналісти отримали лист, що доводить факти, які свідчать, що «Січ-2-3-» було втрачено відразу після запуску. Утім, це не єдина цікава там інформація. Серед іншого, у листі вказано, що є так звана постійна комісія під головуванням Державного космічного агентства України за участю провідних підприємств космічної галузі. Так от, комісії так і не вдалося встановити причини, які призвели до втрати супутника та неможливості його використання. Фактично Державне космічне агентство мало з’ясувати причини провалу власної ж роботи, та, як це часто буває, їх не знайшли.
Нагадаємо, запуск супутника мав відбутися на ракетоносії американської компанії Ілона Маска SpaceX. Державне космічне агентство України навіть мало на руках контракт на запуск, що коштував $1 млн. Та оскільки українська сторона вчасно не внесла авансовий платіж, контракт скасували. Згодом, за славетною корупційною традицією, у схемі з’явився нідерландський посередник: він гарантував місце для супутника на ракетоносії SpaceX, але вартість послуги зросла майже вдвічі — до $1,8 млн.
Було в цій історії дещо підозріле: нідерландська компанія найняла субпідрядником українську фірму ТОВ «СКАЙ ЕНЕРЖІ», яка начебто мала виготовити спеціальні плити для кріплення супутника до ракети Маска. Однак голова економічного комітету парламенту Дмитро Наталуха з посиланням на дані Служби експортного контролю стверджував, що ця фірма передала адаптер і кріплення, які із самого початку вже були виготовлені на КБ «Південне».
Окрім багатьох непрозорих схем, в організації запуску були й інші проблеми. Річ у тім, що після запуску супутника на орбіту з ним не вдалося встановити стабільний зв’язок, що внеможливлювало нормальну роботу «Січ-2-30». Коли запитань ставало все більше, у КБ «Південне» зрозуміли: мовчати — не вихід. 27 січня на офіційній сторінці підприємства з’явилося повідомлення про стан супутника.
З огляду на інформацію, що супутник де-факто не можна застосовувати за цільовим призначенням, Мінстратегпром пропонує використовувати наземну станцію керування супутником для тренування персоналу чергових змін Центру приймання й оброблення спеціальної інформації та контролю навігаційного поля. А ще — для спостереження за граничним станом бортової апаратури КА «Січ-2-1», за якого вона може працювати. Багатомільйонний проєкт стане звичайним тренажером.
«Заборона» констатує: черговий український космічний проєкт знову закінчився провалом. Усе, що ми від нього отримали, — витрачені на вітер гроші та вже традиційні непрозорі тіньові схеми від чиновників під час організації проєкту. Сталість — запорука успіху (або ні).